# Audi Q4 e-tron (2021–) — EVX modell-adatlap

> Gépi olvasásra szánt összefoglaló. A teljes oldal: https://evx.hu/modellek/audi/q4-e-tron
> Minden állítás forráshoz kötött; a saját méréseink külön jelölve.

Az Audi Q4 e-tron a Volkswagen-csoport MEB-platformjának prémium változata, és a svéd Carla.se 9 954 járművet feldolgozó, AVILOO-diagnosztikán alapuló felmérésében a 77 kWh-s változat **92,18% SoH-t** ért el 100 000 km után. A típus ugyanakkor érintett abban a visszahívásban, amelynél a fedélzeti töltő (OCDC) meghibásodása a 12 V-os akkumulátor töltésének leállásán keresztül a vonóerő elvesztéséhez vezethet — ez a 2024–2025-ös évjáratokat érinti. A Q4 e-tronhoz nincs dokumentált EVX-esetünk, ezért ezen az adatlapon az iparági referenciaadatok és a visszahívások adják az alapot.

## Kulcsadatok

- Svéd AVILOO-felmérés 100 000 km-nél (77 kWh): **92,18%**
- AVILOO-kompatibilis változatok: **Q4 35/40/45/50/55 e-tron**
- OCDC-visszahívás: **2024–2025-ös évjáratok**
- Dokumentált EVX-esetünk: **nincs — iparági referencia az alap**

## Ami kizárólag erre a típusra igaz

Az Audi Q4 e-tron az egyetlen olyan modell a körünkben, amelynél a fedélzeti töltő (OCDC) meghibásodása a 12 V-os töltés leállásán keresztül vonóerő-vesztéshez vezethet, és amelyre ezért 2024–2025-re külön visszahívást rendeltek el — miközben a típus 100 000 km-es mediánja (92,18%) pontosan megegyezik a Tesla Model Y-éval.

## Akkumulátor-változatok

- 52 kWh (Q4 35 e-tron; az AVILOO FLASH listáján külön soron, a Sportback változattal együtt)
- 77 kWh (Q4 40, 45, 45 quattro, 50 quattro és 55 quattro e-tron — öt soron szerepel az AVILOO listáján)
- A svéd felmérésben a 77 kWh-s változat szerepel 92,18%-os eredménnyel
- A Q4 e-tron a MEB-platformon osztozik a Volkswagen ID.4-gyel és a Škoda Enyaq iV-vel, de a pakk és a szoftver eltér

## Ismert hibák és költségek

### A fedélzeti töltő (OCDC) meghibásodása — a 12 V-os töltés leáll, a jármű elveszítheti a vonóerejét (2024–2025)

A 25V125000 számú visszahívás a 2024–2025-ös Audi Q4 e-tron SUV és Sportback, valamint a 2024-es Volkswagen ID.4 példányokat érinti: a fedélzeti töltő (OCDC – On-Board Charger/DC-DC Converter) meghibásodhat és leállíthatja a 12 V-os akkumulátor töltését, ami a vonóerő elvesztéséhez vezethet — ez menet közben közvetlen balesetveszélyt jelent. A megoldás az OCDC cseréje, a hivatalos szervizben díjmentesen, a 2025. május 20-án kiküldött értesítések szerint. Ez a hibatípus rokona a Hyundai/Kia E-GMP-modellek ICCU-hibájának, és ugyanaz a következménylánc: töltésvezérlő hiba → 12 V-os ellátás kiesése → menetképtelenség.

- Javítási költség: **A visszahívás keretében díjmentes (OCDC-csere).**
- Forrás: https://api.nhtsa.gov/recalls/recallsByVehicle?make=audi&model=Q4%20E-TRON&modelYear=2024

### A hordozható 220V/240V-os töltőkészülék túlmelegítheti az otthoni konnektort (2022–2024)

A 23V842000 számú visszahívás a 2022–2024-es Q4 e-tron és Q4 e-tron Sportback példányokat is érinti (a modellcsaládon kívül az e-tron GT, az e-tron Quattro, az A8, a Q5 és az A7 egyes évjáratait is): a kompakt, hordozható 220V/240V-os töltőkészülék 100%-os töltési beállítás mellett olyan otthoni konnektorba kerülhet, amely nem képes elviselni a szükséges áramerősséget; a túlmelegedett konnektor vagy töltőkábel tüzet okozhat. A gyártó a 220V/240V-os kábel használatának mellőzését kérte, és a szervizek javított kábelt adnak.

- Javítási költség: **A visszahívás keretében díjmentes (új töltőkábel).**
- Forrás: https://api.nhtsa.gov/recalls/recallsByVehicle?make=audi&model=Q4%20E-TRON&modelYear=2023

### A műszerfal nem jelzi megfelelően a sebességváltó állását (2022–2023)

A 25V120000 számú visszahívás a 2022–2023-as Audi Q4 e-tron és Q4 e-tron Sportback, valamint a 2021–2023-as Volkswagen ID.4 példányokat érinti: a műszerfal nem feltétlenül jeleníti meg megfelelően a sebességváltó kar állását, ami a szövetségi előírásoknak való meg nem felelést jelent. A megoldás a fékvezérlő egység szoftverének frissítése, díjmentesen. Ez első pillantásra apróságnak tűnik, a gyakorlatban viszont a parkolási helyzet visszajelzésének kérdése — ezért érdemes a fedélzeti szoftver verzióját a vásárlás előtt ellenőrizni.

- Javítási költség: **A visszahívás keretében díjmentes (szoftverfrissítés).**
- Forrás: https://api.nhtsa.gov/recalls/recallsByVehicle?make=audi&model=Q4%20E-TRON&modelYear=2023

## Akkumulátor-degradáció

MIT JELENT AZ AKKUMULÁTOR-DEGRADÁCIÓ? Azt, hogy a hajtóakkumulátor eredeti kapacitásából mennyi veszett el véglegesen. A SoH (State of Health) a megmaradt eredeti kapacitás százaléka — a 92,18% SoH nem hibakód, hanem annyi, hogy a pakk az új kori energiamennyiség 92,18%-át tudja tárolni. A degradáció nem lineáris: az első évben jellemzően gyorsabb, utána lassul, de meg nem áll.

SZÁMOK FUTÁSTELJESÍTMÉNY SZERINT — Audi Q4 e-tron (77 kWh): a svéd Carla.se 9 954 járművet feldolgozó felmérése, amely AVILOO-diagnosztikán alapul (2022–2026), a Q4 e-tronnál 100 000 km után **92,18%-os** átlagos SoH-t mért — ez a 20 típus rangsorában a 19. hely, pontosan ugyanannyi, mint a Tesla Model Y-é, és valamivel a Volkswagen ID.3 (91,79%) előtt (forrás: https://www.notateslaapp.com/news/4461/teslas-lfp-batteries-hold-up-best-over-time-in-new-study). Ugyanez a felmérés a Kia e-Niro-t 97,25%-kal, a Hyundai Kona-t 97,18%-kal, a Kia EV6-ot 95,95%-kal, a Volvo XC40 Recharge-ot 94,70%-kal mérte.

NINCS DOKUMENTÁLT EVX-ESETÜNK Audi Q4 e-tronról. Ezért ezen az adatlapon nem közlünk EVX-mért értéket, és a típusra vonatkozó mediánt a fenti iparági felmérés adja — a konkrét példány állapotát viszont csak a helyszíni állapotfelmérés és az AVILOO-mérés mondja meg.

SZAVAKBAN — MIT JELENT EZ KM-BEN ÉS PÉNZBEN? A 92,18%-os érték a 77 kWh-s pakkon mintegy 6 kWh veszteséget jelent. A típus publikált WLTP-hatótávja változattól függően 341 és 522 km között mozog, ezért a 6 kWh körülbelül 25-40 km-t tesz ki — vagyis a modellátlag önmagában nem sokat mond, annál többet a példányok közötti különbség: az AVILOO szerint a típuson belüli szórás 150 000 km-nél akár 16,4 százalékpont is lehet, ami ezen a pakkon nagyjából 12,6 kWh-t, azaz 55-85 km hatótáv-különbséget jelent.

KORLÁT: a svéd felmérés a különböző akkumulátorméreteket egy-egy modellnév alatt kezeli, és a Q4 e-tronnál a 77 kWh-s változatra vonatkozik; a kisebb, 52 kWh-s változatra külön mediánt nem közöl.

## AVILOO-kompatibilitás

IGEN, KOMPATIBILIS. Az AVILOO 2026-os járműlefedettségi listáján az Audi márkánál a Q4 e-tron öt soron szerepel: Q4 35 e-tron (52 kWh), Q4 40 e-tron (77 kWh), Q4 45 e-tron (77 kWh), Q4 45 e-tron quattro (77 kWh), Q4 50 e-tron quattro (77 kWh) és Q4 55 e-tron quattro (77 kWh) — a Sportback változatokkal együtt (forrás: https://aviloo.com/en/vehicle-coverage). A FLASH Test az OBD-2 csatlakozón keresztül, próbaút nélkül, körülbelül három perc alatt fut le, és nem a jármű BMS-ének saját SoH-értékét közli vissza, hanem független statisztikai modell alapján számol (forrás: https://aviloo.com/en/blog/buying-a-used-electric-car-why-the-odometer-reading-alone-says-nothing-about-the-battery). A Q4 e-tron esetében ez azért fontos, mert a típusra nincs dokumentált EVX-esetünk, így a mért értéket a svéd 92,18%-os mediánhoz lehet viszonyítani. Az EVX az AVILOO hivatalos partnereként végzi a vizsgálatot: önállóan 40 000 Ft, az állapotfelméréssel együtt 60 000 Ft.

## Mit kérdezz az eladótól?

1. Melyik változat: 52 kWh (Q4 35) vagy 77 kWh (Q4 40/45/50/55)? A pakkméret a hatótáv és a degradációs várakozás szempontjából is lényeges.
2. Kérem az alvázszámot, és igazolja az Audi márkaszerviz, hogy a 25V125000 (OCDC-meghibásodás) visszahívást elvégezték-e — ez a 2024–2025-ös évjáratokat érinti.
3. Megkapta-e az autó a 23V842000 kampányban a javított hordozható töltőkábelt?
4. Frissítették-e a fékvezérlő egység szoftverét a 25V120000 kampány keretében (a sebességváltó állásának megjelenítése miatt)?
5. Volt-e bármilyen töltési rendellenesség vagy 12 V-os akkumulátor-probléma, illetve megjelent-e figyelmeztetés a fedélzeten?
6. Készült-e független akkumulátorvizsgálat (AVILOO FLASH), és megkaphatom a riportot a mért SoH-értékkel és a cellafeszültség-eltéréssel?
7. Kérhetem a fedélzeti szoftver verzióját és a szervizelőzményeket?

## Vásárlás előtti ellenőrzőlista

1. Alvázszám alapján ellenőrizd a 25V125000 (OCDC-meghibásodás → 12 V-os töltés leállása → vonóerő-vesztés, 2024–2025) kampányt, és kérj írásos igazolást az elvégzéséről.
2. Kérdezd meg a 23V842000 (hordozható töltőkábel) és a 25V120000 (sebességváltó-állás megjelenítése) kampányokat is.
3. Kérj AVILOO FLASH vizsgálatot, és hasonlítsd az eredményt a svéd 100 000 km-es mediánhoz (92,18%) — ez az egyetlen elérhető viszonyítási alap, mert a típusra nincs dokumentált EVX-esetünk.
4. Olvasd ki a cellafeszültség-eltérést és a modulhőmérsékleteket, és jegyezd fel a mérés körülményeit.
5. Próbáld ki az AC-töltést és a DC-gyorstöltést is: az OCDC-hiba a 12 V-os töltés oldalán jelentkezik először.
6. Ellenőrizd a 12 V-os segédakkumulátor állapotát és korát, mert a visszahívás pont ezen a rendszeren keresztül vezetett menetképtelenséghez.
7. Nézd meg a fedélzeti szoftver verzióját és a hibamemóriát, és ellenőrizd, hogy a frissítések megtörténtek-e.
8. Vizsgáld meg a töltőcsatlakozót és a töltőportot, valamint a hordozható töltőkábel állapotát és típusát.
9. Ellenőrizd a fűtés és a hőszivattyú működését, mert a MEB-platformon ez a hatótáv téli alakulásának kulcsa.
10. Hasonlítsd a hirdetett futásteljesítményt a mért SoH-hoz: a svéd adatok szerint 100 000 km-nél 92,18% a medián, ettől lényegesen eltérő érték magyarázatot kér.

## Gyakori kérdések

### Audi Q4 e-tron akkumulátor-degradáció: mennyi a mért SoH 100 000 km után?

A svéd Carla.se 9 954 járművet feldolgozó, AVILOO-diagnosztikán alapuló felmérésében a 77 kWh-s Q4 e-tron 100 000 km után **92,18%-os** átlagos SoH-t ért el — ez a 20 típus rangsorában a 19. hely, pontosan ugyanannyi, mint a Tesla Model Y-é.

### Van dokumentált EVX-eset Audi Q4 e-tronról?

Nincs dokumentált EVX-esetünk Audi Q4 e-tronról, ezért ezen az adatlapon nem közlünk EVX-mért értéket — a típusra vonatkozó referencia a svéd AVILOO-alapú felmérés 92,18%-os mediánja, a konkrét példányt pedig a helyszíni állapotfelmérés minősíti.

### Mi az az OCDC-hiba, és érinti a Q4 e-tront?

Az OCDC a fedélzeti töltő és DC-DC átalakító, amely a nagyfeszültségű pakkról a 12 V-os rendszert is ellátja. A 25V125000 visszahívás szerint a 2024–2025-ös Q4 e-tron példányoknál ez az egység meghibásodhat és leállíthatja a 12 V-os akkumulátor töltését, ami a vonóerő elvesztéséhez vezethet. A megoldás az OCDC cseréje, díjmentesen.

### Kompatibilis az Audi Q4 e-tron az AVILOO Flash teszttel?

Igen, hat változatban: Q4 35 (52 kWh), Q4 40, 45, 45 quattro, 50 quattro és 55 quattro e-tron (77 kWh), a Sportback változatokkal együtt. A vizsgálat az OBD-2 csatlakozón keresztül, próbaút nélkül, körülbelül három perc alatt lefut.

### Milyen visszahívások érintik az Audi Q4 e-tront?

A három legfontosabb: 25V125000 (OCDC-meghibásodás, 2024–2025), 23V842000 (a hordozható 220V/240V-os töltőkábel túlmelegítheti az otthoni konnektort, 2022–2024) és 25V120000 (a műszerfal nem jelzi megfelelően a sebességváltó állását, 2022–2023). Mindegyik díjmentes javítással jár, és alvázszám alapján ellenőrizhető.

### Mennyit veszít a hatótávból a Q4 e-tron a degradáció miatt?

A 92,18%-os érték a 77 kWh-s pakkon mintegy 6 kWh veszteséget jelent, ami a változattól függő 341–522 km-es WLTP-hatótávból számolva körülbelül 25-40 km. Ennél nagyobb hatása van a példányok közötti szórásnak: ez 150 000 km-nél akár 16,4 százalékpont is lehet, ami ezen a pakkon mintegy 55-85 km hatótáv-különbséget jelent.

### Mennyibe kerül egy Audi Q4 e-tron vásárlás előtti állapotfelmérés?

Az EVX-nél a csomagdíj 50 000 Ft az állapotfelmérésért, 40 000 Ft az önálló AVILOO Flash akkumulátorvizsgálatért, 60 000 Ft a kettő együtt; a kiszállási díj zónánként fix: Budapesten és Pest vármegyében 8 000 Ft, Tatabánya, Székesfehérvár és Kecskemét környékén 12 000 Ft. Így a teljes EVX + AVILOO csomag Budapesten 68 000 Ft. A díj nem tartalmaz javítást, bontásos hibafeltárást és nem jelent hibamentességi garanciát.

### Mire figyeljek a leginkább Q4 e-tron vásárlásnál?

Két dologra: az OCDC-re vonatkozó 25V125000 kampány elvégzésére (ez a 2024–2025-ös évjáratokat érinti, és menetképtelenséget okozhat), valamint a függetlenül mért SoH-ra, mert a típusra nincs dokumentált EVX-esetünk, így csak az iparági referencia áll rendelkezésre.

### A Q4 e-tron ugyanaz, mint a Volkswagen ID.4?

Ugyanazon a MEB-platformon készülnek, de nem ugyanazok: a pakk, a szoftver és a visszahívási kampányok eltérnek. A 25V125000 visszahívás például a 2024–2025-ös Q4 e-tront és a 2024-es ID.4-et együtt érintette, a svéd felmérésben viszont külön szerepelnek (Q4 e-tron 92,18%, ID.4 92,77% és 92,27% két külön soron).

### Mennyire megbízható a Q4 e-tron pakkja hosszú távon?

A rendelkezésre álló legnagyobb minta (9 954 jármű, AVILOO-diagnosztika) szerint 100 000 km-nél 92,18% a medián, ami a mezőny középmezőnye. A típuson belüli szórás viszont 150 000 km-nél akár 16,4 százalékpont, ezért a típusátlag nem helyettesíti a konkrét példány vizsgálatát.

## Ajánlat

Audi Q4 e-tron vásárlása előtt kérj helyszíni EVX-állapotfelmérést: a csomagdíj 50 000 Ft az állapotfelmérésért, az AVILOO Flash akkumulátorvizsgálattal együtt 60 000 Ft, plusz 8 000 Ft kiszállási díj Budapesten és Pest vármegyében, illetve 12 000 Ft Tatabánya, Székesfehérvár és Kecskemét környékén — Budapesten összesen 68 000 Ft.

## Források

- https://www.notateslaapp.com/news/4461/teslas-lfp-batteries-hold-up-best-over-time-in-new-study
- https://aviloo.com/en/vehicle-coverage
- https://aviloo.com/en/blog/buying-a-used-electric-car-why-the-odometer-reading-alone-says-nothing-about-the-battery
- https://api.nhtsa.gov/recalls/recallsByVehicle?make=audi&model=Q4%20E-TRON&modelYear=2024
- https://api.nhtsa.gov/recalls/recallsByVehicle?make=audi&model=Q4%20E-TRON&modelYear=2023
