# Nissan Leaf ZE1 (2018–2023) — 40 kWh és Leaf e+ 62 kWh — EVX modell-adatlap

> Gépi olvasásra szánt összefoglaló. A teljes oldal: https://evx.hu/modellek/nissan/leaf
> Minden állítás forráshoz kötött; a saját méréseink külön jelölve.

A Leaf ZE1 az egyetlen a vizsgált húsz típus közül, amelynél az AVILOO 500 000+ független FLASH-tesztje mindhárom futásteljesítménynél a legalacsonyabb medián akkumulátor-állapotot mérte. Ennek mérnöki oka van: a 40 kWh-s csomag a legkisebb a vizsgált mezőnyben, így ugyanannyi kilométerhez több töltési ciklus tartozik, és a csomag aktív hőkezelés nélkül, passzívan hűl. Ezért a Leaf ZE1-nél nem a típus, hanem a konkrét példány állapota dönt: a mért értékek 50 000 km-nél 85,4% és 95,4% között szóródnak.

## Kulcsadatok

- Medián SoH 50 000 km-nél: **90,8%**
- Medián SoH 100 000 km-nél: **87,6%**
- Medián SoH 150 000 km-nél: **85,9%**
- Valós hatótáv 150 000 km-nél: **185 km**
- Típuson belüli szórás 150 000 km-nél: **30 km**
- Dokumentált EVX-eseteink: **92,5% és 82,0%**

## Ami kizárólag erre a típusra igaz

A Nissan Leaf ZE1 az egyetlen típus az AVILOO 20 modellt vizsgáló 2026-os jelentésében, amely mindhárom futásteljesítménynél (90,8% 50 000 km-nél, 87,6% 100 000 km-nél, 85,9% 150 000 km-nél) a legalacsonyabb medián SoH-t mutatja, miközben 50 000 km-nél a legszélesebb, 85,4–95,4 százalékos sávot produkálja — a 40 kWh-s, aktív hőkezelés nélküli csomag ugyanis a legkisebb a mezőnyben, így ugyanannyi kilométerhez több töltési ciklus tartozik.

## Akkumulátor-változatok

- Leaf ZE1 40 kWh (2018–2023): 40 kWh névleges, mintegy 37 kWh hasznosítható kapacitás. Felépítés: 96 cella sorosan × 2 párhuzamosan = 192 pouch cella, grafit anód és NCM523/NCA kevert katód. Gyári WLTP-hatótáv legfeljebb 270 km.
- Leaf e+ 62 kWh (2019–2023): 62 kWh névleges, mintegy 57 kWh hasznosítható kapacitás, 96s3p elrendezésben 288 pouch cellával — a 40 kWh-s csomaghoz képest egy harmadik párhuzamos ág. Gyári WLTP-hatótáv legfeljebb 385 km.
- A típus legfontosabb mérnöki jellemzője: a csomagnak NINCS aktív hőkezelése. Sem folyadékhűtés, sem hőszivattyús kör nem tartozik hozzá, ezért a gyorstöltések hője lassabban távozik. Ez áll a rapidgate jelenség és a gyorstöltés utáni gyorsabb kapacitásvesztés hátterében.
- Töltés: Type 2 AC és CHAdeMO DC gyorstöltés, elsőkerékhajtás. A CHAdeMO csatlakozó és az AC-töltő együtt a PDM (Power Delivery Module) modulba épül.
- Bizonytalanság: a cellakémia és a hasznosítható kapacitás szakirodalmi és gyártói közlésből származik, nem hatósági adatlapból. Cellabeszolgáltató és évjárat szerint eltérhet, ezért fenntartással kezelendő.

## Ismert hibák és költségek

### Hajtóakkumulátor-túlmelegedés L3 gyorstöltés közben — két észak-amerikai visszahívás

A 2019–2020-as ZE1-eknél (NHTSA 24V700 / Nissan R24B2, 23 887 + 1 817 darab) és a 2021–2022-eseknél (NHTSA 25V655 / Nissan R25C8, 19 077 darab) a cellákban képződő fém lítiumlerakódás megnöveli az elektromos ellenállást, ezért L3 gyorstöltés közben a csomag gyorsan melegszik, és tűz keletkezhet. Tünet: töltés közbeni töltöttség-ingadozás, „Service EV System Power reduced” üzenet, a Nissan leírása szerint akár füst és a csomagot vagy a szomszédos alkatrészeket károsító hő. A gyártó a javításig azt kéri a tulajdonosoktól, hogy ne használják az L3 gyorstöltést. A javítás az LBC és a VCM szoftverének újraprogramozása; ha meghatározott EV-akkumulátor hibakód jelenik meg, az autó akkumulátorcsere nélkül nem üzemeltethető, és a Nissan közlése szerint az akkumulátorellátás rendkívül szűkös — ilyenkor visszavásárlási ajánlatot tesz. Kanadában a 2021–2022-es évjáratból 1 355 darab érintett (Transport Canada 2025523).

- Javítási költség: **A visszahívási eljárásban díjmentes; kampányon kívül akkumulátorcsere: kb. 2 000 000–3 600 000 Ft**
- Forrás: https://static.nhtsa.gov/odi/rcl/2025/RCMN-25V655-0623.pdf

### Rapidgate — a gyorstöltési teljesítmény visszaesése a 40 kWh-s változatnál

A 40 kWh-s ZE1-nél a második vagy harmadik egymás utáni CHAdeMO töltésnél a BMS a töltési teljesítményt 45–50 kW-ról 20–25 kW-ra vagy az alá csökkenti, mert a passzív, hűtés nélküli csomag nem tudja leadni a hőt. Tünet: kirívóan hosszú töltési szünetek hosszú úton, 50 °C fölé menő csomaghőmérséklet, a 2–5. töltésnél tapasztalható teljesítménycsökkenés. A 62 kWh-s e+ kevésbé érintett, de nem immunis. Ez konstrukciós korlát, nem meghibásodás — műhellyel nem javítható, a vásárlási döntést viszont közvetlenül befolyásolja.

- Javítási költség: **0 Ft (nem javítható konstrukciós korlát); a használati érték csökkenése a tétel**
- Forrás: https://minbilkoll.se/vanliga-fel/nissan/leaf/

### Fedélzeti töltő / PDM (Power Delivery Module) meghibásodás — a ZE1-en ritka, de drága

A fedélzeti töltő a PDM modulba épül a DC/DC átalakítóval együtt; nedvesség és öregedő elektronika miatt eshet ki. Tünet: az AC-töltés a Type 2 csatlakozón nem indul el vagy megszakad, a töltésjelző lámpák rendellenesen villognak, a 12 V-os rendszer nem töltődik, és a jármű akár használhatatlanná válik — a CHAdeMO gyorstöltés eközben átmenetileg még működhet. Fontos árnyalat: a svéd BilKoll adatlapja szerint ez a hiba elsősorban a korábbi, 2011–2017-es Leaf-generációt (ZE0/AZE0) jellemzi, a ZE1-en csak elszórtan fordul elő. A Nissan Japánban 2019. szeptember 13-án szervizkampányt indított a ZE1-037356 és ZE1-058866 közötti alvázszámú, 2019. január 30. és június 10. között gyártott példányokra, az USA-ban pedig a P9351 / NTB19-119 kampányban 6,2 munkaóra alatt cserélte a PDM-et.

- Javítási költség: **820 000–1 150 000 Ft (BilKoll: 25 000–35 000 SEK, 32,7 Ft/SEK árfolyamon); német szervizesetben mintegy 6 000 EUR, kb. 2 200 000 Ft**
- Forrás: https://static.nhtsa.gov/odi/tsbs/2019/MC-10170015-0001.pdf

### Cellaizolációs hiba (P0AA6) gyorstöltés után — és a garanciavita

Dokumentált európai eset: egy 2021-es Leaf e+ 62 kWh (103 000 km) CHAdeMO gyorstöltés után néhány perccel „EV System Error” hibát adott, a diagnosztika P0AA6-1A (HV Battery Voltage System Isolation), P31E7-00 és U1009-96 kódokat rögzített. A márkaszerviz megtagadta a 8 éves / 160 000 km-es akkumulátorgarancia alkalmazását azzal, hogy az csak a kapacitáscsökkenést (9 pálcika alá) fedezi, a hajtóakkumulátor hibáira pedig csak az 5 éves / 100 000 km-es EV-alkatrész-garancia vonatkozik — így 103 000 km-nél már lejárt. A szerviz a javításra 3 000–18 000 EUR közötti sávot adott meg, és 50%-os méltányossági hozzájárulást ajánlott.

- Javítási költség: **1 100 000–6 600 000 Ft (a szerviz 3 000–18 000 EUR közötti kalkulációja szerint)**
- Forrás: https://mynissanleaf.com/threads/warranty-dispute-concerning-high-voltage-battery-malfunction-in-2022-nissan-leaf-e-62-kwh-at-103-000-km-mileage.39325/

### 12 V-os indítóakkumulátor lemerülése — a Leaf leggyakoribb „nem indul” hibája

A ZE1 minden évjáratánál előfordul: a kis 12 V-os ólomakkumulátort a DC/DC átalakító tölti, de rövid utaknál és hosszabb állásnál rendszeresen alultöltésben marad. Tünet: az autó a feltöltött hajtóakkumulátor ellenére nem reagál a kulcsra, nem világítanak a lámpák, a rendszer nem ébreszthető, és értelmezhetetlen hibaüzenetek jelennek meg, amelyek a 12 V-os akkumulátor töltése vagy cseréje után eltűnnek. A svéd modelladatlap szerint ez a Nissan leggyakoribb garanciális ügye a Leafen. Az EVX saját, 28 059 km-t futott ZE1 40 kWh-s állapotfelmérésénél is ez volt az egyetlen feltárt csereigény.

- Javítási költség: **50 000–100 000 Ft (BilKoll: 1 500–3 000 SEK)**
- Forrás: https://minbilkoll.se/vanliga-fel/nissan/leaf/

### Féktárcsa- és féknyereg-korrózió a rekuperáció miatt

A Leaf lassításának nagy részét a villanymotor végzi, ezért B-módban és e-Pedal üzemmódban a mechanikus fékek hetekig alig érnek a tárcsához. A felület így nem kopik le, a nedvesség és a téli útsó viszont megtámadja: a tárcsa rozsdásodik, a féknyereg beszorulhat, a betét ferdén kopik. Tünet: fékezéskor kaparó vagy súrlódó hang, egyenetlen fékezés, a tárcsa belső felületén és peremén rozsda és gödrök, műszaki vizsgai hiányosság. A ZE1-nél nem a fékbetét fogy el előbb, hanem a tárcsa felülete indul rozsdásodásnak.

- Javítási költség: **100 000–195 000 Ft (BilKoll: 3 000–6 000 SEK)**
- Forrás: https://minbilkoll.se/vanliga-fel/nissan/leaf/

### Nem szándékos gyorsulás a sebességtartó kiiktatása után — uniós riasztás is van rá

A 2017. december 17. és 2023. május 30. között gyártott Leafeknél a járművezérlő modul (VCM) hibája miatt a sebességtartó kiiktatása után a jármű hirtelen, nem szándékosan gyorsulhat, ha közben a vezetési módot váltják (D-ből B-be, e-Pedal be, vagy ECO mód). Az USA-ban ez a 23V494 számú visszahívás, az Európai Unióban önálló Safety Gate riasztás A12/02477/23 számon, francia bejelentéssel és R23A6 vállalati kampánykóddal. Ez az egyik olyan ZE1-hiba, amelyre európai szintű, visszakereshető hatósági nyilvántartás is létezik.

- Javítási költség: **A kampányban díjmentes; kampányon kívül VCM-javítás vagy csere, nyilvános magyar költségadat nélkül**
- Forrás: https://ec.europa.eu/safety-gate-alerts/api/download/notification/detail/pdf/10010476/en

### A parkolóretesz (P) be nem kapcsolódása az egyesült királyságbeli gyártású 2019-es ZE1-eknél

A francia hatósági visszahívási nyilvántartás (Rappel Conso, 2020. október 30.) szerint az Egyesült Királyságban gyártott Leaf ZE1 egyes, 2019. július közepe és szeptember közepe között készült példányainál a reteszlemez hegesztése hibás lehet. Ennek következtében „P” állásban a retesz nem kapcsolódik be, és az autó váratlanul elgurulhat — ez lejtős parkolásnál közvetlen balesetveszélyt jelent. Alvázszám alapján ellenőrizhető, jól körülhatárolható gyártási időablak.

- Javítási költség: **A visszahívás keretében díjmentes; nyilvános magyar javítási költségadat nem áll rendelkezésre**
- Forrás: https://rappel.conso.gouv.fr/affichettePDF/48845/Rapex

### Tolatókamera-kábelköteg sérülése (2018–2022)

A 2018 és 2022 között gyártott Leafeknél a tolatókamera kábelkötege megsérülhet, aminek következtében a kép torzul vagy teljesen eltűnik a központi kijelzőn. Ez az USA-ban a 24V071 számú visszahívás, és mivel a tolatókamera képe előírás szerinti kötelező elem, a hiba megfelelőségi hiányt is jelent. Tünet: hullámzó, szakadozó vagy hiányzó tolatóképi kép, esetenként a csomagtérajtó nyitásakor változó viselkedés.

- Javítási költség: **A visszahívás keretében díjmentes; azon kívül kábelköteg-javítás, nyilvános költségadat nélkül**
- Forrás: https://api.nhtsa.gov/recalls/recallsByVehicle?make=nissan&model=leaf&modelYear=2021

## Akkumulátor-degradáció

MIT JELENT AZ AKKUMULÁTOR-DEGRADÁCIÓ? Azt, hogy a hajtóakkumulátor eredeti kapacitásából mennyi veszett el véglegesen. A SoH (State of Health) a megmaradt eredeti kapacitás százaléka: a 85,9% SoH nem hibakód, hanem annyi, hogy a csomag az új kori energiamennyiségének 85,9%-át tudja tárolni.

MÉRT MEDIÁNOK FUTÁSTELJESÍTMÉNY SZERINT (AVILOO Certified EV Battery Report, 2026. szeptember 3., 500 000+ FLASH-teszt a 2022–2026 közötti időszakból, 20 típus):
• 50 000 km: 90,8%
• 100 000 km: 87,6%
• 150 000 km: 85,9%
A Leaf ZE1 ezzel mindhárom mérési ponton a legalacsonyabb mediánt mutatja a vizsgált húsz típus közül — a mezőny 50 000 km-nél 91,2% és 97,1% között, 150 000 km-nél 86,7% és 93,8% között mozog. A típuson belüli szórás ugyanakkor éppen itt a legnagyobb: 50 000 km-nél 85,4% és 95,4% között, azaz 10,0 százalékpont; a jelentés szerint a húsz típus közül egyedül a Leaf mutat ilyen széles sávot. (A jelentés összesített táblázatában ugyanerre a pontra 91,2% szerepel; a két érték a kerekítésből és az eltérő bontásból adódik.)

SZAVAKBAN — MIT JELENT EZ KM-BEN? Az AVILOO valós hatótáv-számítása szerint a Leaf ZE1 medián példánya 50 000 km-nél 195 km-t, 150 000 km-nél 185 km-t megy el egy feltöltéssel. A 150 000 km-nél mért 30 km-es szórás azt jelenti, hogy két ugyanennyit futott, ugyanolyan korú Leaf közül a jobb példány 30 km-rel többet megy el egy töltéssel, mint a gyengébb — hosszú úton ez akár egy plusz töltési megállást is jelenthet. A gyári, legfeljebb 270 km-es WLTP-hatótávhoz képest a 185 km-es valós érték önmagában is figyelmeztető.

SZAVAKBAN — MIT JELENT EZ PÉNZBEN? A svéd BilKoll a Leaf akkumulátormunkáját 60 000–110 000 SEK-re teszi, ami 32,7 Ft/SEK árfolyamon 2,0–3,6 millió forint. Fontos árnyalat: ez az összeg a BilKoll adatlapján a korábbi, 24 és 30 kWh-s csomagokra (2011–2017) vonatkozik, ezért a ZE1 40 kWh-s csomagjára csak felső korlátként használható. Konkrétabb viszonyítási pont ugyanerre a típusra: egy 103 000 km-t futott 62 kWh-s Leaf e+ esetében a hivatalos szerviz 3 000–18 000 EUR (kb. 1,1–6,6 millió forint) közötti sávot adott meg a hajtóakkumulátor javítására.

AZ EVX DOKUMENTÁLT ESETEI (AVILOO-riporttal dokumentálva): 92,5% SoH 28 059 km-nél, illetve 82,0% SoH 126 131 km-nél. A nagy futású példány a globális medián alatt van, de a dokumentált sávon belül — pontosan ez az a különbség, amit csak mérés mutat meg.

GARANCIA ÉS A PÁLCIKÁK KORLÁTAI: a Nissan EV Customer Promise szerint a Leafnél akkor jár kapacitásgarancia, ha a kapacitásjelző 8 éven belül vagy 160 000 km-en belül 9 pálcika alá esik. A 12. pálcika 85% SoH alatt tűnik el, ezért a „teli” kijelző akár 86%-ot is takarhat. A pálcikák a cellák közötti feszültségszórást, a modulhőmérsékletet és a gyorstöltési előéletet egyáltalán nem mutatják — ezért van szükség független AVILOO-vizsgálatra mellette.

## AVILOO-kompatibilitás

IGEN, KOMPATIBILIS — az AVILOO hivatalos járműlefedettségi listáján a Nissan márkánál külön soron szerepel a „Leaf ZE1 – 40 kWh” és a „Leaf ZE1 – 62 kWh”, tehát mindkét változat vizsgálható. A FLASH Test az OBD-2 csatlakozón keresztül, próbaút nélkül, háromperces diagnosztikai szakasszal fut le. A ZE1-nél ez azért különösen értékes, mert az AVILOO nem a Leaf BMS-ének saját SoH-kijelzését (a műszerfal 12 pálcikás kapacitásjelzőjét) közli vissza: saját statisztikai modellel számol, amelyet több százezer hasonló használt járművön tanítottak, és figyelembe veszi a futásteljesítményt, az életkort, a töltési ciklusszámot, a cellafeszültség-szórást és az energiaszámlálókat. Az elemzett adatbázis 500 000+ FLASH-eredményt tartalmaz a 2022–2026 közötti időszakból; az AVILOO teljes diagnosztikai adatbázisa ennél is nagyobb, több mint 1 millió független teszt. Az EVX hivatalos AVILOO-partnerként 40 000 Ft fix csomagdíjért végzi a FLASH-vizsgálatot.

## Mit kérdezz az eladótól?

1. Melyik változat pontosan: a 40 kWh-s Leaf ZE1 vagy a 62 kWh-s Leaf e+? Kérem az alvázszámot (ZE1-…) és a forgalmi adatokat, mert a két változat degradációja, gyorstöltési viselkedése és ára is eltér.
2. Az alvázszám alapján a Nissan márkaszerviz igazolja-e, hogy a gyorstöltés közbeni túlmelegedés miatti kampány (2019–2020: R24B2 / NHTSA 24V700; 2021–2022: R25C8 / NHTSA 25V655) el van végezve, és nem maradt EV-akkumulátor hibakód (P0AA6, P31E7, U1009) a rendszerben?
3. Hány CHAdeMO gyorstöltés volt az autó életében, és volt-e olyan nap, amikor egymás után kettő vagy több? Kérem a LeafSpy vagy AVILOO képernyőképét a gyorstöltési számlálóval (QC) és a Hx értékkel.
4. Mi az aktuális SoH-érték független vizsgálatból, és mennyi volt 12 hónappal ezelőtt? A 12 pálcikás műszerfali kijelző önmagában nem elég, mert a 12. pálcika 85% alatt tűnik el, így a teli kijelző akár 86%-ot is takarhat.
5. Melyik országból és milyen éghajlatról importálták az autót, és hol parkolt az elmúlt években? A ZE1 passzív hűtésű csomagja tartós hőségben és napon állva gyorsabban öregszik.
6. Előfordult-e, hogy a Type 2 AC-töltés nem indult el vagy megszakadt, illetve hogy a töltésjelző lámpák rendellenesen villogtak? A fedélzeti töltő a PDM modulban van, cseréje a svéd adatlap szerint 25 000–35 000 SEK (kb. 820 000–1 150 000 Ft).
7. Volt-e olyan hibajelenség, hogy az autó a teli hajtóakkumulátor ellenére nem indult el vagy nem reagált a kulcsra? A Leaf leggyakoribb garanciális ügye a 12 V-os indítóakkumulátor alultöltése, ami a járművet teljesen holttá teheti, cseréje 50 000–100 000 Ft.

## Vásárlás előtti ellenőrzőlista

1. Alvázszám (ZE1-…) alapján kérj Nissan márkaszerviz-igazolást arról, hogy a gyorstöltés közbeni akkumulátor-túlmelegedés miatti kampány (2019–2020: R24B2 / NHTSA 24V700; 2021–2022: R25C8 / NHTSA 25V655) el van végezve, és nem maradt EV-akkumulátor hibakód. Ez alvázszámhoz kötött biztonsági kampány, nem általános előélet-ellenőrzés.
2. Olvasd ki LeafSpy-vel az AHr, SOH, Hx értéket és a gyorstöltési számlálót (QC), majd vesd össze a műszerfal 12 pálcikás kapacitásjelzőjével. A 12. pálcika 85% SoH alatt tűnik el, ezért a teli kijelző nem jelent 100%-ot — az AVILOO adatai szerint 100 000 km-nél a típus mediánja 87,6%.
3. Nézd meg a cellák közötti feszültségszórást és a modulhőmérséklet-eltérést. Az EVX két dokumentált ZE1-állapotfelmérésénél 5–6 mV, illetve 0,0–1,0 °C volt a jellemző érték; ettől lényegesen nagyobb szórás sejtszintű gyengeségre utal.
4. Próbáld ki az AC-töltést Type 2 kábellel: indul-e, végigmegy-e hibamentesen, és mennyire melegszik a PDM házának felülete a motorháztető alatt. A fedélzeti töltő cseréje a svéd adatlap szerint 820 000–1 150 000 Ft.
5. Próbáld ki a CHAdeMO gyorstöltést, és figyeld a töltési teljesítményt a második töltésnél is, valamint a BMS által jelentett csomaghőmérsékletet. Ha a teljesítmény 45–50 kW helyett 20–25 kW-ra vagy az alá esik, az a rapidgate jele — műhelyben nem javítható, de a hosszú úti használhatóságot közvetlenül meghatározza.
6. Terheléses feszültségvizsgálattal ellenőrizd a 12 V-os indítóakkumulátort, és kérdezd meg, mikor cserélték. A svéd modelladatlap szerint ez a Nissan leggyakoribb garanciális ügye a Leafen, és az EVX 28 059 km-t futott ZE1-jénél is ez volt az egyetlen feltárt csereigény.
7. Emelőn vizsgáld meg a féktárcsák belső felületét és peremét, valamint a féknyergek mozgását. A Leaf a lassítás nagy részét rekuperációval végzi, ezért a tárcsa felülete nem kopik le, hanem rozsdásodik: a svéd adatlap ezt 3 000–6 000 SEK, azaz kb. 100 000–195 000 Ft közötti tételként jegyzi.
8. Alulról, emelőn nézd meg a hajtóakkumulátor házának peremét, a ház alatti védőlemezt és a küszöböket. A ZE1-nél a gyorstöltések utáni hőterhelés és a téli sózott utak együtt indokolják, hogy a csomagház környékét külön is ellenőrizni kell — a karosszéria rétegvastagság-mérése mellette az EVX-csomag része, nem külön típusjellemző.
9. Hideg autóval induló próbaúton ellenőrizd a fűtés működését és a fogyasztást kWh/100 km-ben, majd vesd össze a fedélzeti hatótávbecsléssel. A svéd adatlap szerint a Leaf téli hatótávja hideg klímában gyakran 30–40%-kal alacsonyabb a gyári értéknél; a fűtési rendszer javítása 5 000–15 000 SEK (kb. 165 000–490 000 Ft).
10. Hasonlítsd össze a hirdetésben szereplő futásteljesítményt a LeafSpy által mutatott töltési ciklusszámmal és a gyorstöltések arányával. Az AVILOO elemzése szerint a Leaf ZE1 azért mutatja a legalacsonyabb mediánt a vizsgált húsz típus közül, mert kisebb az akkumulátora, így ugyanannyi kilométerhez több töltési ciklus tartozik — itt a ciklusszám jobb magyarázója a degradációnak, mint a kilométeróra.

## Gyakori kérdések

### Nissan Leaf ZE1 akkumulátor-degradáció 100 000 km után — mennyi a reális SoH?

Az AVILOO 2026-os jelentésében a Leaf ZE1 medián SoH-ja 100 000 km-nél 87,6% (50 000 km-nél 90,8%, 150 000 km-nél 85,9%). A típuson belüli szórás viszont éppen ennél a modellnél a legnagyobb a vizsgált húsz típus közül: 50 000 km-nél 85,4% és 95,4% között mozog, azaz 10,0 százalékpont. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy két ugyanennyit futott Leaf közül az egyik 82% körül, a másik 95% körül lehet. Az EVX saját, AVILOO-riporttal dokumentált állapotfelmérése 126 131 km-nél 82,0% SoH-t adott, tehát a sáv alsó vége a magyar használtpiacon is reálisan előfordul.

### Kompatibilis a Nissan Leaf ZE1 az AVILOO Flash teszttel?

Igen. Az AVILOO járműlefedettségi listáján a Nissan márkánál külön soron szerepel a „Leaf ZE1 – 40 kWh” és a „Leaf ZE1 – 62 kWh”, tehát mindkét változat vizsgálható. A FLASH Test az OBD-2 csatlakozón keresztül, próbaút nélkül, három perc alatt lefut. Lényeges különbség a gyári kijelzőhöz képest: az AVILOO nem a Leaf BMS-ének saját SoH-értékét közli vissza, hanem saját statisztikai modellel számol. Az EVX-nél a vizsgálat fix csomagdíja 40 000 Ft.

### Mennyibe kerül a Nissan Leaf ZE1 akkumulátorának javítása vagy cseréje forintban?

A legismertebb viszonyítási pont közvetlenül erre a típusra: egy 103 000 km-t futott 62 kWh-s Leaf e+ esetében a hivatalos szerviz 3 000–18 000 EUR, azaz kb. 1,1–6,6 millió forint közötti sávot adott meg a hajtóakkumulátor javítására. A svéd BilKoll Leaf-adatlapja 60 000–110 000 SEK-et (2,0–3,6 millió forint) említ akkumulátormunkára, de ez az összeg a korábbi, 24 és 30 kWh-s csomagokra vonatkozik, ezért a ZE1-nél csak felső korlátként használható.

### Nissan Leaf ZE1 visszahívás: érintett lehet a Magyarországon futó autó?

A gyorstöltés közbeni akkumulátor-túlmelegedés miatt két észak-amerikai kampány fut: a 2019–2020-as ZE1-eknél 23 887 (+1 817) darab (NHTSA 24V700 / Nissan R24B2), a 2021–2022-eseknél 19 077 darab (NHTSA 25V655 / Nissan R25C8), Kanadában 1 355 darab. Ezek a kampányok az észak-amerikai példányokra szólnak, ezért európai Leafnél a Nissan márkaszerviz alvázszámra szóló igazolása mérvadó. Európai szintű, visszakereshető riasztás viszont létezik a VCM-hibára (nem szándékos gyorsulás a sebességtartó kiiktatása után): Safety Gate A12/02477/23, R23A6 vállalati kóddal, a 2017. december 17. és 2023. május 30. között gyártott példányokra. Emellett a 2019-es, egyesült királyságbeli gyártású ZE1-eknél a parkolóretesz be nem kapcsolódása miatt is volt francia hatósági visszahívás.

### Rapidgate a Nissan Leaf ZE1-nél: hányszor lehet egymás után gyorstölteni?

A 40 kWh-s ZE1-nél a második vagy harmadik egymás utáni CHAdeMO töltésnél a BMS a teljesítményt 45–50 kW-ról 20–25 kW-ra vagy az alá csökkenti, mert a passzív, hűtés nélküli csomag nem tudja leadni a hőt — ez konstrukciós korlát, műhellyel nem javítható. A 62 kWh-s e+ kevésbé érintett, de nem immunis. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a ZE1 40 kWh inkább városi és ingázó autó, hosszú útra pedig vagy a 62 kWh-s e+ vagy más típus ésszerű.

### Nissan Leaf ZE1 62 kWh e+ mennyivel jobb, mint a 40 kWh-s változat?

Gyári WLTP-hatótávban 385 km a 270 km-rel szemben, és a nagyobb csomag a gyorstöltési hőtermelést is jobban viseli. Degradációban viszont nem nyújt automatikus védelmet: az AVILOO jelentése a Leaf ZE1-et egyetlen modellként kezeli, és a típuson belüli széles szóródás részben éppen az eltérő akkumulátorméretből adódik. Felépítésben a különbség konkrét: az e+ 62 kWh 96s3p elrendezésű, 288 pouch cellával, szemben a 40 kWh-s 96s2p, 192 cellás felépítésével.

### Mit jelentenek a Nissan Leaf ZE1 12 pálcikás kapacitásjelzőjének értékei?

A 12. pálcika 85% SoH alatt tűnik el, ezért a „teli” 12 pálcika nem 100%-ot, hanem akár 86%-ot is jelenthet — vagyis egy 12 pálcikás és egy 11 pálcikás autó között akár 6 százalékpont is lehet, miközben a kijelző alig változik. A Nissan EV Customer Promise szerint a kapacitásgarancia akkor lép be, ha 8 éven belül vagy 160 000 km-en belül 9 pálcika alá esik a kijelző. A pálcikák a cellák közötti feszültségszórást, a modulhőmérsékletet és a gyorstöltési előéletet egyáltalán nem mutatják — ezért van szükség független AVILOO FLASH vizsgálatra mellette.

### Mennyibe kerül egy Nissan Leaf ZE1 vásárlás előtti állapotfelmérés Magyarországon?

Az EVX-nél a fix csomagdíj 50 000 Ft az állapotfelmérésért, 40 000 Ft az önálló AVILOO Flash akkumulátorvizsgálatért, és 60 000 Ft a kettő együtt. Ehhez zónánként fix kiszállási díj jár: Budapesten és Pest vármegyében 8 000 Ft, Tatabánya, Székesfehérvár és Kecskemét környékén 12 000 Ft — így a teljes EVX + AVILOO csomag Budapesten 68 000 Ft. A díj nem tartalmaz javítást, bontásos hibafeltárást és hibamentességi garanciát.

### Milyen tünetei vannak a Nissan Leaf ZE1 fedélzeti töltő (PDM) hibájának, és mennyibe kerül?

A fedélzeti töltő a PDM modulba épül a DC/DC átalakítóval együtt: hibája esetén az AC-töltés a Type 2 csatlakozón egyáltalán nem indul el vagy megszakad, a töltésjelző lámpák rendellenesen villognak, a 12 V-os rendszer nem töltődik, és az autó akár használhatatlanná is válhat — a CHAdeMO gyorstöltés eközben átmenetileg még működhet. A svéd BilKoll adatlapja szerint ez a hiba elsősorban a korábbi, 2011–2017-es Leaf-generációt jellemzi, a ZE1-en csak elszórtan fordul elő. A Nissan Japánban 2019-ben szervizkampányt indított a ZE1-037356 és ZE1-058866 közötti alvázszámú példányokra, az USA-ban pedig a P9351 / NTB19-119 kampányban 6,2 munkaóra alatt cserélte a PDM-et. Kampányon kívül a tétel a svéd adatlap szerint 25 000–35 000 SEK, azaz kb. 820 000–1 150 000 Ft.

### Nissan Leaf ZE1 téli hatótáv hidegben — mennyit veszít, és mit jelent ez km-ben?

A svéd BilKoll adatlapja szerint a Leaf valós téli hatótávja hideg klímában gyakran 30–40%-kal alacsonyabb a gyári értéknél — ez a Leaf-vonalra általában jellemző adat, nem kizárólag a ZE1 40 kWh-ra. A ZE1 40 kWh-s változatának 270 km-es gyári WLTP-hatótávjából számítva ez 160–190 km körüli téli értéket ad; ez számítás, nem mért adat. Az AVILOO valós hatótáv-adatai (195 km 50 000 km-nél, 185 km 150 000 km-nél) ennél kedvezőbb, jellemzően enyhébb körülményekre vonatkozó értékek. A fűtési rendszer javítása a svéd adatlap szerint 5 000–15 000 SEK (kb. 165 000–490 000 Ft).

## Ajánlat

Nissan Leaf ZE1 (2018–2023, 40 kWh vagy e+ 62 kWh) vásárlása előtt kérj helyszíni EVX-állapotfelmérést: a fix csomagdíj 50 000 Ft, az AVILOO Flash akkumulátorvizsgálattal együtt 60 000 Ft, plusz 8 000 Ft kiszállási díj Budapesten és Pest vármegyében, illetve 12 000 Ft Tatabánya, Székesfehérvár és Kecskemét környékén — Budapesten tehát összesen 68 000 Ft.

## Források

- https://aviloo.com/en/blog/buying-a-used-electric-car-why-the-odometer-reading-alone-says-nothing-about-the-battery
- https://aviloo.com/en/vehicle-coverage
- https://static.nhtsa.gov/odi/rcl/2025/RCMN-25V655-0623.pdf
- https://ec.europa.eu/safety-gate-alerts/api/download/notification/detail/pdf/10010476/en
- https://minbilkoll.se/vanliga-fel/nissan/leaf/
- https://www.nissan.co.uk/content/dam/Nissan/gb/EV-Customer-Promise/EV%20Customer_Promise_TCs.pdf
