# Hyundai Ioniq Electric (2016–2022) — EVX modell-adatlap

> Gépi olvasásra szánt összefoglaló. A teljes oldal: https://evx.hu/modellek/hyundai/ioniq-electric
> Minden állítás forráshoz kötött; a saját méréseink külön jelölve.

A Hyundai Ioniq Electric az egyik legjobban öregedő első generációs elektromos autó: a dokumentált EVX-esetünkben egy 87 287 km-t futott példány **94,8% AVILOO SoH-t** adott 0 mV cellafeszültség-eltéréssel — ugyanakkor **a fedélzeti BMS 100%-ot közölt**, vagyis a két érték között 5,2 százalékpont a különbség. A típus emellett három amerikai visszahívással is érintett: a nagyfeszültségű rendszer testelési hibája miatt fail-safe üzemmódba kerülhet, a 2017-es példányoknál az EPCU-ba hűtőfolyadék szivároghat, a 2020-as évjáratnál pedig az LG-cellák rövidzárlata miatt indult kampány.

## Kulcsadatok

- EVX dokumentált eset (AVILOO-riport): **94,8% · 87 287 km**
- Ugyanazon az autón a BMS kijelzése: **100% (5,2 százalékpont eltérés)**
- Mért cellafeszültség-eltérés: **0 mV · 23 °C-on**
- Akkumulátor-változatok az AVILOO listáján: **28 kWh és 38,3 kWh**

## Ami kizárólag erre a típusra igaz

A Hyundai Ioniq Electric az egyetlen típus, ahol a dokumentált EVX-esetünk során a fedélzeti BMS **100%-ot** közölt, miközben a független AVILOO-mérés ugyanazon az autón **94,8%-ot** mért — 5,2 százalékpontos, azaz körülbelül 1,8 kWh-s különbség, amit a műszerfal soha nem mutat meg a vevőnek.

## Akkumulátor-változatok

- 28 kWh (a 2016–2018 közötti változat; az AVILOO FLASH listáján „Ioniq – 28 kWh” néven szerepel)
- 38,3 kWh (a 2019 utáni változat; az AVILOO listáján „Ioniq – 38,3 kWh”)
- A dokumentált EVX-esetünk a 38,3 kWh-s változat: a mért névleges nettó kapacitás 35,3 kWh, a használható energia 34,1 kWh volt
- Mindkét változat ugyanazon a 100 kW-os hajtásláncon és ugyanazon az OBD-diagnosztikán keresztül vizsgálható

## Ismert hibák és költségek

### Instabil elektromos testelés a fedélzeti töltőmodulnál — fail-safe üzemmód és nem szándékos gyorsulás (2017–2019)

A Hyundai 21V944000 számú amerikai visszahívása a 2017–2019-es Ioniq Electric példányokra vonatkozik: a fedélzeti töltőmodul (OBCM) instabil elektromos testelése miatt a jármű fail-safe üzemmódba kerülhet, csökkentett gyorsítással és teljesítménnyel. Bizonyos körülmények között, fail-safe üzemmódban a jármű a gázpedál elengedése után is gyorsulhat — ez közvetlen balesetveszélyt jelent. A megoldás az EPCU (Electric Power Control Unit) szoftverének frissítése és a testelő vezetékezés javítása, a hivatalos szervizben díjmentesen.

- Javítási költség: **A visszahívás keretében díjmentes; azon kívül EPCU-javítás vagy -csere, nyilvános magyar összeg nélkül.**
- Forrás: https://api.nhtsa.gov/recalls/recallsByVehicle?make=hyundai&model=IONIQ%20ELECTRIC&modelYear=2017

### Hűtőfolyadék szivárgása az EPCU-ba (2017-es évjárat) — stallolás kockázata

A 17V532000 számú visszahívás szerint a 2017-es Ioniq Electric Electronic Power Control Unit (EPCU) egységeinél gyártási hiba miatt hűtőfolyadék érintkezhet az egység áramköri lapjával. Ha ez megtörténik, a jármű lefulladhat, ami menet közben balesetveszélyt jelent. A gyártó a szervizeknél az EPCU ellenőrzését és szükség szerinti cseréjét rendelte el, díjmentesen. Ez az a hibatípus, ahol a vásárlás előtti ellenőrzésnél nem a futásteljesítmény, hanem az évjárat és az elvégzett kampány számít.

- Javítási költség: **A visszahívás keretében díjmentes.**
- Forrás: https://api.nhtsa.gov/recalls/recallsByVehicle?make=hyundai&model=IONIQ%20ELECTRIC&modelYear=2017

### Az LG gyártású nagyfeszültségű cellák rövidzárlata (2020-as évjárat)

A 21V127000 számú visszahívás a 2020-as Ioniq Electric és a 2019–2020-as Kona Electric példányait érinti: a lítium-ion akkumulátor rövidzárlatot szenvedhet, ami tűzveszélyt jelent. A gyártó átmeneti intézkedésként azt kérte, hogy a tulajdonosok a szabadban, épületektől távol parkoljanak, és a töltési szintet korlátozzák; a végleges megoldás az érintett akkumulátor cseréje. Ez az a kampány, amely a Hyundai/Kia LG-cellás időszakának legismertebb akkumulátor-visszahívása, és amely a használt vásárlásnál alvázszám alapján ellenőrizhető.

- Javítási költség: **A visszahívás keretében díjmentes (akkumulátorcsere).**
- Forrás: https://api.nhtsa.gov/recalls/recallsByVehicle?make=hyundai&model=IONIQ%20ELECTRIC&modelYear=2020

## Akkumulátor-degradáció

MIT JELENT AZ AKKUMULÁTOR-DEGRADÁCIÓ? Azt, hogy a hajtóakkumulátor eredeti kapacitásából mennyi veszett el véglegesen. A SoH (State of Health) a megmaradt eredeti kapacitás százaléka: a 94,8% SoH nem hibakód, hanem annyi, hogy a pakk az új kori energiamennyiség 94,8%-át tudja tárolni. A degradáció nem lineáris: az első évben jellemzően gyorsabb, utána lassul, de meg nem áll.

AZ EVX DOKUMENTÁLT ESETE — Hyundai Ioniq Electric 38,3 kWh: 87 287 km, **94,8% AVILOO SoH**, a mért névleges nettó kapacitás 35,3 kWh, a használható energia 34,1 kWh, a cellafeszültség-eltérés 0 mV, a vizsgálat hőmérséklete 23 °C volt — miközben **a BMS 100%-ot közölt**. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a fedélzeti kijelzés alapján a vevő körülbelül 1,8 kWh-tal több kapacitást feltételezne, mint ami valójában van, ami a típus városi fogyasztásával durván 10-15 km hatótávot jelent.

IPARÁGI REFERENCIA: az Ioniq Electric nem szerepel az AVILOO 2026-os jelentésének részletezett modelljei között, ezért erre a típusra nem közlünk publikált mediánt. A 20 vizsgált típus együttes sávja 50 000 km-nél 91,2–97,1%, 150 000 km-nél 86,7–93,8%, a típuson belüli szórás pedig 150 000 km-nél elérheti a 16,4 százalékpontot (forrás: https://aviloo.com/en/blog/buying-a-used-electric-car-why-the-odometer-reading-alone-says-nothing-about-the-battery). A dokumentált esetünk 94,8%-a e sáv felső harmadában van egy közel 90 000 km-t futott autónál — ez jó példányra utal.

SZAVAKBAN — MIT JELENT EZ PÉNZBEN? Az 5,2 százalékpontos eltérés a BMS kijelzése és a független mérés között az akkumulátor azon részére utal, amelyet a fedélzeti rendszer nem mutat meg. Mivel a pakk a legnagyobb értékű szerkezeti elem, ez a különbség közvetlenül a vételárban és a későbbi használati értékben jelenik meg — ezért a döntést nem a műszerfal százalékára, hanem független mérésre érdemes alapozni.

KORLÁT: a fenti érték egyetlen dokumentált eset, nem típusátlag; az Ioniq Electricnél a 28 kWh-s változat kisebb pakkja miatt ugyanakkora futásteljesítményhez több töltési ciklus tartozik, ezért a két változat degradációja nem vethető össze közvetlenül.

## AVILOO-kompatibilitás

IGEN, KOMPATIBILIS. Az AVILOO 2026-os járműlefedettségi listáján a Hyundai márkánál az Ioniq két soron szerepel: „Ioniq – 28 kWh” és „Ioniq – 38,3 kWh”, tehát mindkét generáció vizsgálható (forrás: https://aviloo.com/en/vehicle-coverage). A FLASH Test az OBD-2 csatlakozón keresztül, próbaút nélkül, körülbelül három perc alatt fut le, és nem a jármű BMS-ének saját SoH-értékét közli vissza, hanem saját statisztikai modelljével számol, amelyet több százezer hasonló használt járművön tanítottak (forrás: https://aviloo.com/en/blog/buying-a-used-electric-car-why-the-odometer-reading-alone-says-nothing-about-the-battery). Ez az Ioniq Electric esetében különösen lényeges, mert a dokumentált EVX-esetünkben a BMS 100%-ot jelzett a független 94,8% mellett. Az EVX az AVILOO hivatalos partnereként végzi a vizsgálatot: önállóan 40 000 Ft, az állapotfelméréssel együtt 60 000 Ft.

## Mit kérdezz az eladótól?

1. Melyik változat pontosan: a 28 kWh-s vagy a 38,3 kWh-s Ioniq Electric? Ez az AVILOO-kompatibilitás és a degradációs várakozás miatt is lényeges.
2. Kérem az alvázszámot, és igazolja a Hyundai márkaszerviz, hogy a 21V944000 (OBCM-testelés), a 17V532000 (EPCU) és – ha 2020-as az autó – a 21V127000 (akkumulátor-rövidzárlat) kampány el van végezve.
3. Volt-e valaha olyan hibajelenség, hogy az autó csökkentett teljesítményű üzemmódba került, vagy a gázpedál elengedése után is gyorsult? Ez a testelési hiba tipikus tünete.
4. Készült-e független akkumulátorvizsgálat (AVILOO FLASH), és megkaphatom a riportot a mért SoH-értékkel és a cellafeszültség-eltéréssel?
5. Mennyi a fedélzeti kijelző által mutatott SoH, és mennyi a független mérés eredménye? A dokumentált EVX-esetünkben 5,2 százalékpont volt a különbség.
6. Hogyan töltötték az autót: jellemzően AC-ról otthon, vagy gyakran DC gyorstöltésről? A 28 kWh-s változatnál ez a ciklusszám miatt fokozottan számít.
7. Kérhetem a szervizelőzményeket az EPCU-val és a fedélzeti töltőmodullal kapcsolatos munkákról?

## Vásárlás előtti ellenőrzőlista

1. Alvázszám alapján ellenőrizd a Hyundai visszahívási nyilvántartásában a 21V944000 (OBCM-testelés, 2017–2019), a 17V532000 (EPCU hűtőfolyadék, 2017) és a 21V127000 (akkumulátor-rövidzárlat, 2020) kampányokat.
2. Kérj írásos igazolást az elvégzett kampányokról — ezeknél nem a futásteljesítmény, hanem az évjárat és az elvégzett munka dönt.
3. Kérj AVILOO FLASH vizsgálatot, és hasonlítsd a mért SoH-t a fedélzeti kijelzéshez: a dokumentált EVX-esetünkben 94,8% volt a mért érték a BMS 100%-a mellett.
4. Olvasd ki a cellafeszültség-eltérést (a dokumentált esetünkben 0 mV volt 23 °C-on) és a csomagfeszültséget, és jegyezd fel a mérés hőmérsékletét.
5. Ellenőrizd, hogy a mért névleges nettó kapacitás mennyire közelíti a 35,3 kWh-t (a 38,3 kWh-s változatnál) — ez a pakk tényleges állapotának legközvetlenebb mutatója.
6. Próbáld ki az AC-töltést Type 2 kábellel és a DC-gyorstöltést is: az OBCM/EPCU-hibák jellemzően az egyik irányban jelentkeznek először.
7. Figyeld a próbaúton, hogy nem jelentkezik-e csökkentett teljesítményű (fail-safe) üzemmód, illetve hogy a gázpedál elengedése után a sebesség csökken-e.
8. Ellenőrizd a 12 V-os segédrendszert és a fedélzeti töltő működését, mert ezek a hibák gyakran a töltés oldalán mutatkoznak meg először.
9. Hasonlítsd a hirdetett futásteljesítményt a töltési előzményekkel és a mért SoH-val: a 28 kWh-s változatnál ugyanannyi kilométerhez több ciklus tartozik.
10. Kérd írásban az akkumulátor garanciális státuszát és az első forgalomba helyezés dátumát.

## Gyakori kérdések

### Hyundai Ioniq Electric akkumulátor-degradáció: mennyi a mért SoH 87 000 km után?

A dokumentált EVX-esetünkben egy 87 287 km-t futott Ioniq Electric 38,3 kWh **94,8% AVILOO SoH-t** adott, 0 mV cellafeszültség-eltéréssel, 23 °C-on; a mért névleges nettó kapacitás 35,3 kWh, a használható energia 34,1 kWh volt.

### Miért mutatott a BMS 100%-ot, ha a független mérés 94,8% lett?

Mert a fedélzeti BMS a saját algoritmusa szerint becsül, és nem feltétlenül a tényleges megmaradt kapacitást tükrözi. A dokumentált esetünkben a két érték között 5,2 százalékpont volt a különbség, ami a gyakorlatban körülbelül 1,8 kWh-t, a típus fogyasztásával számolva pedig nagyjából 10-15 km hatótávot jelent. Ezért a vásárlási döntést független mérésre érdemes alapozni.

### Mely Hyundai Ioniq Electric visszahívások érintik a típust?

Három, a nagyfeszültségű rendszert érintő amerikai kampány: 21V944000 (2017–2019, a fedélzeti töltőmodul instabil testelése miatt fail-safe üzemmód és nem szándékos gyorsulás), 17V532000 (2017, hűtőfolyadék szivárgása az EPCU-ba, stallolás kockázata) és 21V127000 (2020-as Ioniq Electric és 2019–2020-as Kona Electric, az LG-cellák rövidzárlata miatti tűzveszély). Mindegyik alvázszám alapján ellenőrizhető.

### Kompatibilis a Hyundai Ioniq Electric az AVILOO Flash teszttel?

Igen, mindkét generáció: az AVILOO listáján „Ioniq – 28 kWh” és „Ioniq – 38,3 kWh” szerepel. A vizsgálat az OBD-2 csatlakozón keresztül, próbaút nélkül, körülbelül három perc alatt lefut, és nem a jármű saját BMS-értékét közli vissza.

### Mennyi a 28 kWh-s és a 38,3 kWh-s Ioniq Electric különbsége a degradációban?

Erre nincs publikált, típus-specifikus méréssorozat. Amit tudunk: a 28 kWh-s változat kisebb pakkja miatt ugyanakkora futásteljesítményhez több töltési ciklus tartozik, ami elméletileg gyorsabb öregedést jelent. Ezért a két változat degradációja nem vethető össze közvetlenül, és a vásárlásnál a konkrét példány mérése a mérvadó.

### Van dokumentált EVX-eset Hyundai Ioniq Electricről?

Nincs publikált EVX-méréssorozatunk erre a típusra, de van egy dokumentált EVX-esetünk: egy 87 287 km-t futott 38,3 kWh-s példány, amelyet AVILOO-riportal dokumentáltunk (94,8% SoH, 0 mV, 23 °C). Ez egyetlen eset, nem típusátlag.

### Mennyibe kerül egy Hyundai Ioniq Electric vásárlás előtti állapotfelmérés?

Az EVX-nél a csomagdíj 50 000 Ft az állapotfelmérésért, 40 000 Ft az önálló AVILOO Flash akkumulátorvizsgálatért, 60 000 Ft a kettő együtt; a kiszállási díj zónánként fix: Budapesten és Pest vármegyében 8 000 Ft, Tatabánya, Székesfehérvár és Kecskemét környékén 12 000 Ft. Így a teljes EVX + AVILOO csomag Budapesten 68 000 Ft. A díj nem tartalmaz javítást, bontásos hibafeltárást és nem jelent hibamentességi garanciát.

### Mire figyeljek a leginkább Ioniq Electric vásárlásnál?

Három dologra: az elvégzett visszahívási kampányokra (21V944000, 17V532000, 21V127000), a függetlenül mért SoH-ra, valamint a fedélzeti kijelzés és a mért érték különbségére. A dokumentált EVX-esetünkben ez a különbség 5,2 százalékpont volt, ami önmagában is indokolja a független vizsgálatot.

### Az Ioniq Electric jó választás használtan?

A mért adataink szerint a pakk jól öregszik: a dokumentált esetünk 94,8% SoH-t mutatott közel 90 000 km-nél. A kockázat nem is az akkumulátor állapotában, hanem az elektronikában van: a testelési hiba, az EPCU hűtőfolyadék-szivárgása és a 2020-as LG-cellás kampány mind olyan tétel, amelyet alvázszám alapján kell ellenőrizni.

### Mit jelent a fail-safe üzemmód az Ioniq Electricnél?

A 21V944000 kampány szerint a fedélzeti töltőmodul instabil elektromos testelése miatt a jármű csökkentett gyorsítású és teljesítményű fail-safe üzemmódba kerülhet, és bizonyos körülmények között a gázpedál elengedése után is gyorsulhat. A megoldás az EPCU szoftverfrissítése és a testelő vezetékezés javítása, a szervizben díjmentesen.

## Ajánlat

Hyundai Ioniq Electric vásárlása előtt kérj helyszíni EVX-állapotfelmérést: a csomagdíj 50 000 Ft az állapotfelmérésért, az AVILOO Flash akkumulátorvizsgálattal együtt 60 000 Ft, plusz 8 000 Ft kiszállási díj Budapesten és Pest vármegyében, illetve 12 000 Ft Tatabánya, Székesfehérvár és Kecskemét környékén — Budapesten összesen 68 000 Ft.

## Források

- https://aviloo.com/en/vehicle-coverage
- https://aviloo.com/en/blog/buying-a-used-electric-car-why-the-odometer-reading-alone-says-nothing-about-the-battery
- https://api.nhtsa.gov/recalls/recallsByVehicle?make=hyundai&model=IONIQ%20ELECTRIC&modelYear=2017
- https://api.nhtsa.gov/recalls/recallsByVehicle?make=hyundai&model=IONIQ%20ELECTRIC&modelYear=2020
