# Škoda Enyaq iV (2020–) — EVX modell-adatlap

> Gépi olvasásra szánt összefoglaló. A teljes oldal: https://evx.hu/modellek/skoda/enyaq-iv
> Minden állítás forráshoz kötött; a saját méréseink külön jelölve.

Az Enyaq iV 80 77 kWh-s változatát kétszer is megvizsgáltuk: 154 176 km-nél 89,6%, 177 792 km-nél 88,7% független AVILOO SoH-t mértünk — vagyis a pakk közel 180 000 km után is a gyári kapacitás közel 89%-át tudja. Az Enyaq azonban különleges abból a szempontból, hogy a BMS a maximális energiatartalomból (MEC) számolja a SoH-t, és ezt az értéket csak egy ritka, teljes 10→100%-os töltés után számolja újra: a dokumentált közösségi esetekben egyetlen feltöltés 69 300 Wh-ról 71 700 Wh-ra emelte a MEC-et, ami önmagában több mint 2 kWh különbség. Emellett a 3.8-as szoftverfrissítés után az eCall segélyhívó tartalékakkumulátorának rSOH-értéke kétjegyű százalékponttal csökkent — erre a Škoda külön TPI-t adott ki.

## Kulcsadatok

- EVX dokumentált eset (AVILOO-riport): **89,6% · 154 176 km**
- EVX dokumentált eset (AVILOO-riport): **88,7% · 177 792 km**
- MEB-platform referencia (VW ID.4, AVILOO): **90,9% · 150 000 km**
- eCall rSOH-hiba TPI-száma: **2079724 (2025. októbertől)**

## Ami kizárólag erre a típusra igaz

Az Enyaq iV az egyetlen olyan MEB-platformos típus, amelynél egyszerre igaz, hogy a BMS a maximális energiatartalomból (MEC) számolja a SoH-t, ezért a részleges töltési szokások miatt a kiolvasott érték a valósnál rosszabb lehet (dokumentáltan 69 300 Wh-ról 71 700 Wh-ra ugrott vissza egyetlen teljes töltés után), ÉS hogy a 3.8-as szoftverfrissítés a segélyhívó tartalékakkumulátorának rSOH-értékét 12–43 százalékponttal csökkentette, amire a Škoda külön TPI-t (2079724) adott ki — vagyis ennél a típusnál két különböző „állapotjelző” is félrevezetheti a vevőt.

## Akkumulátor-változatok

- Enyaq iV 50 – 52 kWh (bruttó; az AVILOO FLASH listáján külön soron)
- Enyaq iV 60 – 58 kWh (Coupe változatban is)
- Enyaq iV 80 – 77 kWh (a legelterjedtebb használt változat; a Coupe és a 80x összkerékhajtású változat is listázva)
- Enyaq iV 85 – 77 kWh, valamint Enyaq 85 / 85x (a 2024 utáni elnevezés szerint)
- Enyaq iV RS – 77 kWh, és Enyaq V RS – 79 kWh
- A 77 kWh-s (82 kWh bruttó) csomag 12 modulból épül fel; a BMS a SoH-t a maximális energiatartalomból (MEC) számolja

## Ismert hibák és költségek

### Az eCall tartalékakkumulátor rSOH-értékének csökkenése a 3.8-as frissítés után — TPI 2079724

A 75-ös vezérlőegység (online modul) a segélyhívó rendszer tartalékakkumulátorának állapotát rSOH értékként jelenti. Az Enyaq-fórum dokumentált esetei szerint a 3.8-as szoftverfrissítés után ez az érték 12–43 százalékponttal csökkent (például 79%-ról 53%-ra, 81%-ről 54%-ra, 95%-ről 52%-ra). A következmény három szinten jelentkezik: 60% felett semmi nem látszik; 60% alatt a vezérlőegység „Battery Critical” hibabejegyzést ad, ami a német műszaki vizsgán (HU) a hibamemória ellenőrzése miatt bukást okozhat; 50% alatt pedig a fedélzeti rendszer kiírja, hogy a segélyhívó funkció korlátozott. A Škoda 2025 októberétől TPI 2079724 számon adott ki megoldást a márkaszervizeknek (2026 márciusától 2079724/6 verzióban), amely a tanulási értékek visszaállítására szolgál. Az érintett járművek normál esetben körülbelül 10 éves korukban cserélnének eCall-akkumulátort.

- Javítási költség: **A TPI szerinti visszaállítás a fórumtapasztalatok szerint jellemzően díjmentes; az eCall-akkumulátor cseréjének összegét a források nem közlik.**
- Forrás: https://www.enyaq-forum.de/forum/thread/6380-ecall-backup-battery-rsoh-verlust-durch-update-auf-3-8-fehlermeldung-notruffunkt/

### A BMS a MEC-ből számolja a SoH-t, ezért a kiolvasott érték a valósnál rosszabb lehet

A MEB-platformon a BMS a maximális energiatartalomból (MEC – Max Energy Content) vezeti le a SoH-t, és ezt az értéket csak akkor számolja újra, ha az autót 10% alá merítik, majd megszakítás nélkül 100%-ra töltik, és utána körülbelül három órán át állni hagyják, hogy a cellák kiegyenlítődjenek. A mindennapi részleges töltések (40–60% vagy 60–80%) hatására a becslés elcsúszik, és a MEC tartósan alacsonyabban ragadhat: az Enyaq-fórum dokumentált esetében egyetlen teljes töltés és kiegyenlítés után a MEC 69 300 Wh-ról 71 700 Wh-ra, azaz körülbelül 2,4 kWh-tal emelkedett — a 77 kWh-s pakkon ez nagyjából 3 százalékpont SoH-különbséget jelent. Ez azt jelenti, hogy egy Enyaq OBD-n kiolvasott SoH-ja önmagában nem bizonyíték: a helyes eljárás elhagyása miatt a valósnál rosszabb értéket is mutathat. Forrás: https://www.enyaq-forum.de/forum/thread/5175-soh-degration-berechnungstool/

- Javítási költség: **Nincs javítási költsége: nem hibáról, hanem a becslési eljárás korlátjáról van szó. A helyes eljárás (10% alá merítés, megszakítás nélküli 100%-os töltés, 3 óra állás) díjmentes.**
- Forrás: https://www.enyaq-forum.de/forum/thread/5175-soh-degration-berechnungstool/

### 12 V-os akkumulátor merülése és a jármű „halála” (2021–2023, leginkább 2021–2022)

A BilKoll svéd modelladatlapja szerint a hagyományos 12 V-os indítóakkumulátor idő előtt merül: a tünet a reggeli alacsony 12 V-os figyelmeztetés, a nyithatatlan zár, a működésképtelen kulcs, és az, hogy az autó rövid állás után sem indítható. Az ok platformszintű: a MEB-autókban a 12 V-os akkumulátort csak Ready-üzemmódban tölti a DC/DC átalakító, a korai szoftvereknél pedig egyes vezérlőegységek nyugalmi áramfelvétele túl magas volt, mert nem mentek mélyalvásba. Az Enyaq ezt a hibát a VW ID.4-gyel azonos módon hordozza.

- Javítási költség: **2 000–3 500 SEK, a 2026 őszi 32,7 Ft/SEK árfolyamon kb. 65 000–115 000 Ft (BilKoll).**
- Forrás: https://minbilkoll.se/vanliga-fel/skoda/enyaq/

### Töltési problémák, beragadó töltőajtó és megszakadó DC-gyorstöltés (2021–2023)

A BilKoll adatlapja szerint az autó megszakíthatja vagy megtagadhatja a DC-gyorstöltést, töltési hibát jelezhet, amely újraindítást igényel, vagy a vártnál lassabban tölthet. A leggyakoribb jelenség azonban a töltőajtó: nem zár nyitja ki automatikusan a csatlakozó behelyezésekor, vagy a kábel bennragad. Ez a hibatípus a használt vásárlásnál azért kritikus, mert a helyszínen rövid teszt nem mindig mutatja meg — érdemes hideg autón, több próbával ellenőrizni.

- Javítási költség: **2 000–4 500 SEK, azaz kb. 65 000–145 000 Ft (BilKoll).**
- Forrás: https://minbilkoll.se/vanliga-fel/skoda/enyaq/

## Akkumulátor-degradáció

MIT JELENT AZ AKKUMULÁTOR-DEGRADÁCIÓ? Azt, hogy a hajtóakkumulátor eredeti kapacitásából mennyi veszett el véglegesen. A SoH (State of Health) a megmaradt eredeti kapacitás százaléka: a 88,7% SoH nem hibakód, hanem annyi, hogy a pakk az új kori energiamennyiség 88,7%-át tudja tárolni. A degradáció nem lineáris: az első évben jellemzően gyorsabb, utána lassul, de meg nem áll.

AZ EVX DOKUMENTÁLT ESETEI — Škoda Enyaq iV (mindkettő AVILOO-riportal dokumentált állapotfelmérés): 2021-es Enyaq iV 80, 77 kWh, 154 176 km, korábban holland flottaautó → **89,6% SoH**, a becsült rendelkezésre álló energia 69/77 kWh. Egy másik Enyaq iV 77 kWh, 177 792 km → **88,7% SoH**, hasznos energiatartalom 68/77 kWh. Ez a két valós adatpont azt mutatja, hogy az Enyaq pakkja közel 180 000 km után is a gyári kapacitás közel 89%-át tudja, és a két mérés között mindössze 0,9 százalékpont a különbség, miközben a futásteljesítmény 23 616 km-rel nőtt.

PLATFORM-REFERENCIA: mivel az Enyaq a MEB-platformon a VW ID.4 testvérmodellje, összehasonlítási alapként az AVILOO 2026-os jelentésének ID.4-adatai használhatók: 95,4% 50 000 km-nél, 92,7% 100 000 km-nél és 90,9% 150 000 km-nél — az EVX 154 176 km-es esetének 89,6%-a ezzel gyakorlatilag egy vonalban van (forrás: https://aviloo.com/en/blog/buying-a-used-electric-car-why-the-odometer-reading-alone-says-nothing-about-the-battery).

SZAVAKBAN — MIT JELENT EZ KM-BEN ÉS PÉNZBEN? A 88,7%-os érték a 77 kWh-s pakkon körülbelül 8,7 kWh veszteséget jelent; a 177 792 km-t futott autónál a publikált 522 km-es WLTP-becsléshez képest ez durván 45 km-rel kevesebb hatótávot jelent, ami a gyakorlatban egy rövidebb városi napot még nem befolyásol, egy hosszú úton viszont már egy plusz töltési megállást hozhat. A vételárban is megjelenő tétel a példányok közötti szórás, és az Enyaq esetében ehhez jön a MEC-alapú becslés bizonytalansága: egy OBD-n kiolvasott alacsony SoH akár mérési műtermék is lehet.

FONTOS KORLÁT: a MEC-érték egyes fórumtapasztalatok szerint hőmérsékletfüggő is lehet, ezért a kiolvasott SoH-t mindig azonos körülmények között érdemes értelmezni; a mérési körülmények dokumentálása ezért része a mi állapotfelmérésünknek.

## AVILOO-kompatibilitás

IGEN, KOMPATIBILIS. Az AVILOO 2026-os járműlefedettségi listáján a Škoda márkánál az Enyaq számos soron szerepel: Enyaq iV 50 (52 kWh), iV 60 (58 kWh), iV 80 (77 kWh), iV 80 Coupe, iV 80x, iV 85, iV RS (77 kWh), valamint a 2024 utáni elnevezés szerinti Enyaq 60, 85, 85x és V RS (79 kWh) — az összkerékhajtású és Coupe változatok külön soron (forrás: https://aviloo.com/en/vehicle-coverage). A FLASH Test az OBD-2 csatlakozón keresztül, próbaút nélkül, körülbelül három perc alatt fut le, és nem a jármű BMS-ének saját SoH-értékét közli vissza, hanem független statisztikai modell alapján számol (forrás: https://aviloo.com/en/blog/buying-a-used-electric-car-why-the-odometer-reading-alone-says-nothing-about-the-battery). Ez az Enyaq esetében különösen fontos, mert a BMS MEC-alapú becslése részleges töltési szokások mellett a valósnál rosszabb értéket is mutathat. Az EVX az AVILOO hivatalos partnereként végzi a vizsgálatot: önállóan 40 000 Ft, az állapotfelméréssel együtt 60 000 Ft.

## Mit kérdezz az eladótól?

1. Megvan-e a 3.8-as szoftverfrissítés, és ellenőrizték-e utána az eCall tartalékakkumulátor rSOH-értékét? 60% alatt a hibabejegyzés a műszaki vizsgán is gondot okozhat.
2. Ha az rSOH 60% alatt van, elvégezték-e a TPI 2079724 szerinti visszaállítást, vagy szükség volt-e az eCall-akkumulátor cseréjére?
3. Hogyan töltötték az autót: jellemzően részlegesen (például 40–80% között), vagy rendszeresen teljes 10→100%-os ciklusokkal? Ez az Enyaq BMS-ének MEC-alapú SoH-becslése miatt különösen fontos.
4. Volt-e valaha olyan eset, hogy az autó nem indult el, nem lehetett kinyitni, vagy a 12 V-os akkumulátort cserélni kellett?
5. Melyik pontosan a változat: iV 50, iV 60, iV 80, 80x, iV 85 vagy RS? Ez az AVILOO-kompatibilitás és a degradációs várakozás miatt is lényeges.
6. Nyílik-e a töltőajtó minden esetben, és volt-e megszakadó vagy hibát jelző DC-gyorstöltés?
7. Készült-e független akkumulátorvizsgálat (AVILOO FLASH), és megkaphatom a riportot a mért SoH-értékkel és a cellafeszültség-eltéréssel?

## Vásárlás előtti ellenőrzőlista

1. Ellenőrizd a szoftververziót, és hogy a 3.8-as frissítés megtörtént-e — ehhez kapcsolódik az eCall rSOH-hiba és a TPI 2079724.
2. Olvasd ki a 75-ös vezérlőegységből az eCall tartalékakkumulátor rSOH-értékét (OBD11/VCDS/ODIS): 60% alatt hibabejegyzés, 50% alatt látható figyelmeztetés várható, és a műszaki vizsgán is fennakadhat.
3. Kérdezd meg a töltési szokásokat, és ha az autót jellemzően részlegesen töltötték, számolj azzal, hogy a BMS SoH-ja a valósnál rosszabb lehet — ezért kell független mérés.
4. Végezz el egy teljes 10→100%-os töltést, majd hagyd az autót körülbelül három órán át állni, és utána olvasd ki a MEC-értéket: a dokumentált esetben ez 69 300 Wh-ról 71 700 Wh-ra emelkedett.
5. Kérj AVILOO FLASH vizsgálatot, és hasonlítsd az eredményt az EVX dokumentált eseteihez (89,6% 154 176 km-nél; 88,7% 177 792 km-nél) és a platformreferenciához (ID.4: 90,9% 150 000 km-nél).
6. Olvasd ki a cellafeszültség-eltérést és a modulhőmérsékleteket, és jegyezd fel a mérés körülményeit (hőmérséklet, előző töltés módja), mert a MEC-érték hőmérsékletfüggő lehet.
7. Mérd meg a 12 V-os rendszer nyugalmi áramfelvételét és töltési viselkedését — a MEB-platform 12 V-os merülése ennél a típusnál is dokumentált, és a javítás 65 000–115 000 Ft közötti tétel.
8. Nyisd ki és csukd be a töltőajtót, majd próbálj meg DC-gyorstöltést is: a beragadó ajtó és a megszakadó gyorstöltés a leggyakoribb töltési panasz (javítás 65 000–145 000 Ft).
9. Ellenőrizd a hőszivattyús (R744/CO2) klímarendszert, ha az autó rendelkezik ezzel a felszereltséggel — ennek javítása 50 000–100 000 Ft közötti tétel a BilKoll szerint.
10. Kérd írásban az akkumulátorgarancia állapotát: a gyártók jellemzően 8 év / 160 000 km fedezetet adnak körülbelül 70%-os kapacitásszintig, és ez a te esetedben is a legnagyobb kockázatot fedi.

## Gyakori kérdések

### Škoda Enyaq iV akkumulátor-degradáció 150 000 km után: mennyi a reális SoH?

Az EVX dokumentált esetei szerint 154 176 km-nél 89,6%, 177 792 km-nél 88,7% a mért SoH a 77 kWh-s pakkon. Platform-összehasonlításban az AVILOO 2026-os jelentése a VW ID.4-nél (ugyanaz a MEB-platform, 77 kWh) 150 000 km-nél 90,9%-os mediánt közöl, tehát az EVX dokumentált esetei ezzel egy vonalban vannak.

### Mi az a MEC, és miért fontos az Enyaq SoH-jánál?

A MEC (Max Energy Content) a pakk maximális energiatartalma, amelyből a MEB-platform BMS-e a SoH-t számolja. Ezt az értéket csak akkor számolja újra, ha az autót 10% alá merítik, megszakítás nélkül 100%-ra töltik, majd körülbelül három órán át állni hagyják. Részleges töltések mellett a becslés elcsúszik: a dokumentált esetben egyetlen teljes töltés és kiegyenlítés 69 300 Wh-ról 71 700 Wh-ra emelte a MEC-et, ami a 77 kWh-s pakkon nagyjából 3 százalékpont SoH-t jelent.

### Škoda Enyaq eCall hiba: mit jelent az rSOH és a TPI 2079724?

Az rSOH a segélyhívó rendszer tartalékakkumulátorának állapotjelzője, amelyet a 75-ös vezérlőegység jelent. A 3.8-as szoftverfrissítés után a dokumentált esetekben ez 12–43 százalékponttal csökkent. 60% alatt a rendszer „Battery Critical” hibát rögzít (ez a műszaki vizsgán is bukást okozhat), 50% alatt pedig megjelenik a „segélyhívó funkció korlátozott” üzenet. A Škoda 2025 októberétől TPI 2079724 számon adott megoldást a márkaszervizeknek, 2026 márciusától 2079724/6 verzióban.

### Kompatibilis a Škoda Enyaq iV az AVILOO Flash teszttel?

Igen: az iV 50 (52 kWh), iV 60 (58 kWh), iV 80 (77 kWh), a Coupe és 80x változatok, az iV 85, valamint az RS (77 kWh) és a 2024 utáni Enyaq 60 / 85 / 85x / V RS (79 kWh) is szerepel az AVILOO listáján. A vizsgálat az OBD-2 csatlakozón keresztül, próbaút nélkül, körülbelül három perc alatt lefut.

### Mennyibe kerül az Enyaq 12V-os akkumulátor problémájának javítása?

A BilKoll svéd modelladatlapja 2 000–3 500 SEK-et ad meg, ami a 2026 őszi 32,7 Ft/SEK árfolyamon körülbelül 65 000–115 000 Ft. A hiba platformszintű: a MEB-autókban a 12 V-os akkumulátort csak Ready-üzemmódban tölti a DC/DC átalakító, a korai szoftvereknél pedig egyes vezérlőegységek nem mentek mélyalvásba.

### Miért lehet az Enyaq kiolvasott SoH-ja rosszabb a valósnál?

Mert a BMS a MEC-értékből számol, és azt csak teljes 10→100%-os töltés után frissíti. Ha az autót jellemzően részlegesen töltötték (például 40–80% között), a becslés tartósan alacsonyabban ragadhat. Ezért az Enyaq esetében az OBD-s SoH önmagában nem bizonyíték, és a független AVILOO-mérés ad valós képet.

### Mennyibe kerül egy Škoda Enyaq iV vásárlás előtti állapotfelmérés?

Az EVX-nél a csomagdíj 50 000 Ft az állapotfelmérésért, 40 000 Ft az önálló AVILOO Flash akkumulátorvizsgálatért, 60 000 Ft a kettő együtt; a kiszállási díj zónánként fix: Budapesten és Pest vármegyében 8 000 Ft, Tatabánya, Székesfehérvár és Kecskemét környékén 12 000 Ft. Így a teljes EVX + AVILOO csomag Budapesten 68 000 Ft. A díj nem tartalmaz javítást, bontásos hibafeltárást és nem jelent hibamentességi garanciát.

### Milyen töltési problémák fordulnak elő az Enyaq iV-nél?

A BilKoll adatlapja szerint a leggyakoribb a beragadó vagy nem nyíló töltőajtó, emellett előfordul megszakadó vagy megtagadott DC-gyorstöltés, újraindítást igénylő töltési hiba és a vártnál lassabb töltés. A javítás jellemzően 2 000–4 500 SEK, azaz körülbelül 65 000–145 000 Ft.

### Van dokumentált EVX-eset Škoda Enyaq iV-ről?

Igen, kettő: egy 2021-es Enyaq iV 80 (77 kWh), amely korábban holland flottaautó volt, 154 176 km-nél 89,6% AVILOO SoH-t adott 69/77 kWh becsült rendelkezésre álló energiával; egy másik 77 kWh-s Enyaq iV pedig 177 792 km-nél 88,7% SoH-t 68/77 kWh hasznos energiatartalommal. Mindkettő AVILOO-riportal dokumentált.

### Mekkora a típuson belüli szórás az Enyaq iV-nél?

Az AVILOO 500 000-nél több FLASH-eredményt feldolgozó jelentése szerint a típuson belüli szórás 50 000 km-nél 7,4–10,0 százalékpont, 100 000 km-nél akár 13,3, 150 000 km-nél pedig akár 16,4 százalékpont. Fontos korlát: a jelentés a különböző pakkméreteket egy modellnév alatt kezeli, így a szórás egy része a pakkméretből adódik, nem az öregedésből.

## Ajánlat

Škoda Enyaq iV vásárlása előtt kérj helyszíni EVX-állapotfelmérést: a csomagdíj 50 000 Ft az állapotfelmérésért, az AVILOO Flash akkumulátorvizsgálattal együtt 60 000 Ft, plusz 8 000 Ft kiszállási díj Budapesten és Pest vármegyében, illetve 12 000 Ft Tatabánya, Székesfehérvár és Kecskemét környékén — Budapesten összesen 68 000 Ft.

## Források

- https://www.enyaq-forum.de/forum/thread/5175-soh-degration-berechnungstool/
- https://www.enyaq-forum.de/forum/thread/6380-ecall-backup-battery-rsoh-verlust-durch-update-auf-3-8-fehlermeldung-notruffunkt/
- https://minbilkoll.se/vanliga-fel/skoda/enyaq/
- https://aviloo.com/en/vehicle-coverage
- https://aviloo.com/en/blog/buying-a-used-electric-car-why-the-odometer-reading-alone-says-nothing-about-the-battery
