# Renault Mégane E-Tech 100% electric (2022–) — EVX modell-adatlap

> Gépi olvasásra szánt összefoglaló. A teljes oldal: https://evx.hu/modellek/renault/megane-e-tech-electric
> Minden állítás forráshoz kötött; a saját méréseink külön jelölve.

A Renault Mégane E-Tech 100% electric a CMF-EV platformra épül, és 40, illetve 60 kWh-s csomaggal készült. Két olyan tulajdonsága van, ami a vizsgálat szempontjából egyedivé teszi: az AVILOO FLASH Test ehhez a típushoz DoIP-kábelt igényel (mindkét csomagváltozatnál), és a típusra uniós szintű visszahívás is fut, amely nem a hajtásláncot, hanem a rögzítőfék-aktuátort érinti. Ezért a Mégane E-Tech-nél a vásárlás előtti ellenőrzésnek két konkrét pontja van: a méréshez szükséges műszaki feltétel és az elektromos rögzítőfék működése.

## Kulcsadatok

- Csomagváltozatok az AVILOO listáján: **40 / 60 kWh**
- A vizsgálat műszaki feltétele: **DoIP-kábel szükséges**
- Uniós visszahívás: **SR/03262/25, 0EWQ kampánykód**
- Érintett gyártási időszak: **2024.04.10. – 2025.01.16.**
- A visszahívás kockázata: **a rögzítőfék nem kapcsol be megfelelően**
- Tartalékrendszer: **az APB (asszisztált rögzítőfék) működik**

## Ami kizárólag erre a típusra igaz

A Renault Mégane E-Tech az egyetlen modell a vizsgált kínálatban, amelynél az AVILOO FLASH Test mindkét csomagváltozaton (40 és 60 kWh) DoIP-kábelt igényel — ez a vizsgálat technikai feltétele, nem korlátozás —, és emellett uniós szintű visszahívása (SR/03262/25, 0EWQ kampánykód) éppen nem a hajtásláncot, hanem a rögzítőfék-aktuátort érinti: a 2024. április 10. és 2025. január 16. között gyártott példányoknál a fék bizonyos helyzetekben nem kapcsol be megfelelően, miközben az asszisztált rögzítőfék működőképes marad.

## Akkumulátor-változatok

- Mégane E-Tech 40 kWh: az AVILOO járműlefedettségi listáján „Megane E-Tech – 40 kWh” néven szerepel, csillagos jelöléssel.
- Mégane E-Tech 60 kWh: az AVILOO listáján „Megane E-Tech – 60 kWh” néven, szintén csillagos jelöléssel.
- A CSILLAG JELENTÉSE — műszaki feltétel, nem korlátozás: az AVILOO lábjegyzete szerint ehhez a járműhöz DoIP-kábel szükséges; a 2.0.0 verziónál korábbi hardververziókhoz pedig 14017-es adapterkábel kell. A DoIP-kábelt kizárólag olyan járműveknél szabad használni, amelyek erre alkalmasak. Ez tehát nem azt jelenti, hogy a Mégane E-Tech nem mérhető — hanem azt, hogy a vizsgálathoz megfelelő diagnosztikai kábel kell, és ezt a helyszíni állapotfelmérésnél előre biztosítani kell.
- A platform: a Mégane E-Tech a Renault CMF-EV platformjára épül, amely a Renault elektromos modelljeinek alapja.
- Az AVILOO járműlefedettségi listáján a Mégane E-Tech ezen kívül „Megane E-Tech – 9,8 kWh” jelöléssel is szerepel, ami a plug-in hibrid változatra utal — ez NEM az elektromos változat, ezért a mérési és degradációs adatok nem vonatkoztathatók rá.

## Ismert hibák és költségek

### Uniós visszahívás: a rögzítőfék-aktuátor pozícióérzékelője — a fék nem kapcsol be megfelelően (0EWQ)

Az uniós Safety Gate riasztás (SR/03262/25, francia bejelentés) szerint a Renault CAPTUR II, MÉGANE E-TECH, SCENIC E-TECH, AUSTRAL, ESPACE VI és RAFALE modellek érintettek: a rögzítőfék-aktuátor pozícióérzékelője hibás szögben áll, ezért a reteszelő csap nem a megfelelő helyzetbe kerül a „P lock” állásban. Ennek következtében a rögzítőfék nem kapcsol be megfelelően, amikor a P gombot megnyomják a sebességváltón, a motor lekapcsol, a vezető biztonsági öve kiold, vagy a vezető ajtaja kinyílik. A hiba növeli a baleset és a sérülés kockázatát. Fontos árnyalat: az asszisztált rögzítőfék (APB) eközben működőképes marad, és a jármű rögzíthető vele. Az érintett Mégane E-Tech példányok gyártási időszaka 2024. április 10. és 2025. január 16. közé esik, a vállalati kampánykód pedig 0EWQ. A javítás a márkaszervizben történik, a visszahívás keretében. Használt vásárlásnál ez alvázszámhoz kötött ellenőrzési pont, és érdemes a helyszínen is kipróbálni, hogy a P állás valóban rögzít-e.

- Javítási költség: **0 Ft (a visszahívás keretében díjmentes)**
- Forrás: https://ec.europa.eu/safety-gate-alerts/api/download/notification/detail/pdf/10095668/en

## Akkumulátor-degradáció

MIT JELENT AZ AKKUMULÁTOR-DEGRADÁCIÓ? Azt, hogy a hajtóakkumulátor eredeti kapacitásából mennyi veszett el véglegesen. A SoH (State of Health) a megmaradt eredeti kapacitás százaléka: a 92% SoH nem hibakód, hanem annyi, hogy a csomag az új kori energiamennyiségének 92%-át tudja tárolni.

MIÉRT NINCS A MÉGANE E-TECH-RE KÜLÖN MEDIÁNÉRTÉK? Az AVILOO 2026-os jelentése 20 típust vizsgál részletesen, és közülük négyet mutat be példaként — a Mégane E-Tech nincs ezek között, és a nagy svéd és német modelladatbázisok sem közölnek rá önálló tétellistát. Ezért a Mégane E-Tech-re nem közlünk típusmediánt, mert nem tudjuk forrással alátámasztani. Helyette a viszonyítási alapot a 20 típus együttes sávja és a nagy mintás átlagok adják, a konkrét példányt pedig kizárólag a saját mérése minősíti. Ez önmagában is információ: ennél a típusnál a független mérés értéke nagyobb, mint egy átlagé, mert kevés a nyilvános viszonyítási pont.

VISZONYÍTÁSI ALAP (AVILOO 2026-os jelentése, 500 000+ FLASH-teszt, 20 típus):
• 50 000 km-nél a vizsgált típusok mediánja 91,2% és 97,1% között mozog, a típuson belüli szórás 7,4–10,0 százalékpont.
• 100 000 km-nél a mediánok 88,3% és 95,3% között vannak, a típuson belüli szórás eléri a 13,3 százalékpontot.
• 150 000 km-nél a mediánok 86,7% és 93,8% közé esnek, a típuson belüli szórás pedig akár 16,4 százalékpont is lehet.
A jelentés külön kiemeli, hogy a kisebb akkumulátorokhoz ugyanannyi kilométeren több töltési ciklus tartozik, ezért átlagosan gyorsabban öregszenek — ez a 40 kWh-s Mégane E-Tech-nél hátrány a 60 kWh-s változathoz képest.

SZAVAKBAN — MIT JELENT EZ SZÁZALÉKBAN? A svéd Carla 2026 júliusában csaknem tízezer valós akkumulátortesztet feldolgozó elemzése szerint az elektromos autók átlagos megmaradt kapacitása 10 000 km-nél 98,6%, 50 000 km-nél 94,4%, 100 000 km-nél 92,4% volt. Ez azt jelenti, hogy 100 000 kilométernél az eredeti energiamennyiség mintegy 7,6 százaléka veszett el — a degradáció tehát nem lineáris: a legnagyobb esés az első tízezer kilométeren mérhető, utána lassul. A Mégane E-Tech-nél a csomagméret (40 vagy 60 kWh) és a mért SoH együtt dönt, és mivel a típusra nincs nyilvános medián, a konkrét példány mérése itt különösen nagy súllyal esik latba.

SZAVAKBAN — MIT JELENT EZ PÉNZBEN? A Mégane E-Tech-nél a pénzügyi kockázat nem az akkumulátor kopása és nem is a hajtáslánc: a típusra futó uniós visszahívás a rögzítőfék-aktuátort érinti, és a javítás a kampány keretében díjmentes. Ezért a vásárlás előtti legfontosabb lépés annak igazolása, hogy a 0EWQ kampányt elvégezték-e — mert egy el nem végzett javítás olyan állapotot jelent, amelyben a rögzítőfék nem kapcsol be megfelelően.

## AVILOO-kompatibilitás

IGEN, KOMPATIBILIS — MŰSZAKI FELTÉTELLEL. Az AVILOO járműlefedettségi listáján a Renault márkánál szerepel a „Megane E-Tech – 40 kWh” és a „Megane E-Tech – 60 kWh”, mindkettő csillagos jelöléssel. A csillag az AVILOO lábjegyzete szerint azt jelenti, hogy ehhez a járműhöz DoIP-kábel szükséges, és a 2.0.0 verziónál korábbi hardververziókhoz 14017-es adapterkábel kell — a DoIP-kábelt kizárólag erre alkalmas járműveknél szabad használni. Ez nem korlátozás, hanem a vizsgálat technikai feltétele: a Mégane E-Tech mérhető, de a diagnosztikai kapcsolathoz megfelelő kábel kell, ezért ezt a helyszíni állapotfelmérés előtt biztosítani kell. Maga a FLASH Test az OBD-2 csatlakozón keresztül, próbaút nélkül, háromperces diagnosztikai szakasszal fut le, és nem a jármű saját SoH-kijelzését közli vissza: az AVILOO saját statisztikai modellel számol, amelyet több százezer hasonló használt járművön tanítottak. Az elemzett adatbázis 500 000+ FLASH-eredményt tartalmaz a 2022–2026 közötti időszakból. Az EVX hivatalos AVILOO-partnerként 40 000 Ft fix csomagdíjért végzi a FLASH-vizsgálatot.

## Mit kérdezz az eladótól?

1. Az alvázszám alapján a Renault márkaszerviz igazolja-e, hogy a 0EWQ visszahívást (uniós riasztás: SR/03262/25) elvégezték? Az érintett Mégane E-Tech példányok gyártási időszaka 2024. április 10. és 2025. január 16. közé esik.
2. A helyszínen próbáljuk ki: P állásban valóban rögzít-e az autó, és működik-e az asszisztált rögzítőfék (APB)? A riasztás szerint a hiba a rögzítőfék bekapcsolását érinti, miközben az APB működőképes marad.
3. Pontosan melyik csomagváltozat: 40 vagy 60 kWh? Az AVILOO járműlefedettségi listáján mindkettő külön soron szerepel, és a kisebb csomaghoz ugyanannyi kilométeren több töltési ciklus tartozik.
4. Tudomásul kell venni, hogy a vizsgálathoz DoIP-kábel kell: a szerviznek vagy a vizsgálatot végző partnernek rendelkeznie kell ilyen kábellel, illetve 2.0.0 alatti hardververzió esetén 14017-es adapterrel. Ez a Mégane E-Tech mérésének technikai feltétele.
5. Volt-e bármilyen hibajelzés az elektromos rögzítőfékkel vagy a parkolóretesszel kapcsolatban, és javították-e? A hiba tünete a nem megfelelően bekapcsoló rögzítőfék.
6. Mi az aktuális SoH-érték független vizsgálatból? A Mégane E-Tech-re nincs nyilvános típusmedián, ezért a viszonyítási alap a 20 típus együttes sávja: 50 000 km-nél 91,2–97,1%, 150 000 km-nél 86,7–93,8%.
7. Mennyi a valós hatótáv télen, fűtéssel, és mit mutat a fedélzeti átlag kWh/100 km-ben? A svéd Carla elemzése szerint az átlagos megmaradt kapacitás 100 000 km-nél 92,4%, ami az eredeti energiamennyiség mintegy 7,6 százalékának elvesztését jelenti.

## Vásárlás előtti ellenőrzőlista

1. Alvázszám alapján kérj Renault márkaszerviz-igazolást a 0EWQ visszahívás (uniós riasztás SR/03262/25) elvégzéséről. Az érintett Mégane E-Tech példányok 2024. április 10. és 2025. január 16. között készültek.
2. A helyszínen próbáld ki a rögzítőféket: P állásban rögzít-e az autó, működik-e az asszisztált rögzítőfék (APB), és nem gurul-e el lejtőn. A riasztás szerint a hiba a fék bekapcsolását érinti, az APB viszont működőképes marad.
3. Kérdezz rá, volt-e bármilyen javítás vagy hibajelzés az elektromos rögzítőfékkel kapcsolatban, és kérj dokumentációt.
4. Azonosítsd pontosan a változatot: 40 vagy 60 kWh. Az AVILOO járműlefedettségi listáján mindkettő külön soron szerepel.
5. A vizsgálat előtt biztosítani kell a DoIP-kábelt: ez a Mégane E-Tech mérésének technikai feltétele, és 2.0.0 alatti hardververziónál 14017-es adapter is kellhet. Ezt a helyszíni állapotfelmérés előtt egyeztetni kell.
6. Kérj független SoH-mérést. A Mégane E-Tech-re nincs nyilvános típusmedián, ezért a viszonyítási alap az AVILOO 20 típusos sávja: 50 000 km-nél 91,2–97,1%, 100 000 km-nél 88,3–95,3%, 150 000 km-nél 86,7–93,8%.
7. Próbáld ki az AC- és a DC-töltést is, és figyeld a töltés stabilitását és teljesítményét.
8. Ellenőrizd a 12 V-os segédakkumulátor korát és állapotát, és kérdezd meg, volt-e indítási vagy ébresztési probléma.
9. Mérd meg a téli fogyasztást kWh/100 km-ben fűtéssel, és hasonlítsd össze a fedélzeti hatótávbecsléssel. A Carla-elemzés szerint az átlagos megmaradt kapacitás 100 000 km-nél 92,4%.
10. Emelőn vizsgáld meg a féktárcsákat, a féknyergek mozgását és az alvázat. A rekuperáció miatti tárcsarozsdásodás minden elektromos autónál jellemző, és a téli sózott utak fokozzák.

## Gyakori kérdések

### Renault Mégane E-Tech visszahívás: mit érint a 0EWQ kampány?

Az uniós Safety Gate riasztás (SR/03262/25, francia bejelentés) szerint a Renault CAPTUR II, Mégane E-Tech, Scenic E-Tech, Austral, Espace VI és Rafale modellek érintettek: a rögzítőfék-aktuátor pozícióérzékelője hibás szögben áll, ezért a reteszelő csap nem kerül a megfelelő helyzetbe a „P lock” állásban, és a rögzítőfék nem kapcsol be megfelelően — sem a P gomb megnyomásakor, sem a motor lekapcsolásakor, sem a biztonsági öv kioldásakor vagy a vezető ajtajának kinyitásakor. Az asszisztált rögzítőfék (APB) eközben működőképes marad. Az érintett Mégane E-Tech példányok gyártási időszaka 2024. április 10. – 2025. január 16., a vállalati kampánykód 0EWQ.

### Mérhető a Renault Mégane E-Tech AVILOO teszttel?

Igen, de műszaki feltétellel. Az AVILOO járműlefedettségi listáján a Mégane E-Tech 40 és 60 kWh-s változata is szerepel, mindkettő csillagos jelöléssel: a lábjegyzet szerint ehhez a járműhöz DoIP-kábel szükséges, és a 2.0.0 verziónál korábbi hardververziókhoz 14017-es adapterkábel kell. Ez nem korlátozás, hanem a diagnosztikai kapcsolat feltétele — vagyis a vizsgálat elvégezhető, de a megfelelő kábelt előre biztosítani kell. Az EVX-nél a vizsgálat fix csomagdíja 40 000 Ft.

### Mennyi a Renault Mégane E-Tech akkumulátor-degradációja?

A Mégane E-Tech-re nincs nyilvános, típusra bontott mediánérték, ezért ilyet nem közlünk. Ami forrással alátámasztható: a svéd Carla csaknem tízezer valós akkumulátortesztet feldolgozó elemzése szerint az elektromos autók átlagos megmaradt kapacitása 100 000 km-nél 92,4% (10 000 km-nél 98,6%, 50 000 km-nél 94,4%) — ez az eredeti energiamennyiség mintegy 7,6 százalékának elvesztését jelenti. Az AVILOO 20 típusos jelentésében a típuson belüli szórás 100 000 km-nél eléri a 13,3 százalékpontot, 150 000 km-nél akár a 16,4 százalékpontot.

### Mit jelent a csillag az AVILOO listáján a Mégane E-Technél?

Azt, hogy a vizsgálathoz DoIP-kábel szükséges. Az AVILOO lábjegyzete szó szerint így szól: ehhez a járműhöz DoIP-kábel kell, és minden 2.0.0 verziónál korábbi hardververzióhoz 14017-es adapterkábel szükséges; a DoIP-kábelt kizárólag erre alkalmas járműveknél szabad használni. Ez tehát nem mérési korlátozás és nem a csomag állapotára vonatkozó megjegyzés, hanem a diagnosztikai kapcsolat technikai feltétele — a Mégane E-Tech 40 és 60 kWh-s változatánál egyaránt.

### Melyik Renault Mégane E-Tech változatot érdemes használtan választani?

Az AVILOO járműlefedettségi listája két elektromos változatot különböztet meg: 40 és 60 kWh. (A listán szerepel egy „Megane E-Tech – 9,8 kWh” tétel is, de az a plug-in hibrid változatra utal, nem az elektromos autóra, ezért a mérési adatok nem vonatkoztathatók rá.) Az AVILOO elemzése szerint a kisebb csomagokhoz ugyanannyi kilométeren több töltési ciklus tartozik, ezért átlagosan gyorsabban öregszenek — ez a 40 kWh-s változatnál hátrány.

### Mennyibe kerül egy Renault Mégane E-Tech vásárlás előtti állapotfelmérés Magyarországon?

Az EVX-nél a fix csomagdíj 50 000 Ft az állapotfelmérésért, 40 000 Ft az önálló AVILOO Flash akkumulátorvizsgálatért, és 60 000 Ft a kettő együtt. Ehhez zónánként fix kiszállási díj jár: Budapesten és Pest vármegyében 8 000 Ft, Tatabánya, Székesfehérvár és Kecskemét környékén 12 000 Ft — így a teljes EVX + AVILOO csomag Budapesten 68 000 Ft. A díj nem tartalmaz javítást, bontásos hibafeltárást és hibamentességi garanciát.

### Hogyan ellenőrizhető a helyszínen, hogy a rögzítőfék hibája javult-e?

A visszahívás lényege, hogy a rögzítőfék nem kapcsol be megfelelően bizonyos helyzetekben: a P gomb megnyomásakor, a motor lekapcsolásakor, a biztonsági öv kioldásakor és a vezető ajtajának kinyitásakor. Ezért a helyszíni vizsgálatnál ezeket a helyzeteket érdemes sorra kipróbálni — és külön figyelni arra, hogy az autó lejtős felületen sem gurul-e el. Az asszisztált rögzítőfék (APB) a hiba fennállása esetén is működőképes marad, ezért az APB megléte önmagában nem bizonyítja, hogy a visszahívást elvégezték.

### Milyen egyéb Renault-modelleket érint ugyanez a visszahívás?

Az SR/03262/25 riasztás a Renault hat modelljét sorolja fel: CAPTUR II, MÉGANE E-TECH, SCENIC E-TECH, AUSTRAL, ESPACE VI és RAFALE. A Mégane E-Tech és a Scenic E-Tech ugyanazzal az e2*2018/858*00018 típusjóváhagyással szerepel a dokumentumban. Ez azért hasznos információ, mert ha valaki több Renault elektromos modellt hasonlít össze, ugyanezt a kampányt kell ellenőrizni a testvérmodelleknél is.

### Van-e a Mégane E-Tech-nél az akkumulátort érintő visszahívás?

Az általunk ellenőrzött uniós riasztás a Mégane E-Tech-nél a rögzítőfék-aktuátorra vonatkozik (SR/03262/25, 0EWQ kampánykód), nem a hajtóakkumulátorra. A hajtóakkumulátor állapotát ezért nem kampány, hanem mérés igazolja — ezt az AVILOO FLASH Test adja, amely a Mégane E-Tech-nél DoIP-kábelt igényel. Ha a vásárlás előtt biztos akarsz lenni az akkumulátor állapotában, a független mérés a megfelelő lépés.

### Mire figyeljek a Mégane E-Tech-nél a vásárlás előtti próbaúton?

Három dologra: (1) a rögzítőfék és a P állás működésére — a fenti visszahívás miatt ez a típus legfontosabb ellenőrzési pontja; (2) a töltésre, mind AC-, mind DC-oldalon, a stabilitás és a teljesítmény figyelésével; (3) a téli fogyasztásra kWh/100 km-ben, összevetve a fedélzeti hatótávbecsléssel. Emellett érdemes a 12 V-os segédakkumulátor korát és állapotát is ellenőrizni.

## Ajánlat

Renault Mégane E-Tech (2022–) vásárlása előtt kérj helyszíni EVX-állapotfelmérést: a fix csomagdíj 50 000 Ft, az AVILOO Flash akkumulátorvizsgálattal együtt 60 000 Ft, plusz 8 000 Ft kiszállási díj Budapesten és Pest vármegyében, illetve 12 000 Ft Tatabánya, Székesfehérvár és Kecskemét környékén — Budapesten tehát összesen 68 000 Ft.

## Források

- https://ec.europa.eu/safety-gate-alerts/api/download/notification/detail/pdf/10095668/en
- https://aviloo.com/en/vehicle-coverage
- https://aviloo.com/en/blog/buying-a-used-electric-car-why-the-odometer-reading-alone-says-nothing-about-the-battery
- https://www.autozive.cz/tesla-model-3-ma-dva-typy-baterii/
