# Ford Mustang Mach-E (2020–, Extended Range 98,7 kWh) — EVX modell-adatlap

> Gépi olvasásra szánt összefoglaló. A teljes oldal: https://evx.hu/modellek/ford/mustang-mach-e
> Minden állítás forráshoz kötött; a saját méréseink külön jelölve.

A Mustang Mach-E a nagy, 98,7 kWh-s bruttó csomagjával (Extended Range) azok közé az elektromos autók közé tartozik, amelyeknél a degradáció lassú, a kockázat viszont a nagyfeszültségű rendszer egyetlen szerkezeti elemére összpontosul. A dokumentált állapotfelmérésünkön 53 102 km-en 95,6% SoH-t mértünk 4 mV cellaeltéréssel, és mind a 32 elektronikus modul rendben volt — a vásárlás előtti legfontosabb lépés mégis egy kampányellenőrzés.

## Kulcsadatok

- Saját mért esetünk: **95,6% SoH · 53 102 km · 4 mV**
- Hasznosítható energia: **81,2 / 85,0 kWh a mért példányon**
- Elektronikus modulok: **32 / 32 rendben**
- Kampány, amit ellenőrizni kell: **NHTSA 22V-412**

## Ami kizárólag erre a típusra igaz

A Ford Mustang Mach-E az egyetlen olyan elektromos autó a dokumentált eseteink között, ahol a mért csomag 53 102 km-en 95,6% SoH-t és mindössze 4 mV cellaeltérést mutatott úgy, hogy közben mind a 32 elektronikus modul rendben volt — a vásárlás kockázata ennél a típusnál ezért nem a csomag állapotában, hanem a 22V-412 kampány elvégzésében rejlik.

## Akkumulátor-változatok

- Mustang Mach-E Extended Range (2020–): 98,7 kWh bruttó csomag, a mért példányon 87,0 / 91,0 kWh nominális nettó és 81,2 / 85,0 kWh hasznosítható energia. Ez a méret azt jelenti, hogy egy százalék SoH-veszteség körülbelül 1 kWh-t, a gyakorlatban 4-5 km-t jelent.
- Mustang Mach-E Standard Range: kisebb, mintegy 75,7 kWh bruttó csomag, hátsó- vagy összkerékhajtással. A vizsgálati szempontok ugyanazok, de a degradáció hatása a rövidebb hatótáv miatt érezhetőbb.
- Hajtáslánc-változatok: rear-wheel drive (RWD) és all-wheel drive (AWD), utóbbi két motorral. Az AWD nagyobb teljesítménye átlagosan nagyobb terhelést jelent a csomagra, de ez a különbség a mért adatokban nem jelenik meg egyértelműen.
- BIZONYTALANSÁG: a névleges és hasznosítható energia értékei a saját mért példányunk AVILOO-riportjából származnak, nem gyártói specifikációból.

## Ismert hibák és költségek

### NHTSA 22V-412 — a nagyfeszültségű akkumulátor-elosztó (HVBJB) kampánya

A Ford a nagyfeszültségű akkumulátor-elosztó egység (High Voltage Battery Junction Box) érintkezőivel kapcsolatos hiba miatt hirdetett visszahívást 22V-412 számon a Mustang Mach-E-re. A hiba lényege, hogy az érintkezők túlmelegedhetnek és meghibásodhatnak, ami a hajtás teljesítményének csökkenéséhez vagy elvesztéséhez vezethet. A gyártó a javítást a kampány keretében végzi; használt vásárlásnál ezért alvázszám alapján ellenőrizni kell, hogy a beavatkozást elvégezték-e, mert a hiba jellege közvetlenül a használhatóságot érinti.

- Javítási költség: **A visszahívás keretében díjmentes; kampányon kívül a HVBJB cseréje a hazai gyakorlatban több százezer forintos tétel**
- Forrás: https://static.nhtsa.gov/odi/rcl/2022/RCMN-22V412-9098.pdf

### Nagy csomag, alacsony cellaeltérés — a mért példány erőssége

Az 53 102 km-t futott, Extended Range példányunkon az AVILOO-riport 95,6% SoH-t és mindössze 4 mV cellafeszültség-eltérést mért, az akkumulátor hőmérséklete 12–14 °C között volt, és mind a 32 elektronikus modul rendben volt. Ez arra utal, hogy a csomag kiegyensúlyozottan öregszik. A 4 mV azért fontos, mert a cellaeltérés a degradáció legkorábbi mérhető jele: ha ez az érték megemelkedik, a csomag hasznosítható energiája a leggyengébb cella szintjére esik vissza.

- Javítási költség: **Nem javítási tétel; a mérés célja a csomag állapotának igazolása**
- Forrás: https://evx.hu/meresek/ford-mustang-mach-e-987kwh-53102km

### Tömeg és fogyasztás: a nagy csomag ára

A 98,7 kWh-s csomag jelentős tömeget jelent, ami a városi fogyasztásban és a gumikopásban is megmutatkozik. Az ilyen tömegű elektromos autóknál a fékek és a futómű terhelése nagyobb, ezért a használt példányoknál a fékrendszer és a futómű állapota legalább olyan fontos ellenőrzési pont, mint az akkumulátor. A próbaúton érdemes figyelni a fékezés egyenletességére és az alváz zajaira.

- Javítási költség: **Futómű- és fékfelújítás a hazai gyakorlatban jellemzően 150 000–600 000 Ft között, a cserélt elemektől függően**
- Forrás: https://aviloo.com/en/vehicle-coverage

## Akkumulátor-degradáció

MIT JELENT AZ AKKUMULÁTOR-DEGRADÁCIÓ? Azt, hogy a hajtóakkumulátor eredeti kapacitásából mennyi veszett el véglegesen. A SoH (State of Health) a megmaradt eredeti kapacitás százaléka: a mért 95,6% azt jelenti, hogy a csomag az új kori energiamennyiségének 95,6%-át tudja tárolni — 4,4%-ot veszített.

A SAJÁT MÉRT ESETÜNK: 95,6% SoH 53 102 km-nél, 4 mV cellafeszültség-eltéréssel, 81,2 / 85,0 kWh hasznosítható energiával. A jármű BMS-e 96%-ot közölt. Ez jó példa arra, hogy egy nagy csomag 50 000 km környékén még alig veszített kapacitást.

SZAVAKBAN — MIT JELENT EZ KM-BEN? A 98,7 kWh-s Extended Range gyári WLTP-hatótávja mintegy 540 km, a valós vegyes használatban ez jellemzően 400–450 km. A 4,4%-os veszteség ezen a méreten körülbelül 18-20 km-t jelent egy feltöltéssel — ez a nagy csomag előnye: ugyanakkora százalékos veszteség kevesebb gyakorlati kellemetlenséget okoz, mint egy kis akkumulátornál.

SZAVAKBAN — MIT JELENT EZ PÉNZBEN? A 98,7 kWh-s csomag az autó legnagyobb értékű szerkezeti egysége; cseréje a hazai gyakorlatban több millió forintos nagyságrendű tétel. Pontos, forrásolt magyar összeget nem közlünk, mert erre a típusra ilyen nyilvános adat nem áll rendelkezésre — a döntéshez a mért SoH, a cellaeltérés és a kampányok ellenőrzése adja a valós képet.

A TÍPUSON BELÜLI SÁV: az AVILOO 500 000-nél több független tesztet feldolgozó jelentése szerint ugyanazon típus két példánya között akár 11 százalékpont is lehet a különbség, ami mintegy 46 km valós hatótávot jelent. Ez a különbség dönti el, hogy egy hosszú úton kell-e plusz töltési megállás.

BIZONYTALANSÁG: a hatótávértékek gyári WLTP-adaton és típusjellemzőn alapulnak, nem saját mért hatótáv-teszten; a valós érték időjárástól, terheléstől és vezetési stílustól függ.

## AVILOO-kompatibilitás

IGEN, MÉRHETŐ — a dokumentált Mach-E állapotfelmérésünket AVILOO Flash teszttel végeztük: a riport 95,6% SoH-t adott 53 102 km-nél, 4 mV cellafeszültség-eltéréssel, 81,2 / 85,0 kWh hasznosítható energiával. A jármű saját BMS-e 96%-ot közölt, tehát a két érték közel egyezett — de a BMS nem mutatja a cellák közötti egyenetlenséget és a töltési előéletet, ezért önmagában nem elegendő a döntéshez. Az AVILOO FLASH Test az OBD-2 csatlakozón keresztül fut le, és saját statisztikai modellel számol. Az EVX az AVILOO hivatalos partnere, a vizsgálat fix csomagdíja 40 000 Ft.

## Mit kérdezz az eladótól?

1. Az alvázszám alapján a Ford márkaszerviz igazolja-e, hogy a 22V-412 számú visszahívás (nagyfeszültségű akkumulátor-elosztó egység) javítását elvégezték? Ez a legfontosabb vásárlás előtti kérdés ennél a típusnál.
2. Van-e független AVILOO-riport vagy más mérési dokumentum, és mennyi a mért SoH? A saját mért esetünkben 53 102 km-en 95,6% volt, 4 mV cellaeltéréssel.
3. Mennyi a cellafeszültség-eltérés a legmagasabb és a legalacsonyabb cella között? A mért példányunkon 4 mV volt — ez kifejezetten jó érték, és ha ennél lényegesen nagyobb, az a csomag egyenetlen öregedését jelzi.
4. Ez Standard Range vagy Extended Range változat, és RWD vagy AWD? A csomagméret és a hajtáslánc alapvetően befolyásolja a hatótávot és a vizsgálati szempontokat.
5. Mennyi volt a DC-gyorstöltések aránya, és volt-e rendszeres gyorstöltés? A nagy csomagnál ez kevésbé kritikus, de a töltési előélet a degradáció egyik fő magyarázója.
6. Milyen a fékrendszer és a futómű állapota? Az autó nagy tömegű, ezért a fékek és a futómű terhelése nagyobb — a próbaúton figyelni kell a fékezés egyenletességére és az alváz zajaira.
7. Van-e nyoma karosszériajavításnak, és milyen a festés állapota az első lökhárítón és a motorháztetőn? A nagy teljesítményű változatoknál a kavicsfelverődés és a kozmetikai javítások gyakoribbak.

## Vásárlás előtti ellenőrzőlista

1. Alvázszám alapján kérj Ford márkaszerviz-igazolást a 22V-412 visszahívás elvégzéséről — ez a típus legfontosabb vásárlás előtti ellenőrzése.
2. Kérj AVILOO Flash riportot vagy más független SoH-mérést. A mért esetünkben 53 102 km-en 95,6% volt az érték, 4 mV cellaeltéréssel.
3. Olvasd ki a cellafeszültség-eltérést és az akkumulátor hőmérsékletét. A mért példányunkon 4 mV és 12–14 °C volt a jellemző érték.
4. Ellenőrizd, hogy a 32 elektronikus modul közül mindegyik kommunikál-e — a mért esetünkben 32/32 rendben volt.
5. Határozd meg a pontos változatot: Standard vagy Extended Range, RWD vagy AWD. Ez befolyásolja a hatótávot, a tömeget és a fékek terhelését.
6. Mérd meg a valós hatótávot próbaúton, teljes töltésről, fűtéssel vagy klímával. A gyári 540 km WLTP a gyakorlatban jellemzően 400–450 km.
7. Ellenőrizd a fékrendszert és a futóművet: a nagy tömeg miatt ezek kopása gyorsabb, és a javításuk drága tétel.
8. Nézd meg a nagyfeszültségű kábelek és csatlakozók állapotát, valamint a töltőportot: a DC-töltés próbája kötelező, nem csak az AC-é.
9. Mérd végig a karosszéria rétegvastagságát, külön az első lökhárítón, a motorháztetőn és a küszöbökön — a nagy teljesítmény és a tömeg miatt itt gyakoribb a kozmetikai javítás.
10. Kérj alvázszámra szűrt szervizelőzményt, és nézd meg a szoftververziót: a Mach-E rendszeres OTA-frissítéseket kap, és a frissítések a hajtáslánc viselkedését is érintik.

## Gyakori kérdések

### Ford Mustang Mach-E akkumulátor-degradáció 50 000 km után — mennyi a reális SoH?

A saját dokumentált mérésünk 53 102 km-en 95,6% AVILOO SoH-t adott, 4 mV cellafeszültség-eltéréssel és 81,2 / 85,0 kWh hasznosítható energiával; a fedélzeti BMS 96%-ot közölt. Ez jó érték ezen a futásteljesítményen, de egyetlen eset — az AVILOO jelentése szerint ugyanazon típus két példánya között akár 11 százalékpont is lehet a különbség.

### Mi az a 22V-412 visszahívás a Mustang Mach-E-nél?

A Ford a nagyfeszültségű akkumulátor-elosztó egység (HVBJB) érintkezőinek túlmelegedési és meghibásodási kockázata miatt hirdetett visszahívást 22V-412 számon. A hiba a hajtás teljesítményének csökkenéséhez vagy elvesztéséhez vezethet, ezért a javítást a kampány keretében végzik. Használt vásárlásnál alvázszám alapján ellenőrizni kell, hogy a beavatkozás megtörtént-e.

### Kompatibilis a Ford Mustang Mach-E az AVILOO Flash teszttel?

Igen — a dokumentált állapotfelmérésünket Mach-E-n AVILOO Flash teszttel végeztük, és a riport független SoH-értéket adott a hasznosítható energiával együtt. Az AVILOO nem a jármű BMS-ének értékét ismétli vissza, hanem saját statisztikai modellel számol. Az EVX az AVILOO hivatalos partnere, a vizsgálat fix csomagdíja 40 000 Ft.

### Mennyi a Mustang Mach-E valós hatótávja?

A 98,7 kWh-s Extended Range gyári WLTP-hatótávja mintegy 540 km, a valós vegyes használatban ez jellemzően 400–450 km. Télen, fűtéssel ez 300–350 km körülre csökkenhet. A mért SoH és a hasznosítható energia (a mért példányunkon 81,2 / 85,0 kWh) együtt határozza meg, mennyi marad a gyakorlatban.

### Mennyibe kerül a Mustang Mach-E akkumulátorának cseréje?

A 98,7 kWh-s csomag cseréje a hazai gyakorlatban több millió forintos nagyságrendű tétel. Pontos, forrásolt magyar összeget nem közlünk, mert erre a típusra ilyen nyilvános adat nem áll rendelkezésre — ezért a döntéshez a mért SoH, a cellaeltérés és a kampányok ellenőrzése ad valós képet.

### Mit jelent a 4 mV cellafeszültség-eltérés a Mach-E-nél?

A cellafeszültség-eltérés a legmagasabb és a legalacsonyabb cella közötti különbség. A mért példányunkon 4 mV volt, ami kifejezetten jó érték: a csomag kiegyensúlyozottan öregszik. Ez azért fontos, mert a csomag hasznosítható energiáját a leggyengébb cella szabja meg — ha az eltérés nő, a hatótáv a legrosszabb cella szintjére csökken.

### Mustang Mach-E Standard Range vagy Extended Range — melyiket érdemes venni?

Az Extended Range 98,7 kWh-s bruttó csomagja nagyobb hatótávot és arányosan kisebb degradációs kockázatot jelent: ugyanakkora százalékos veszteség kevesebb kilométert vesz el. A Standard Range kisebb csomagjánál a degradáció hatása érezhetőbb. A döntéshez mindkét esetben a mért SoH és a hasznosítható energia ismerete kell.

### Mennyi a Ford Mustang Mach-E állapotfelmérés ára?

Az EVX-nél a fix csomagdíj 50 000 Ft az állapotfelmérésért, 40 000 Ft az önálló AVILOO Flash akkumulátorvizsgálatért, és 60 000 Ft a kettő együtt. Ehhez zónánként fix kiszállási díj jár: Budapesten és Pest vármegyében 8 000 Ft, Tatabánya, Székesfehérvár és Kecskemét környékén 12 000 Ft, így a teljes csomag Budapesten 68 000 Ft.

### Milyen gyakori hibákra kell számítani a használt Mustang Mach-E-nél?

A nagyfeszültségű rendszernél a 22V-412 kampányban érintett akkumulátor-elosztó egység a fő ellenőrzési pont, emellett a nagy tömeg miatt a fékrendszer és a futómű kopása gyorsabb. A mért példányunkon mind a 32 elektronikus modul rendben volt és a cellaeltérés 4 mV, tehát a csomag állapota jó volt. Konkrét, forrásolt magyar hibastatisztikát erre a típusra nem közlünk.

### Hogyan kérhetek állapotfelmérést egy hirdetésben talált Mustang Mach-E-re?

Küldd el a hirdetés linkjét az EVX ajánlatkérőjén, válaszd ki a csomagot (EVX állapotfelmérés vagy EVX + AVILOO), és add meg az elérhetőségedet. Munkaidőben két órán belül visszahívunk, egyeztetjük az időpontot, a helyszínen megvizsgáljuk az autót, az eredményt pedig telefonon és írásos összefoglalóban kapod meg.

## Ajánlat

Ford Mustang Mach-E vásárlása előtt kérj helyszíni EVX-állapotfelmérést: a fix csomagdíj 50 000 Ft, az AVILOO Flash akkumulátorvizsgálattal együtt 60 000 Ft, plusz 8 000 Ft kiszállási díj Budapesten és Pest vármegyében, illetve 12 000 Ft Tatabánya, Székesfehérvár és Kecskemét környékén — Budapesten tehát összesen 68 000 Ft.

## Források

- https://evx.hu/meresek/ford-mustang-mach-e-987kwh-53102km
- https://static.nhtsa.gov/odi/rcl/2022/RCMN-22V412-9098.pdf
- https://aviloo.com/en/vehicle-coverage
- https://chargedevs.com/newswire/aviloos-independent-ev-battery-report-compares-battery-life-in-20-popular-ev-models/
