# Renault Zoe (2012–2024, Z.E. 50 / Phase 2) — EVX modell-adatlap

> Gépi olvasásra szánt összefoglaló. A teljes oldal: https://evx.hu/modellek/renault/zoe-ze50
> Minden állítás forráshoz kötött; a saját méréseink külön jelölve.

A Renault Zoe az a típus, ahol a fedélzeti SoH-kijelzés bizonyítottan nem tekinthető bizonyítéknak. A az EVX dokumentált esetében egy 50 467 km-t futott Zoe ZE50 52 kWh-nál a BMS 99%-ot közölt, a független AVILOO FLASH teszt viszont 93,4%-ot mért — 5,6 százalékpont eltérés egyetlen autón. A német Zoe-fórum dokumentált esetében pedig egy szerviz után a kijelzett SoH 83%-ról 97%-ra ugrott, mert a régi LBC-firmware hibásan, a valósnál alacsonyabb értéket számolt. Az akkumulátor-bérlés (LLD) kérdése pedig önmagában vételi döntés: a bérleti szerződés a következő tulajdonost is terheli.

## Kulcsadatok

- EVX dokumentált eset (AVILOO-riport): **93,4% · 50 467 km**
- A BMS által közölt érték ugyanazon az autón: **99% (5,6 százalékpont eltérés)**
- Dokumentált LBC-firmware eset: **83% → 97% egy szerviz után**
- EVX-ben mért cellafeszültség-eltérés: **14 mV**

## Ami kizárólag erre a típusra igaz

A Renault Zoe az egyetlen típus, ahol a fedélzeti SoH-kijelzés bizonyítottan mindkét irányban tévedhet ugyanazon a pakkon: az EVX dokumentált esetében a BMS 99%-ot mutatott a független 93,4% mellett, a német fórumon dokumentált esetben pedig egy szoftverfrissítés 83%-ról 97%-ra emelte ugyanazt az értéket — vagyis ennél az autónál a műszerfal százaléka nem bizonyíték, és emellett a bérleti (LLD) akkumulátor-szerződés a következő tulajdonost is terheli.

## Akkumulátor-változatok

- Zoe R110 / R135 Z.E. 50 – 52 kWh (a Phase 2 meghatározó változata; az AVILOO FLASH listáján külön soron)
- Zoe R110 Z.E. 40 – 41 kWh (a Phase 2 belépő változata; a fóruminformáció szerint fizikailag 52 kWh-s pakk, szoftveresen 41 kWh-ra korlátozva)
- Zoe Q90 / R90 – 40-41 kWh, valamint R240 – 23,3 kWh és R210/Q210 – 22 kWh (a korábbi generációk)
- A Z.E. 50 pakk névleges nettó energiája az EVX dokumentált esetében 48,5/52,0 kWh, bruttó 51,1/54,7 kWh volt

## Ismert hibák és költségek

### A BMS/fedélzeti kijelző hibásan alacsony vagy megemelt SoH-értéke — LBC-firmware hiba

A német Zoe-fórum 2026 februári esete szerint egy 2020-es Zoe Phase 2 (41 kWh) SoH-értéke 83% volt, majd egy szervizt követően — ahol minden elérhető szoftverfrissítést elvégeztek és a UPC vezérlőegységet is cserélték — 97%-ra változott. A fórum tapasztalt tagjainak magyarázata szerint a régebbi LBC (Lithium Batterie Controller) firmware hibásan, a valósnál rosszabb SoH-t számol, és a frissítés ezt korrigálja. Ez a jelenség két irányban is bizonyítja ugyanazt: a fedélzeti érték nem mérvadó, mert ugyanaz a pakk ugyanazon a napon 83%-ot és 97%-ot is mutathat. Az EVX dokumentált esete ugyanezt erősíti a másik irányból: a BMS 99%-a mellett a független mérés 93,4% volt.

- Javítási költség: **A szoftverfrissítés a szerviz része; a forrás ehhez önálló összeget nem közöl.**
- Forrás: https://www.zoe-forum.de/forum/thread/1725-state-of-health-nach-werkstattauftenhalt/

### A DC/DC átalakító nem tölti a 12 V-os akkumulátort (2013–2021, minden motorváltozat)

A Zoe-nak nincs generátora: a 12 V-os rendszert (vezérlőegységek, zár, világítás, infotainment) a nagyfeszültségű pakkról egy DC/DC átalakító látja el. A BilKoll svéd modelladatlapja szerint ez az átalakító és a kapcsolódó vezérlés jól ismert gyenge pont, ezért a 12 V-os akkumulátor akkor is lemerülhet, ha a hajtóakkumulátor tele van. Fontos figyelmeztetés a forrásból: a probléma visszatér, ha csak a 12 V-os akkumulátort cserélik ki, az okot viszont nem szüntetik meg — ezért a próbaúton mindig ellenőrizni kell a 12 V-os rendszer töltési feszültségét.

- Javítási költség: **A forrás ehhez nem közöl összeget; a javítás a DC/DC átalakító és a kapcsolódó vezérlés cseréje, és a 12 V-os akkumulátort ilyenkor együtt kell cserélni.**
- Forrás: https://minbilkoll.se/vanliga-fel/renault/zoe/

### A UPC vezérlőegység hibája miatti 12 V-os mélymerülés és áramszivárgás

A Zoe-fórumon dokumentált eset szerint a hibás UPC vezérlőegység visszatérő 12 V-os mélymerülést okozott, és a fedélzeten rendszeresen megjelent a „Batterie lädt auf!” üzenet. Egy másik tulajdonos beszámolója szerint az autó állás közben akár a kapacitás 5%-át is elveszítette egyetlen éjszaka alatt, ami a hétköznapi használatban is feltűnő. A UPC cseréje megszüntette a mélymerülést — vagyis nem a 12 V-os akkumulátor a hiba oka, hanem a vezérlőegység.

- Javítási költség: **A forrás ehhez nem közöl összeget; a javítás a UPC vezérlőegység cseréje.**
- Forrás: https://www.zoe-forum.de/forum/thread/1725-state-of-health-nach-werkstattauftenhalt/

### Kapacitásvesztés és BMS-/SOC-problémák a hajtóakkumulátoron (2013–2019, leginkább a korai generációknál)

A BilKoll svéd modelladatlapja külön tételként jegyzi a hajtóakkumulátor kapacitásvesztését és a BMS-/SOC-hibákat, amelyek a 2013–2019 közötti példányoknál a legkifejezettebbek: a tünet az új autóhoz képest észrevehetően csökkent hatótáv, szabálytalanul ugráló töltöttségkijelző, és a legrosszabb esetben vészüzem vagy figyelmeztető lámpa. Ez az a pont, ahol a korai Zoe-k vásárlásánál a legnagyobb a kockázat, mert a hiba a hétköznapi próbaúton nem mindig látszik.

- Javítási költség: **A forrás ehhez nem közöl összeget; a kapacitásvesztés nem javítható, a BMS-probléma szoftveresen kezelhető.**
- Forrás: https://minbilkoll.se/vanliga-fel/renault/zoe/

## Akkumulátor-degradáció

MIT JELENT AZ AKKUMULÁTOR-DEGRADÁCIÓ? Azt, hogy a hajtóakkumulátor eredeti kapacitásából mennyi veszett el véglegesen. A SoH (State of Health) a megmaradt eredeti kapacitás százaléka — de a Zoe esetében ehhez rögtön hozzá kell tenni: a fedélzeti kijelzés ezen a típuson bizonyítottan nem megbízható, mert a BMS firmware-e két irányban is tévedhet.

AZ EVX DOKUMENTÁLT ESETE — Renault Zoe ZE50 52 kWh (AVILOO-riportal dokumentált): 50 467 km, **független AVILOO SoH 93,4%**, miközben **a BMS 99%-ot közölt** — 5,6 százalékpont eltérés ugyanazon az autón, ugyanabban az állapotban. A cellafeszültség-eltérés 14 mV, az akkumulátor hőmérséklete 14–15 °C, a csomagfeszültség 369,7 V, a névleges nettó energia 48,5/52,0 kWh, a bruttó pedig 51,1/54,7 kWh volt. Ez a mérés önmagában megmutatja, miért nem lehet a fedélzeti százalékra vásárlási döntést alapozni: 5,6 százalékpont a valós kapacitásban körülbelül 2,9 kWh-t jelent, ami a Zoe városi fogyasztásával nagyjából 20-25 km hatótáv.

A MÁSIK IRÁNY — A FRISSÍTÉS UTÁNI UGRÁS: a német Zoe-fórum 2026 februári esetében egy 2020-as Zoe Phase 2 (41 kWh) SoH-ja 83% volt, majd a szervizben elvégzett összes szoftverfrissítés és a UPC vezérlőegység cseréje után 97%-ra változott. A magyarázat a régi LBC-firmware hibás számítása. Vagyis ugyanaz a pakk ugyanazon a napon 83%-ot és 97%-ot is mutathat.

SZAVAKBAN — MIT JELENT EZ KM-BEN ÉS PÉNZBEN? Az 5,6 százalékpontos eltérés a 93,4%-os valós értékhez képest azt jelenti, hogy a vevő a fedélzeti kijelzés alapján körülbelül 3 kWh-tal több kapacitást feltételez, mint ami valójában van — ez a hétköznapokban 20-25 km, egy téli napon ennél is kevesebb. Ez a különbség közvetlenül a vételárban jelenik meg, és pontosan ezért van szükség a független vizsgálatra.

EGY ZOE-SPECIFIKUS CSAPDA: a Phase 2 41 kWh-s változatának pakkja a fóruminformáció szerint fizikailag 52 kWh-s, szoftveresen 41 kWh-ra korlátozva — ezért a „100%-os” töltöttség a valóságban körülbelül 80% SOC-nak felel meg. Ez jó hír a pakk élettartama szempontjából, de a hirdetésben szereplő kapacitást nem szabad a nagyobb pakkokkal összehasonlítani.

TOVÁBBI KORLÁT: a BilKoll szerint a kapacitásvesztés és a BMS-/SOC-problémák a 2013–2019 közötti példányoknál a legkifejezettebbek, és a hiba a rövid próbaúton nem mindig látszik.

## AVILOO-kompatibilitás

IGEN, KOMPATIBILIS. Az AVILOO 2026-os járműlefedettségi listáján a Renault márkánál a Zoe több soron szerepel: Zoe R110 Z.E. 50 – 52 kWh, Zoe R135 Z.E. 50 – 52 kWh, Zoe R110 Z.E. 40 – 41 kWh, Zoe Q90 – 40 kWh, valamint a korábbi generációk (R210/Q210 – 22 kWh, R240 – 23,3 kWh) is (forrás: https://aviloo.com/en/vehicle-coverage). A FLASH Test az OBD-2 csatlakozón keresztül, próbaút nélkül, körülbelül három perc alatt fut le, és nem a jármű BMS-ének saját SoH-értékét közli vissza, hanem független statisztikai modell alapján számol (forrás: https://aviloo.com/en/blog/buying-a-used-electric-car-why-the-odometer-reading-alone-says-nothing-about-the-battery). A Zoe esetében ez nem kényelmi kérdés, hanem a döntés alapja: az EVX dokumentált esetében a BMS 99%-a mellett a független mérés 93,4% volt, a fórumon dokumentált esetben pedig fordítva, a BMS mutatott 14 százalékponttal kevesebbet a valósnál. Az EVX az AVILOO hivatalos partnereként végzi a vizsgálatot: önállóan 40 000 Ft, az állapotfelméréssel együtt 60 000 Ft.

## Mit kérdezz az eladótól?

1. Az akkumulátor a tulajdonossal együtt értékesített (vásárolt) vagy bérleti szerződés (LLD) alatt áll? Bérlés esetén a havi díj a következő tulajdonost is terheli.
2. Kérem az alvázszámot és a fedélzeti SoH-értéket, valamint az LBC firmware aktuális verzióját: történt-e szoftverfrissítés, amely a SoH-számítást érinti?
3. Volt-e olyan eset, hogy az autó állás közben töltöttséget veszített, vagy rendszeresen megjelent a „Batterie lädt auf!” üzenet? Ez a UPC vezérlőegység hibájára utalhat.
4. Cserélték-e már a 12 V-os akkumulátort, és ha igen, visszatért-e utána a merülés? A DC/DC átalakító hibáját a 12 V-os akkumulátor cseréje önmagában nem oldja meg.
5. Melyik változat pontosan: Z.E. 50 (52 kWh) vagy Z.E. 40 (41 kWh)? Utóbbinál a pakk fizikailag 52 kWh-s, szoftveresen korlátozott.
6. Készült-e független akkumulátorvizsgálat (AVILOO FLASH), és megkaphatom a riportot? A fedélzeti SoH-érték önmagában nem elegendő, mert a firmware két irányban is tévedhet.
7. Milyen a tényleges hatótáv a mindennapi használatban, és mennyit mutat a töltöttségkijelző hosszabb úton — ugrál-e a szint?

## Vásárlás előtti ellenőrzőlista

1. Tisztázd írásban, hogy az akkumulátor vásárolt vagy bérelt (LLD): bérlés esetén a havi díj és a szerződés feltételei a következő tulajdonosra szállnak.
2. Kérdezd meg az LBC firmware verzióját és a szoftverfrissítések történetét — a dokumentált esetben a frissítés 14 százalékponttal módosította a kijelzett SoH-t.
3. Kérj független AVILOO FLASH vizsgálatot, és hasonlítsd össze a fedélzeti értékkel: az EVX dokumentált esetén a BMS 99%-a mellett 93,4% volt a valós érték, 5,6 százalékpont eltéréssel.
4. Olvasd ki a cellafeszültség-eltérést (az EVX dokumentált esetenél 14 mV volt) és a csomagfeszültséget, valamint jegyezd fel a mérés hőmérsékletét (nálunk 14–15 °C).
5. Mérd meg a 12 V-os rendszer töltési feszültségét járó motorral és álló helyzetben is — a DC/DC átalakító gyenge pont, és a 12 V-os akkumulátor cseréje önmagában nem megoldás.
6. Kérdezd meg, hogy állás közben veszít-e töltöttséget az autó, és jelenik-e meg a „Batterie lädt auf!” üzenet: ez a UPC vezérlőegység hibájának tipikus jele.
7. Hasonlítsd össze a hirdetett hatótávot a valós fogyasztással egy hosszabb próbaúton, és figyeld, hogy a töltöttségkijelző szabályosan vagy ugrálva csökken-e.
8. Ha Z.E. 40 (41 kWh) a változat, számolj azzal, hogy a pakk fizikailag 52 kWh-s, szoftveresen korlátozott — a „100%-os” töltöttség valójában körülbelül 80% SOC.
9. Ellenőrizd, hogy a korábbi generációkra jellemző kapacitásvesztés és BMS-/SOC-probléma nem sújtja-e a példányt: a BilKoll szerint ez a 2013–2019-es autóknál a legkifejezettebb.
10. Kérd írásban az akkumulátor bérleti vagy garanciális státuszát, mert a Zoe piacán ez a vételár jelentős részét és a későbbi költségeket is meghatározza.

## Gyakori kérdések

### Renault Zoe BMS SoH megbízható? Miért nem lehet a kijelzett értékre hagyatkozni?

Nem megbízható, és erre két dokumentált irányú példa van. A az EVX EVX esetében egy 50 467 km-t futott Zoe ZE50 52 kWh-nál a BMS 99%-ot közölt, a független AVILOO FLASH teszt viszont 93,4%-ot mért — 5,6 százalékpont eltérés. A német Zoe-fórumon dokumentált esetben pedig fordítva: a szerviz előtt 83%-ot, a szoftverfrissítés és a UPC-csere után 97%-ot mutatott ugyanaz a pakk, mert a régi LBC-firmware hibásan számolt.

### Renault Zoe akkumulátor-degradáció 50 000 km után: mennyi a reális SoH?

Az EVX dokumentált esete 50 467 km-nél 93,4% független AVILOO SoH-t adott egy ZE50 52 kWh-s példányon, 14 mV cellafeszültség-eltéréssel és 48,5/52,0 kWh névleges nettó energiával. Ez egyetlen adatpont, nem típusátlag — a Zoe korai generációinál (2013–2019) a BilKoll szerint a kapacitásvesztés és a BMS-/SOC-problémák kifejezettebbek.

### Renault Zoe akkumulátor-bérlés (LLD): mire figyeljek vásárlásnál?

A BilKoll szerint ez az egyik legfontosabb ellenőrzési pont: ha az autót bérelt akkumulátorral adják el, a havi bérleti díj a következő tulajdonost is terheli, viszont a szerződés kapacitásgaranciát is adhat. Ezért vásárlás előtt írásban kell tisztázni, hogy a pakk a tulajdonossal együtt értékesített vagy bérleti szerződés alatt áll.

### Kompatibilis a Renault Zoe az AVILOO Flash teszttel?

Igen: a Zoe R110 és R135 Z.E. 50 (52 kWh), az R110 Z.E. 40 (41 kWh), a Q90 (40 kWh), valamint a korábbi generációk (R210/Q210 22 kWh, R240 23,3 kWh) is szerepelnek az AVILOO járműlefedettségi listáján. A vizsgálat az OBD-2 csatlakozón keresztül, próbaút nélkül, körülbelül három perc alatt lefut.

### Miért merül le a Renault Zoe 12V-os akkumulátora, ha a hajtóakkumulátor tele van?

Mert a Zoe-nak nincs generátora: a 12 V-os rendszert a nagyfeszültségű pakkról egy DC/DC átalakító látja el, és a BilKoll szerint ez az átalakító a típus jól ismert gyenge pontja (2013–2021, minden motorváltozatnál). A probléma visszatér, ha csak a 12 V-os akkumulátort cserélik ki, ezért a próbaúton mindig ellenőrizni kell a 12 V-os rendszer töltési feszültségét.

### Mit jelent a „Batterie lädt auf!” üzenet a Zoe-nál?

A fórumon dokumentált esetek szerint ez a hibás UPC vezérlőegység tünete lehet, amely visszatérő 12 V-os mélymerülést és akár napi 5%-os töltöttségveszteséget okoz állás közben. A UPC cseréje megszüntette a jelenséget — vagyis nem a 12 V-os akkumulátor a hiba oka.

### Igaz, hogy a Zoe Phase 2 41 kWh-s pakkja valójában 52 kWh-s?

A német Zoe-fórum információja szerint a Phase 2 41 kWh-s változatának pakkja fizikailag 52 kWh-s, szoftveresen 41 kWh-ra korlátozva — ezért a „100%-os” töltöttség a valóságban körülbelül 80% SOC-nak felel meg. Ez jó hír a pakk élettartama szempontjából, de a hirdetett kapacitást nem szabad a nagyobb pakkokkal összehasonlítani.

### Mennyibe kerül egy Renault Zoe vásárlás előtti állapotfelmérés?

Az EVX-nél a csomagdíj 50 000 Ft az állapotfelmérésért, 40 000 Ft az önálló AVILOO Flash akkumulátorvizsgálatért, 60 000 Ft a kettő együtt; a kiszállási díj zónánként fix: Budapesten és Pest vármegyében 8 000 Ft, Tatabánya, Székesfehérvár és Kecskemét környékén 12 000 Ft. Így a teljes EVX + AVILOO csomag Budapesten 68 000 Ft. A díj nem tartalmaz javítást, bontásos hibafeltárást és nem jelent hibamentességi garanciát.

### Van dokumentált EVX-eset Renault Zoe-ról?

Igen: egy Renault Zoe ZE50 52 kWh-s példányt vizsgáltunk 50 467 km-rel. A független AVILOO SoH 93,4% volt, a BMS 99%-ot közölt, a cellafeszültség-eltérés 14 mV, az akkumulátor hőmérséklete 14–15 °C, a csomagfeszültség 369,7 V, a névleges nettó energia 48,5/52,0 kWh, a bruttó pedig 51,1/54,7 kWh.

### Melyik Renault Zoe generációt érdemes inkább választani használtan?

A BilKoll szerint a kapacitásvesztés és a BMS-/SOC-problémák a 2013–2019 közötti példányoknál a legkifejezettebbek, míg a Z.E. 50 (52 kWh) Phase 2 változat a modernebb pakkot és az AVILOO listáján is szereplő konstrukciót képviseli. A generáció azonban önmagában nem dönt: az EVX dokumentált esete is azt mutatja, hogy a fedélzeti érték helyett a független mérés a mérvadó.

## Ajánlat

Renault Zoe vásárlása előtt kérj helyszíni EVX-állapotfelmérést: a csomagdíj 50 000 Ft az állapotfelmérésért, az AVILOO Flash akkumulátorvizsgálattal együtt 60 000 Ft, plusz 8 000 Ft kiszállási díj Budapesten és Pest vármegyében, illetve 12 000 Ft Tatabánya, Székesfehérvár és Kecskemét környékén — Budapesten összesen 68 000 Ft.

## Források

- https://www.zoe-forum.de/forum/thread/1725-state-of-health-nach-werkstattauftenhalt/
- https://minbilkoll.se/vanliga-fel/renault/zoe/
- https://aviloo.com/en/vehicle-coverage
- https://aviloo.com/en/blog/buying-a-used-electric-car-why-the-odometer-reading-alone-says-nothing-about-the-battery
- https://forums.automobile-propre.com/topic/batterie-renault-zo%C3%A9-en-location-reprogrammation-du-bms-en-douce-arnaque-recherche-t%C3%A9moignages-72888/
