# Mazda MX-30 e-Skyactiv (2020–2024, 35,5 kWh) — EVX modell-adatlap

> Gépi olvasásra szánt összefoglaló. A teljes oldal: https://evx.hu/modellek/mazda/mx-30
> Minden állítás forráshoz kötött; a saját méréseink külön jelölve.

A Mazda MX-30 a hazai használtpiac egyik legkülönösebb elektromos autója: 35,5 kWh-s bruttó csomaggal, mintegy 200 km-es WLTP-hatótávval, és a hátrafelé nyíló ajtókkal. A dokumentált állapotfelmérésünkön a csomag 40 835 km-en 95,4% SoH-t mutatott — a gyenge pont mégsem az akkumulátor, hanem a dokumentáltság és az előélet volt: az EVX-pontszám 81/100 lett, mert az előélet és az iratok kategóriában 15 pontból csak 5-öt adtunk.

## Kulcsadatok

- Saját mért esetünk: **95,4% SoH · 40 835 km · 5 mV**
- EVX-pontszám: **81 / 100**
- Előélet és iratok: **5 / 15 pont — ez volt a gyenge pont**
- Bruttó kapacitás: **35,5 kWh**

## Ami kizárólag erre a típusra igaz

A Mazda MX-30 az egyetlen olyan elektromos autó a dokumentált eseteink között, amelynél az akkumulátor 95,4%-on állt és a karosszéria is 18/20 pontot kapott, az EVX-pontszám mégis csak 81/100 lett — mert az előélet és az iratok kategóriában 15 pontból 5-öt adtunk: ennél a típusnál a döntési kockázat nem a csomagban, hanem a dokumentáltságban volt.

## Akkumulátor-változatok

- MX-30 e-Skyactiv (2020–2024): 35,5 kWh bruttó lítium-ion csomag, a padlólemezben. Ez a méret a 2020-as évek elejének városi elektromos autói közül a legkisebbek egyike, ezért a degradáció itt arányosan nagyobb hatótáv-veszteséget jelent, mint egy 70-90 kWh-s csomagnál.
- Az MX-30-nak létezik R-EV (range extender) változata is, 830 cm³-es Wankel-motoros generátorral és kisebb, 17,8 kWh-s csomaggal — ez technikailag más jármű, ezért a vizsgálati szempontok is eltérnek. A két változatot vásárlás előtt mindenképp meg kell különböztetni.
- Töltés: AC 6,6 kW (egyfázisú, jellemzően 3,6 kW tényleges), DC gyorstöltés 50 kW körüli csúcsteljesítménnyel — a kis csomagnál ez arányosan nagyobb terhelést jelent.
- BIZONYTALANSÁG: a hasznosítható kapacitásra nem közlünk saját mért értéket, mert a dokumentált esetünknél erre vonatkozó adat nem szerepelt; a 35,5 kWh bruttó érték a típus ismert adata.

## Ismert hibák és költségek

### Dokumentáltság és előélet — a mért esetünk tényleges gyenge pontja

A 40 835 km-t futott MX-30 állapotfelmérésénél az EVX-pontszám 81/100 lett úgy, hogy az elektronika és a töltés 16/20, a karosszéria és az alj 18/20 pontot kapott — az előélet és az iratok kategóriában viszont csak 5/15-öt. Ez azt jelenti: a csomag 95,4%-on állt, a mechanikai állapot rendben volt, a döntési kockázat mégis a hiányos előtörténet volt. Ez a fajta eredmény pontosan azt mutatja, miért nem elég csak az akkumulátort mérni.

- Javítási költség: **Nem javítási tétel, hanem alkupozíció: hiányos előéletnél a vételárból érdemes engedményt kérni, vagy másik példányt választani**
- Forrás: https://evx.hu/meresek/mazda-mx30-355kwh-40835km-evx-score-81

### Kis csomag, nagy hatótáv-érzékenység

A 35,5 kWh-s bruttó csomagnál minden egyes százalék SoH-veszteség arányosan több kilométert vesz el, mint egy nagyobb akkumulátornál: 5% degradáció itt körülbelül 8-10 km-t jelent, miközben a típus WLTP-hatótávja eleve csak mintegy 200 km. Ezért az MX-30-nál a degradáció nem elméleti kérdés, hanem közvetlenül a mindennapi használhatóságot érinti.

- Javítási költség: **Nincs javítási költsége; a hatás a mindennapi hatótávban és a vételárban jelenik meg**
- Forrás: https://aviloo.com/en/vehicle-coverage

### Hátsó ajtók és a városi használat kopása

Az MX-30 hátrafelé nyíló hátsó ajtói (freestyle doors) a B-oszlop nélküli kialakítás miatt érzékenyebbek az ütközésre és a parkolási sérülésekre, a zár- és zsanérmechanika pedig a városi használatban gyakrabban kopik. A mért esetünknél a karosszéria és az alj 18/20 pontot kapott, tehát itt nem volt kifogás — de ez a típus az, ahol a karosszéria-ellenőrzés nem formalitás, hanem valódi kockázatkezelés.

- Javítási költség: **Ajtó- és zsanérjavítás a hazai gyakorlatban jellemzően 80 000–250 000 Ft között, a sérülés mértékétől függően**
- Forrás: https://evbattery.us/mazda-mx-30-battery-complete-guide/

### Hatósági kampány A12/00549/21 — LED-fényszóró dőlésszög szoftveres inicializálása

A Mazda hivatalos szervizakciót hirdetett az MX-30-ra A12/00549/21 számon (Mazda Motor Slovakia bejelentése, típusjóváhagyás e13*2007/46 2300*00 és *02, típus: DR). A kampány tartalma új szoftver telepítése és a LED-fényszórók dőlésszög-beállításának inicializálása — vagyis nem mechanikai hiba, hanem szoftveres beavatkozás, amely a fényszórók megfelelő beállítását biztosítja. Szlovákiában 57 járművet érintett. Használt vásárlásnál ez azért fontos, mert a fényszóró-beállítás a műszaki vizsga tételes ellenőrzési pontja, és a kampány elvégzése alvázszám alapján ellenőrizhető a márkaszervizben.

- Javítási költség: **A kampány keretében díjmentes**
- Forrás: https://www.soi.sk/files/documents/nebvyr/motorove-vozidla/30042021_mazda_a12_00549_21_mx30_567.pdf

## Akkumulátor-degradáció

MIT JELENT AZ AKKUMULÁTOR-DEGRADÁCIÓ? Azt, hogy a hajtóakkumulátor eredeti kapacitásából mennyi veszett el véglegesen és visszafordíthatatlanul. A SoH (State of Health) a megmaradt eredeti kapacitás százaléka: a mért 95,4% azt jelenti, hogy a csomag az új kori energiamennyiségének 95,4%-át tudja tárolni — vagyis 4,6%-ot veszített.

A SAJÁT MÉRT ESETÜNK: 95,4% SoH 40 835 km-nél, 5 mV cellafeszültség-eltéréssel. A jármű BMS-e 96%-ot közölt, tehát a fedélzeti érték és a független mérés közel egyezett — ez jó jel, de nem helyettesíti a mérést, mert a BMS nem mutatja a cellák közötti egyenetlenséget.

SZAVAKBAN — MIT JELENT EZ KM-BEN? A 35,5 kWh-s MX-30 gyári WLTP-hatótávja mintegy 200 km, a valós vegyes használatban ez jellemzően 150–170 km. A 4,6%-os veszteség ezen a méreten körülbelül 7-9 km-t jelent egy feltöltéssel. Ez önmagában nem sok, de mivel a típus hatótávja eleve rövid, minden elveszített kilométer arányosan nagyobb súlyú: az MX-30-nál a degradáció nem elméleti kérdés, hanem a mindennapi használhatóság kérdése.

SZAVAKBAN — MIT JELENT EZ PÉNZBEN? A csomag ebben az autóban a legnagyobb értékű szerkezeti egység, és a kis méret ellenére a csere költsége a hazai gyakorlatban egymillió forintos nagyságrendben kezdődik. Pontos, forrásolt magyar összeget nem közlünk, mert ilyen nyilvános adat erre a típusra nem elérhető — ezért a vásárlási döntéshez a mért SoH és a vételár viszonyát érdemes nézni, nem abszolút összegeket.

A TÍPUSON BELÜLI SÁV: az AVILOO 500 000-nél több független tesztet feldolgozó jelentése szerint ugyanazon típus két példánya között a futásteljesítmény-tartományban akár 11 százalékpont is lehet a különbség, ami mintegy 46 km valós hatótávot jelent. Ez a sáv az MX-30-nál különösen fájdalmas, mert a típus átlagos hatótávja rövid.

BIZONYTALANSÁG: a hatótávértékek a gyári WLTP-adaton és a típus ismert jellemzőin alapulnak, nem saját mért hatótáv-teszt eredményei; a valós érték időjárástól és használattól függ.

## AVILOO-kompatibilitás

IGEN, MÉRHETŐ — a dokumentált MX-30 állapotfelmérésünket AVILOO Flash teszttel végeztük: a riport 95,4% SoH-t adott 40 835 km-nél, 5 mV cellafeszültség-eltéréssel. A jármű saját BMS-e 96%-ot közölt, vagyis a fedélzeti kijelző itt közel állt a független méréshez — de ez nem garantált minden példánynál, és a BMS-érték a cellaeltérést és a töltési előéletet nem mutatja. Az AVILOO FLASH Test az OBD-2 csatlakozón keresztül, próbaút nélkül fut le, és saját statisztikai modellel számol a több százezer használt járművön tanított adatbázisából. Az EVX az AVILOO hivatalos partnere.

## Mit kérdezz az eladótól?

1. Ez az autó az elektromos MX-30 vagy a Wankel-motoros R-EV változat? A kettő teljesen más jármű, más akkumulátorral és más vizsgálati szempontokkal.
2. Van-e független AVILOO-riport vagy más mérési dokumentum? A saját mért esetünkben 40 835 km-en 95,4% volt a független SoH, a BMS pedig 96%-ot közölt.
3. Mennyi a cellafeszültség-eltérés a legmagasabb és a legalacsonyabb cella között? A mért példányunkon 5 mV volt — ez jó érték, és ha ennél lényegesen nagyobb, az a csomag egyenetlen öregedését jelzi.
4. Miért hiányos az előélet? A mért esetünknél pontosan ez volt a gyenge pont: az EVX-pontszám 81/100 lett, mert az előélet és iratok kategóriában 15 pontból csak 5-öt adtunk.
5. Hány tulajdonosa volt az autónak, és van-e folyamatos szervizelőzmény alvázszámra szűrve? A rövid hatótávú elektromos autóknál a tipikus használat a második autó szerepe, ami gyakori tulajdonosváltással járhat.
6. Működik-e mindkét töltési mód: az AC 6,6 kW-os töltés és a DC-gyorstöltés? A kis csomagnál a fedélzeti töltő meghibásodása a használhatóságot azonnal korlátozza.
7. Hogyan viselkedik a hátrafelé nyíló hátsó ajtó: záródik-e mindkét oldal, nincs-e zsanérkopás vagy ütközési nyom? Ennél a konstrukciónál ez a karosszéria legérzékenyebb pontja.

## Vásárlás előtti ellenőrzőlista

1. Azonosítsd be a változatot: elektromos MX-30 (35,5 kWh) vagy R-EV range extender (17,8 kWh + Wankel). A két jármű vizsgálata és értékelése eltér.
2. Kérj AVILOO Flash riportot vagy más független SoH-mérést, és hasonlítsd össze a BMS értékkel — a mért esetünkben 95,4% (AVILOO) és 96% (BMS) volt az érték.
3. Olvasd ki a cellafeszültség-eltérést. A saját esetünkben 5 mV volt, ami jó érték; 15-20 mV felett már egyenetlen öregedésre kell számítani.
4. Ellenőrizd az előéletet és az iratokat: alvázszámra szűrt szervizelőzmény, tulajdonosi lánc, baleseti előzmény. A mért esetünknél ez volt a leggyengébb kategória (5/15 pont).
5. Mérd meg a valós hatótávot próbaúton: teljes töltésről, fűtéssel, városi és országúti szakasszal. A gyári 200 km WLTP a gyakorlatban jellemzően 150–170 km.
6. Próbáld ki mindkét töltési módot: AC 6,6 kW és DC gyorstöltés. Figyeld a töltési teljesítményt és azt, hogy a töltés végigmegy-e hibamentesen.
7. Nézd meg a hátrafelé nyíló hátsó ajtókat: záródás, zsanérkopás, B-oszlop környéki sérülések, küszöb. Ez a konstrukció legérzékenyebb pontja.
8. Mérd végig a karosszéria rétegvastagságát, és külön vizsgáld az ajtók környékét és a küszöböket — a mért esetünkben itt 18/20 pont volt, tehát ez a terület jellemzően rendben van, de ellenőrizni kell.
9. Ellenőrizd a 12 V-os indítóakkumulátort és a fedélzeti elektronikát: a kis elektromos autóknál a kimerült 12 V-os akkumulátor a leggyakoribb „nem indul” ok.
10. Kérdezd meg a márkaszervizben, hogy az A12/00549/21 számú kampányt (LED-fényszóró dőlésszög szoftveres inicializálása) elvégezték-e az adott alvázszámon — a fényszóró-beállítás a műszaki vizsga tételes pontja.

## Gyakori kérdések

### Mazda MX-30 akkumulátor-degradáció 40 000 km után — mennyi a reális SoH?

A saját dokumentált mérésünk 40 835 km-en 95,4% AVILOO SoH-t adott, 5 mV cellafeszültség-eltéréssel; a fedélzeti BMS 96%-ot közölt. Ez jó érték ezen a futásteljesítményen, de egyetlen esetről van szó, ezért nem típusátlag — az AVILOO jelentése szerint ugyanazon típus két példánya között akár 11 százalékpont is lehet a különbség.

### Mennyi a Mazda MX-30 valós hatótávja?

A gyári WLTP-hatótáv mintegy 200 km, a valós vegyes használatban ez jellemzően 150–170 km. Télen, fűtéssel ez 120–140 km körülre csökkenhet. A 35,5 kWh-s csomagnál minden százalék SoH-veszteség arányosan több kilométert vesz el, mint egy nagyobb akkumulátornál.

### Kompatibilis a Mazda MX-30 az AVILOO Flash teszttel?

Igen — a dokumentált MX-30 állapotfelmérésünket AVILOO Flash teszttel végeztük, és a riport 95,4% SoH-t adott. A vizsgálat az OBD-2 csatlakozón keresztül, próbaút nélkül fut le, és független a jármű saját BMS-kijelzésétől. Az EVX az AVILOO hivatalos partnere, a vizsgálat fix csomagdíja 40 000 Ft.

### Mennyibe kerül a Mazda MX-30 akkumulátorának cseréje?

A csere költsége a hazai gyakorlatban egymillió forintos nagyságrendben kezdődik, a végső összeg a beszállítástól és a munkadíjtól függ. Pontos, forrásolt magyar összeget nem közlünk, mert ilyen nyilvános adat erre a típusra nem áll rendelkezésre — ezért a döntéshez a mért SoH és a vételár viszonyát érdemes nézni.

### Miért lett 81/100 az EVX-pontszám, ha az akkumulátor 95,4%-os?

Mert az állapotfelmérés nem csak az akkumulátorról szól. A mért esetünkben az elektronika és a töltés 16/20, a karosszéria és az alj 18/20 pontot kapott — az előélet és az iratok kategóriában viszont csak 5/15-öt, mert a jármű dokumentáltsága hiányos volt. Ez a döntési kockázat valódi része: hiányos előtörténetnél nehezebb megítélni, mi történt az autóval.

### Mazda MX-30 vagy MX-30 R-EV — mit kell tudni vásárlás előtt?

Két különböző járműről van szó. Az elektromos MX-30 35,5 kWh-s csomaggal mintegy 200 km WLTP-hatótávot ad, az R-EV változatban 17,8 kWh-s csomag és egy 830 cm³-es Wankel-motoros generátor dolgozik, ami hosszabb útra is alkalmassá teszi. A vizsgálati szempontok is eltérnek: az R-EV-nél a belső égésű generátor állapota is vizsgálandó.

### Milyen gyakori hibákra kell számítani a használt Mazda MX-30-nál?

A nagyfeszültségű rendszernél a cellaeltérés és a hatótáv-veszteség a fő kérdés, a karosszériánál pedig a hátrafelé nyíló hátsó ajtók és a B-oszlop környéke. Emellett van egy hatósági szervizakció is az MX-30-ra: A12/00549/21 számon a LED-fényszórók dőlésszög-beállításának szoftveres inicializálása, amelynek elvégzése alvázszám alapján ellenőrizhető. A mért esetünkben a karosszéria és az alj 18/20 pontot kapott, tehát ez a terület jellemzően rendben van.

### Mennyi a Mazda MX-30 állapotfelmérés ára?

Az EVX-nél a fix csomagdíj 50 000 Ft az állapotfelmérésért, 40 000 Ft az önálló AVILOO Flash akkumulátorvizsgálatért, és 60 000 Ft a kettő együtt. Ehhez zónánként fix kiszállási díj jár: Budapesten és Pest vármegyében 8 000 Ft, Tatabánya, Székesfehérvár és Kecskemét környékén 12 000 Ft, így a teljes csomag Budapesten 68 000 Ft.

### Megéri használtan Mazda MX-30-at venni?

Akkor, ha a rövid hatótáv beleillik a használatba: ez tipikusan második autó, városi és elővárosi felhasználásra. A döntéshez három adat kell: a mért SoH, a cellafeszültség-eltérés és az előélet dokumentáltsága. A mért esetünknél ez utóbbi volt a gyenge pont, ezért az MX-30-nál különösen fontos az iratok és a szervizelőzmény ellenőrzése.

### Hogyan kérhetek állapotfelmérést egy hirdetésben talált Mazda MX-30-ra?

Küldd el a hirdetés linkjét az EVX ajánlatkérőjén, válaszd ki a csomagot (EVX állapotfelmérés vagy EVX + AVILOO), és add meg az elérhetőségedet. Munkaidőben két órán belül visszahívunk, egyeztetjük az időpontot, a helyszínen megvizsgáljuk az autót, az eredményt pedig telefonon és írásos összefoglalóban kapod meg.

## Ajánlat

Mazda MX-30 (35,5 kWh) vásárlása előtt kérj helyszíni EVX-állapotfelmérést: a fix csomagdíj 50 000 Ft, az AVILOO Flash akkumulátorvizsgálattal együtt 60 000 Ft, plusz 8 000 Ft kiszállási díj Budapesten és Pest vármegyében, illetve 12 000 Ft Tatabánya, Székesfehérvár és Kecskemét környékén — Budapesten tehát összesen 68 000 Ft.

## Források

- https://evx.hu/meresek/mazda-mx30-355kwh-40835km-evx-score-81
- https://aviloo.com/en/vehicle-coverage
- https://chargedevs.com/newswire/aviloos-independent-ev-battery-report-compares-battery-life-in-20-popular-ev-models/
- https://evbattery.us/mazda-mx-30-battery-complete-guide/
- https://www.soi.sk/files/documents/nebvyr/motorove-vozidla/30042021_mazda_a12_00549_21_mx30_567.pdf
