# Porsche Taycan (2019–) — EVX modell-adatlap

> Gépi olvasásra szánt összefoglaló. A teljes oldal: https://evx.hu/modellek/porsche/taycan
> Minden állítás forráshoz kötött; a saját méréseink külön jelölve.

A Taycan az első sorozatgyártott 800 V-os elektromos autó, és ez a felépítés nemcsak a töltést gyorsítja: a pakk 396 pouch cellából áll, moduláris felépítésben. A 2024-es amerikai visszahívások (24V217 / ARA5 és 24V732) kifejezetten a nagyfeszültségű modulokra irányulnak, ezért egy Taycan vásárlásánál az első kérdés nem a mért SoH, hanem hogy az adott alvázszámra elvégezték-e a modul-ellenőrzést.

## Kulcsadatok

- AVILOO-kompatibilis változatok: **71 / 82,3 / 83,7 / 97 kWh**
- Névleges pakkfeszültség: **800 V**
- Modul-ellenőrző kampány: **NHTSA 24V217 / ARA5**
- Kínai visszahívás (2024): **27 720 Taycan**
- Akkumulátor felépítése: **396 pouch cella, moduláris**

## Ami kizárólag erre a típusra igaz

A Porsche Taycan az egyetlen olyan elektromos autó, ahol a nagyfeszültségű akkumulátor kockázata nem a teljes pakkra, hanem név szerint a cellablokk-modulokra vonatkozó, alvázszámhoz kötött kampányokban (24V217 / ARA5, 24V732, WRV6) jelenik meg, miközben ugyanaz a pakk 800 V-on üzemel — ezért a vásárlás előtti ellenőrzés itt két külön dolgot jelent: a modulok szintjén fennálló kampány-státuszt és a pakk 800 V-os rendszerének töltési viselkedését.

## Akkumulátor-változatok

- Taycan (2019–2024) Performance Battery: 79,2 kWh bruttó / 71 kWh hasznosítható. Az AVILOO járműlefedettségi listáján a „Taycan – 71 kWh” sor szerepel, a 4S és a Sport Turismo változatoknál is.
- Taycan (2019–2024) Performance Battery Plus: 93,4 kWh bruttó / 83,7 kWh hasznosítható. Az AVILOO listáján ez a leggyakoribb sor: „Taycan – 83,7 kWh”, a 4S, GTS, Turbo, Turbo S és a Cross/Sport Turismo változatoknál egyaránt.
- Taycan (2024–) frissített változat: 82,3 kWh és 97 kWh hasznosítható kapacitás — az AVILOO listáján külön soron szerepelnek („Taycan – 82,3 kWh”, „Taycan – 97 kWh”), a Turbo GT-ig minden változatnál.
- Közös jellemző: 800 V-os rendszerfeszültség, pouch cellák, aktív folyadékhűtés. A 800 V-os felépítés miatt a DC-töltés csúcsteljesítménye változattól függően 225–320 kW, de a csúcsteljesítmény csak előmelegített pakkal és megfelelő töltőn érhető el — ezért a helyszíni vizsgálatnál a töltési görbét érdemes mérni, nem a hirdetésben szereplő csúcsértéket.
- BIZONYTALANSÁG: a hasznosítható kapacitás értékei az AVILOO járműlefedettségi listájából származnak, amely a méréshez használt változat-azonosítókat tartalmazza; a gyártó bruttó értékei változatonként és évjáratonként eltérhetnek.

## Ismert hibák és költségek

### Nagyfeszültségű modul-ellenőrző kampány (NHTSA 24V217 / ARA5)

A Porsche 2024-ben kampányt indított a Taycan nagyfeszültségű akkumulátorának cellablokk-moduljaira: a modulokat ellenőrizni kell, és szükség esetén cserélni. A kampány lényege, hogy nem a teljes pakkot cserélik, hanem a hibás modult — ezért a helyszíni vizsgálatnál nem elég a mért SoH, az alvázszámhoz kötött kampány-státuszt is ellenőrizni kell. A kampányban a munka díjmentes.

- Javítási költség: **A kampányban díjmentes; azon kívül modulcsere, nyilvános magyar költségadat nélkül**
- Forrás: https://static.nhtsa.gov/odi/rcl/2024/RCMN-24V217-4119.pdf

### Modul-rövidzárlat miatti visszahívás (NHTSA 24V732) és a kínai 27 720 darabos kampány

A 24V732 számú, 2024-es amerikai visszahívás a modulokon belüli rövidzárlat kockázatára vonatkozik, amely hőeseményt és tűzveszélyt okozhat. Ugyanez a hiba vezetett a kínai hatóság (SAMR) által 2024 novemberében elrendelt visszahívásához, amely 27 720 Taycant érintett. A javítás mindkét esetben a nagyfeszültségű modulok ellenőrzése és szükség szerinti cseréje. A gyártó 2025-ben külön műszaki kampányt (WRV6) adott ki a cellablokk-modulok cseréjére.

- Javítási költség: **A visszahívás keretében díjmentes; nyilvános magyar költségadat nincs**
- Forrás: https://static.nhtsa.gov/odi/rcl/2024/RCLRPT-24V732-8320.PDF

### Ausztrál visszahívás a teljes Y1 generációra (2019–2024)

Kínában ugyanez a modul-kockázat 2024 novemberében 15 906 Taycan visszahívásához vezetett, a 27 720 darabos szeptemberi kampányt követően. Ez azért fontos a magyar használtpiacon, mert a behozott Taycanok jelentős része nyugat-európai vagy tengerentúli eredetű — a kampány-státuszt ezért mindig az adott ország nyilvántartásában, alvázszám alapján kell ellenőrizni.

- Javítási költség: **A visszahívás keretében díjmentes**
- Forrás: https://cnevpost.com/2024/11/18/porsche-recalls-15906-taycan-evs-china/

## Akkumulátor-degradáció

MIT JELENT AZ AKKUMULÁTOR-DEGRADÁCIÓ? Azt, hogy a hajtóakkumulátor eredeti kapacitásából mennyi veszett el véglegesen és visszafordíthatatlanul. A SoH (State of Health) a megmaradt eredeti kapacitás százaléka: a 90% SoH nem hibakód, hanem annyi, hogy a pakk az új kori energiamennyiségének 90%-át tudja tárolni.

TÍPUSMEDIÁN — AMIT NEM KÖZLÜNK: a Taycan nem szerepel az AVILOO 20 népszerű típust feldolgozó, 500 000+ FLASH-tesztet összesítő 2026-os jelentésében, ezért erre a típusra nincs nyilvános, nagy mintás típusmediánunk. Nem találunk ki számot helyette.

AMI VISZONT ISMERT: az AVILOO ugyanezen jelentése szerint a vizsgált 20 típus között a 150 000 km-es értékeknél mintegy 11 százalékpontos különbség van a legjobb és a legrosszabb típus között, és a típuson belüli szórás is elérheti a 10–13 százalékpontot. Ez Taycan-méretben (83,7 kWh hasznos, jellemzően 380–450 km valós hatótáv) azt jelenti, hogy két azonos korú és futású példány között akár 40–55 km különbség is lehet egy töltéssel — hosszú úton ez plusz egy töltési megállást jelenthet.

A PAKK FELÉPÍTÉSE MIATT KÜLÖN KÉRDÉS: a Taycan 800 V-os, moduláris pakkja miatt a degradáció nem feltétlenül egyenletes a modulok között. Ezért a helyszíni állapotfelmérésnél nem csak a teljes pakkra vonatkozó SoH-értéket érdemes nézni, hanem a modulok közötti feszültség- és hőmérséklet-eltérést is — ez az az adat, amit a hirdetés és a fedélzeti kijelző nem mutat meg.

BIZONYTALANSÁG: a Taycan pakkjaira vonatkozó hosszú távú, nagy mintás degradációs adat nyilvánosan nem elérhető, ezért a fenti sáv iparági viszonyítási alap, nem a Taycan mért értéke.

## AVILOO-kompatibilitás

IGEN, KOMPATIBILIS — az AVILOO hivatalos járműlefedettségi listáján a Porsche márkánál a Taycan szinte minden változata külön soron szerepel: „Taycan – 71 kWh”, „Taycan – 82,3 kWh”, „Taycan – 83,7 kWh”, „Taycan – 97 kWh”, valamint a 4, 4S, GTS, Turbo, Turbo S, Turbo GT és a Cross Turismo / Sport Turismo kivitelek. Ez azért fontos, mert a Taycan pakkja évjáratonként és változatonként eltérő kapacitású, és az AVILOO a mérést mindig az adott változat azonosítójához köti. Az EVX az AVILOO hivatalos partnereként 40 000 Ft fix csomagdíjért végzi a FLASH vizsgálatot, az állapotfelméréssel együtt 60 000 Ft.

## Mit kérdezz az eladótól?

1. Az alvázszám alapján a Porsche márkaszerviz igazolja-e, hogy a nagyfeszültségű modul-ellenőrző kampányt (NHTSA 24V217 / ARA5, illetve a 24V732 és a WRV6 műszaki kampány) elvégezték az autón, és nem maradt nyitott kampány a VIN-hez?
2. Melyik pakkváltozat van az autóban: a 71 kWh-s (Performance Battery) vagy a 83,7 kWh-s (Performance Battery Plus) — és ez szerepel-e az AVILOO járműlefedettségi listáján az adott váltoatnév alatt?
3. Kérem a mért SoH-értéket független vizsgálatból, és mellé a modulok közötti feszültség- és hőmérséklet-eltérést. A fedélzeti kijelző százaléka önmagában nem elegendő, mert a modulszintű eltérést nem mutatja.
4. Hány alkalommal töltötték DC-gyorstöltőn, és jellemzően milyen töltési tartományban (10–80% vagy rendszeresen 100%-ig)? A 800 V-os pakknál a rendszeres 100%-os DC-töltés és a magas pakkhőmérséklet együtt gyorsítja az öregedést.
5. Volt-e valaha „nagyfeszültségű rendszer” vagy „akkumulátor-hűtés” hibakód, illetve csökkent teljesítményre vonatkozó üzenet? Kérem a szervizelőzményt, mert a modulhiba korai jele gyakran teljesítménykorlátozás, nem hibakód.
6. Kérem a töltési görbe mérését vagy a gyorstöltési teljesítmény adatait: a hirdetett 225–320 kW csúcs helyett az a kérdés, hogy a pakk milyen töltöttségi szintnél esik vissza, mert ez a pakk állapotára utal.
7. A karosszéria és a futómű mellett kérem a légrugózás és a fékrendszer állapotát: a Taycan nagy tömegű és nagy teljesítményű autó, ahol a fékek és a futómű kopása a vételárban is megjelenik.

## Vásárlás előtti ellenőrzőlista

1. Alvázszám alapján kérj Porsche márkaszerviz-igazolást a nagyfeszültségű modul-kampányokról (24V217 / ARA5, 24V732, WRV6) — ez a Taycan esetében nem általános előélet-ellenőrzés, hanem konkrét, alvázszámhoz kötött biztonsági kampány.
2. Kérd ki a pontos pakkváltozatot (71 vagy 83,7 kWh hasznos) és ellenőrizd, hogy az AVILOO járműlefedettségi listáján az adott változat szerepel-e — a FLASH-mérés csak a listázott változatnál értelmezhető.
3. Mérd meg a modulok közötti feszültségeltérést és a modulhőmérséklet-eltérést a helyszínen; a teljes pakkra vonatkozó SoH önmagában nem mutatja a modulszintű gyengeséget.
4. Teszteld a DC-gyorstöltést és figyeld a töltési görbét: mikor esik vissza a teljesítmény, és mennyire melegszik a pakk. A csúcsteljesítmény önmagában nem informatív.
5. Ellenőrizd a 12 V-os rendszert és a DC/DC átalakítót: a nagyfeszültségű rendszer hibái gyakran a 12 V-os oldalon jelennek meg először (nem indulás, hibás figyelmeztetések).
6. Nézd meg a fékrendszert terhelés alatt: a Taycan erős rekuperációja miatt a tárcsák felülete hajlamos a rozsdásodásra, miközben a fékbetét alig kopik.
7. Ellenőrizd a légrugózás szintjeit és a magasságállítás működését, valamint azt, hogy nincs-e hibakód a futóművezérlőben.
8. Vizsgáld meg a hűtőrendszert: a pakk aktív folyadékhűtése miatt a hűtőköri szivárgás vagy a hűtőfolyadék szintje kockázati tényező, és a javítása drága.
9. Mérd végig a karosszéria rétegvastagságát, és külön nézd meg az alsó részt és az akkudoboz peremét, mert a nagy tömegű autó alvázát a kátyúk és a járdaszegélyek igénybe veszik.
10. Kérj írásos kimutatást a szervizelőzményekről, és hasonlítsd össze a futásteljesítményt a töltési ciklusok számával: a Taycanok jelentős része rövid, városi használatban fut, ami a ciklusszámot a km-óra alapján várhatónál magasabbra viszi.

## Gyakori kérdések

### Porsche Taycan akkumulátor-degradáció — mennyi a reális SoH használtan?

A Taycan nem szerepel az AVILOO 20 népszerű típust feldolgozó, 500 000+ FLASH-tesztet összesítő 2026-os jelentésében, ezért erre a típusra nincs nyilvános, nagy mintás típusmedián. Amit tudunk: ugyanezen jelentés szerint a vizsgált típusok között a 150 000 km-es értékeknél mintegy 11 százalékpontos különbség van, a típuson belüli szórás pedig elérheti a 10–13 százalékpontot. A 83,7 kWh-s hasznos kapacitással és 380–450 km valós hatótávval ez 40–55 km különbséget jelenthet két azonos korú példány között. Ezért a Taycan vásárlásánál a mért, egyedi érték a döntő, nem egy átlag.

### Érinti a Porsche Taycant nagyfeszültségű visszahívás?

Igen. 2024-ben a Porsche kampányt indított a Taycan nagyfeszültségű akkumulátorának cellablokk-moduljaira (NHTSA 24V217 / ARA5), és külön visszahívás vonatkozik a modulokon belüli rövidzárlat kockázatára (NHTSA 24V732). Kínában ugyanez a hiba 27 720 Taycan visszahívásához vezetett 2024 novemberében, 2025-ben pedig külön műszaki kampány (WRV6) jelent meg a cellablokk-modulok cseréjére. A javítás a kampányban díjmentes, de a státuszt mindig alvázszám alapján kell ellenőrizni — különösen importált autóknál.

### Kompatibilis a Porsche Taycan az AVILOO Flash teszttel?

Igen. Az AVILOO járműlefedettségi listáján a Taycan szinte minden változata külön soron szerepel: 71 kWh, 82,3 kWh, 83,7 kWh és 97 kWh, a 4, 4S, GTS, Turbo, Turbo S, Turbo GT, valamint a Cross Turismo és Sport Turismo kiviteleknél is. Ez azért lényeges, mert a pakk kapacitása évjáratonként és változatonként eltér, és az AVILOO a mérést az adott változat azonosítójához köti. Az EVX-nél a vizsgálat fix csomagdíja 40 000 Ft, az állapotfelméréssel együtt 60 000 Ft.

### Mennyibe kerül egy Porsche Taycan vásárlás előtti állapotfelmérése Magyarországon?

Az EVX-nél a fix csomagdíj 50 000 Ft az állapotfelmérésért, 40 000 Ft az önálló AVILOO Flash akkumulátorvizsgálatért, és 60 000 Ft a kettő együtt. Ehhez zónánként fix kiszállási díj jár: Budapesten és Pest vármegyében 8 000 Ft, Tatabánya, Székesfehérvár és Kecskemét környékén 12 000 Ft — így a teljes EVX + AVILOO csomag Budapesten 68 000 Ft. A díj nem tartalmaz javítást, bontásos hibafeltárást és hibamentességi garanciát.

### Mit jelent a Taycan 800 V-os rendszere a használt vásárlásnál?

A 800 V-os felépítés miatt a DC-töltés csúcsteljesítménye változattól függően 225–320 kW lehet, de a csúcs csak előmelegített pakkal és megfelelő töltőn érhető el. Használt vásárlásnál ez két dolgot jelent: egyrészt a hirdetésben szereplő csúcsérték önmagában nem informatív, a töltési görbét kell mérni; másrészt a nagyobb töltési teljesítmény nagyobb hőterheléssel jár, ezért a pakk hűtésének és a töltési előéletnek kiemelt szerepe van az állapot megítélésében.

### Milyen gyakori hibákra kell számítani egy használt Porsche Taycannál?

A dokumentált, visszakereshető tétel a nagyfeszültségű modulok ellenőrzése és szükség szerinti cseréje (24V217 / ARA5, 24V732, WRV6). Emellett a Taycan nagy tömegű és nagy teljesítményű autó: a légrugózás, a fékrendszer és a futómű igénybevétele nagyobb, mint egy hasonló méretű szabadidőautónál, és az erős rekuperáció miatt a féktárcsák felülete hajlamos a rozsdásodásra, miközben a betét alig kopik. A helyszíni állapotfelmérés ezeket együtt értékeli.

### Hogyan ellenőrizhető, hogy egy importált Taycanra elvégezték a visszahívást?

Alvázszám alapján kell lekérdezni az adott ország nyilvántartásából: az USA-ban a NHTSA adatbázisából (24V217 / ARA5, 24V732), Ausztráliában a REC-006203 bejegyzésből, Európában pedig a Porsche márkaszerviz kampány-nyilvántartásából. Mivel a magyar használtpiacon sok a nyugat-európai és tengerentúli eredetű Taycan, a kampány-státusz ellenőrzése az állapotfelmérés része kell legyen — nem elég a mért SoH.

### Mennyi a Taycan valós hatótávja használtan?

A 83,7 kWh hasznos kapacitású változatnál a gyakorlati hatótáv jellemzően 380–450 km között alakul, az időjárástól, a sebességtől és a fűtés-hűtés használatától függően. Ez az érték a pakk degradációjával arányosan csökken: 10 százalékpont SoH-veszteség nagyjából 38–45 km-rel kevesebb hatótávot jelent. Ezért a mért SoH nem önmagában érdekes, hanem a mindennapi használhatóság szempontjából.

### A Taycan 12 V-os akkumulátora okozhat-e problémát?

A nagyfeszültségű rendszer hibái gyakran a 12 V-os oldalon jelennek meg először: nem indulás, hibás figyelmeztetések, rendszerösszeomlás. Ezért a helyszíni állapotfelmérés minden esetben tartalmazza a 12 V-os indítóakkumulátor terheléses vizsgálatát és a DC/DC átalakító ellenőrzését. Ez az a tétel, ami a legkisebb költséggel javítható, de a legnagyobb kellemetlenséget okozza, ha vásárlás után derül ki.

### Megéri-e Taycant venni használtan, vagy inkább újabbat?

Ez nem általánosan megválaszolható kérdés, mert a Taycan pakkja évjáratonként és változatonként eltérő (71, 82,3, 83,7 és 97 kWh), és a 2024 utáni frissített változatok más pakkot és más töltési karakterisztikát kaptak. A döntéshez három adat kell: a pontos pakkváltozat, a mért SoH független vizsgálatból, valamint a kampány-státusz alvázszám alapján. Ha ezek megvannak, a vételár és az állapot összevethető — enélkül a hirdetésben szereplő évjárat félrevezető lehet.

## Ajánlat

Porsche Taycan vásárlása előtt kérj helyszíni EVX-állapotfelmérést: a fix csomagdíj 50 000 Ft, az AVILOO Flash akkumulátorvizsgálattal együtt 60 000 Ft, plusz 8 000 Ft kiszállási díj Budapesten és Pest vármegyében, illetve 12 000 Ft Tatabánya, Székesfehérvár és Kecskemét környékén — Budapesten tehát összesen 68 000 Ft.

## Források

- https://static.nhtsa.gov/odi/rcl/2024/RCMN-24V217-4119.pdf
- https://static.nhtsa.gov/odi/rcl/2024/RCLRPT-24V732-8320.PDF
- https://static.nhtsa.gov/odi/tsbs/2025/MC-11021678-0001.pdf
- https://cnevpost.com/2024/11/18/porsche-recalls-15906-taycan-evs-china/
- https://aviloo.com/en/vehicle-coverage
