# Volkswagen e-up! (2013–2023) — EVX modell-adatlap

> Gépi olvasásra szánt összefoglaló. A teljes oldal: https://evx.hu/modellek/volkswagen/e-up
> Minden állítás forráshoz kötött; a saját méréseink külön jelölve.

A Volkswagen e-up! a városi elektromos autók egyik legkedveltebb belépő modellje, és az AVILOO listáján két változattal szerepel: 18,7 kWh-s és 36,8 kWh-s pakkal. A dokumentált EVX-esetünkben egy 2019-es, 17,0 kWh publikált energiatartalmú példány 52 327 km-nél **89,9% AVILOO SoH-t** adott — ez átlagos öregedést mutat. A típus emellett 2021 januárjában került a hírekbe: a Volkswagen a KBA által felügyelt visszahívásban **122 darab e-up!-ot** hívott vissza a 2020 májusában és júniusában gyártott cellák előzetes sérülése miatti rövidzár- és tűzveszély miatt.

## Kulcsadatok

- EVX dokumentált eset (AVILOO-riport): **89,9% · 52 327 km**
- Publikált energiatartalom (a dokumentált esetünkön): **15,3 / 17,0 kWh**
- WLTP-becslés (a dokumentált esetünkön): **115 / 128 km**
- 2021-es visszahívás: **122 db (ebből 81 Németországban)**

## Ami kizárólag erre a típusra igaz

A Volkswagen e-up! az egyetlen olyan modell a körünkben, amelynél a gyártási hibát nem a futásteljesítmény, hanem egy szűk gyártási ablak jelöli ki: a 2021-es, KBA által felügyelt visszahívás 122 autót érintett, kizárólag a 2020 májusában és júniusában készült cellák miatt — vagyis ennél a típusnál az alvázszámos kampányellenőrzés fontosabb, mint a mért SoH.

## Akkumulátor-változatok

- 18,7 kWh (a korai változat; az AVILOO FLASH listáján „e-Up – 18,7 kWh” néven szerepel)
- 36,8 kWh (a 2020 utáni nagyobb pakkos változat; az AVILOO listáján „e-Up – 36,8 kWh”)
- A dokumentált EVX-esetünk egy 2019-es példány, amelynél a publikált energiatartalom 15,3 / 17,0 kWh, a publikált WLTP-becslés pedig 115 / 128 km volt
- Az e-up! ugyanazon a kisautó-platformon osztozik a Seat Mii electric és a Škoda Citigo e iV modellekkel — a 2021-es visszahívás mindhárom típust érintette

## Ismert hibák és költségek

### Előzetesen sérült akkumulátorcellák a 2020 májusában és júniusában gyártott pakkokban — visszahívás

A Volkswagen 2021 januárjában a KBA által felügyelt visszahívásban **122 darab e-up!-ot** hívott vissza, amelyekből 81 Németországban volt; az érintett cellák 2020 májusában és júniusában készültek. A hatóság szerint a cellák előzetes sérülése miatt rövidzárlat vagy tűz keletkezhet. A gyártó közlése szerint a cellamodulok kézi utóellenőrzése során egyedi esetekben megsérülhettek cellák, amiből szigetelési hiba, ritka esetben a akkumulátorrendszer rövidzárlata következhet. A megoldás az érintett járművek akkumulátorának cseréje volt. Ez a tétel azért fontos, mert nem kopásról, hanem gyártási időablakról van szó: alvázszám alapján ellenőrizhető.

- Javítási költség: **A visszahívás keretében díjmentes (akkumulátorcsere).**
- Forrás: https://www.autohaus.de/nachrichten/autohersteller/brandgefahr-vw-ruft-kleine-zahl-von-elektro-up-zurueck-2830696

### A hivatalos uniós riasztás ugyanerre a hibára (A12/00062/21)

Ugyanezt a hibát az Európai Unió Safety Gate rendszere is rögzítette **A12/00062/21** számon, Németország bejelentésével — ez a hivatalos uniós nyilvántartás ugyanarról a cellasérülési kockázatról, amely miatt a Volkswagen a 122 autót visszahívta. Használt vásárlásnál ez az a dokumentum, amelyre hivatkozva a márkaszerviztől írásos igazolás kérhető arról, hogy az adott alvázszámú példány érintett volt-e, és ha igen, megtörtént-e az akkumulátor cseréje.

- Javítási költség: **A visszahívás keretében díjmentes.**
- Forrás: https://ec.europa.eu/safety-gate-alerts/api/download/notification/detail/pdf/10002883/en

### Kis kapacitás, rövid valós hatótáv — a vásárlási döntést alapvetően meghatározó tény

Az AVILOO listáján az e-up! két változata 18,7 kWh-s és 36,8 kWh-s pakkal szerepel, a dokumentált EVX-esetünknél pedig a publikált energiatartalom 15,3 / 17,0 kWh, a WLTP-becslés 115 / 128 km volt. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a kisebb pakkos változat elsősorban városi és rövid ingázó autó: a téli fűtéssel és autópályával számolva a valós hatótáv ennél érdemben rövidebb lehet. A vásárlásnál ez nem hiba, hanem a típus használati korlátja — és ezért a mért SoH mellett a fűtés és a töltési lehetőségek ellenőrzése is kiemelten fontos.

- Javítási költség: **Nem javítási tétel, hanem használati érték kérdése.**
- Forrás: https://aviloo.com/en/vehicle-coverage

## Akkumulátor-degradáció

MIT JELENT AZ AKKUMULÁTOR-DEGRADÁCIÓ? Azt, hogy a hajtóakkumulátor eredeti kapacitásából mennyi veszett el véglegesen. A SoH (State of Health) a megmaradt eredeti kapacitás százaléka: a 89,9% SoH nem hibakód, hanem annyi, hogy a pakk az új kori energiamennyiség 89,9%-át tudja tárolni. A degradáció nem lineáris: az első évben jellemzően gyorsabb, utána lassul, de meg nem áll.

AZ EVX DOKUMENTÁLT ESETE — Volkswagen e-up! (2019): 52 327 km, **89,9% AVILOO SoH**, a publikált energiatartalom 15,3 / 17,0 kWh, a publikált WLTP-becslés 115 / 128 km. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az 52 327 km-t futott példány a WLTP-hatótáv körülbelül 90%-át tudja, azaz nagyságrendileg 115 km helyett mintegy 103 km-t a nagyobb, illetve 128 km helyett körülbelül 115 km-t a kisebb publikált értékhez képest — ez számítás a publikált adatokból, nem mért hatótáv, és a valós értéket a fűtés, az időjárás és a sebesség is jelentősen módosítja.

IPARÁGI REFERENCIA: az e-up! nem szerepel az AVILOO 2026-os jelentésének részletesen bemutatott modelljei között, ezért erre a típusra nem közlünk publikált mediánt. A 20 vizsgált típus együttes sávja 50 000 km-nél 91,2–97,1%, 150 000 km-nél 86,7–93,8%, a típuson belüli szórás pedig 150 000 km-nél akár 16,4 százalékpont is lehet (forrás: https://aviloo.com/en/blog/buying-a-used-electric-car-why-the-odometer-reading-alone-says-nothing-about-the-battery). A dokumentált esetünk 89,9%-a e sáv alsó-középső részén van, ami átlagos öregedést jelez.

SZAVAKBAN — MIT JELENT EZ PÉNZBEN ÉS KM-BEN? Kis pakknál a százalék gyorsan válik kilométerré: 10 százalékpont kapacitásvesztés a 128 km-es publikált WLTP-értékből nézve körülbelül 13 km-t jelent, ami egy 100 km-es napi ingázásnál már töltési szokást kényszerít ki. Ugyanez a különbség a vételárban is megjelenik, mert a vevő a hatótávot vásárolja meg. Ezért az e-up!-nál a mért SoH nem elvont szám, hanem közvetlenül a hétköznapi használhatóságot írja le.

KORLÁT: a fenti érték egyetlen dokumentált eset, nem típusátlag; a 18,7 és a 36,8 kWh-s változat degradációja a pakkméret és a töltési ciklusszám különbsége miatt nem vethető össze közvetlenül.

## AVILOO-kompatibilitás

IGEN, KOMPATIBILIS. Az AVILOO 2026-os járműlefedettségi listáján a Volkswagen márkánál az e-up! két soron szerepel: „e-Up – 18,7 kWh” és „e-Up – 36,8 kWh”, tehát mindkét generáció vizsgálható (forrás: https://aviloo.com/en/vehicle-coverage). A FLASH Test az OBD-2 csatlakozón keresztül, próbaút nélkül, körülbelül három perc alatt fut le, és nem a jármű BMS-ének saját SoH-értékét közli vissza, hanem független statisztikai modell alapján számol (forrás: https://aviloo.com/en/blog/buying-a-used-electric-car-why-the-odometer-reading-alone-says-nothing-about-the-battery). Ez az e-up!-nál azért különösen hasznos, mert a kis pakk miatt a degradáció a hatótávon azonnal és arányosan látszik: 10% kapacitásvesztés a 128 km-es WLTP-értékből nézve körülbelül 13 km-t jelent. Az EVX az AVILOO hivatalos partnereként végzi a vizsgálatot: önállóan 40 000 Ft, az állapotfelméréssel együtt 60 000 Ft.

## Mit kérdezz az eladótól?

1. Melyik változat: a 18,7 kWh-s vagy a 36,8 kWh-s pakkos e-up!? Ez az AVILOO-kompatibilitás és a hatótáv szempontjából is lényeges.
2. Kérem az alvázszámot, hogy a márkaszerviznél ellenőrizhető legyen, érintette-e a 2021-es, 122 darabos akkumulátor-visszahívás (2020 májusában és júniusában gyártott cellák), és ha igen, megtörtént-e az akkumulátor cseréje.
3. Volt-e bármilyen szigetelési hiba, töltési rendellenesség vagy hibajelzés a nagyfeszültségű rendszerrel kapcsolatban?
4. Készült-e független akkumulátorvizsgálat (AVILOO FLASH), és megkaphatom a riportot a mért SoH-értékkel?
5. Mennyi a valós hatótáv nyáron és télen? A publikált WLTP-érték 115/128 km volt a dokumentált esetünkben.
6. Hogyan töltötték az autót, és mekkora teljesítménnyel tud otthon tölteni?
7. Kérhetem a szervizelőzményeket a fedélzeti töltővel és a nagyfeszültségű rendszerrel kapcsolatos munkákról?

## Vásárlás előtti ellenőrzőlista

1. Alvázszám alapján kérj írásos igazolást a márkaszerviztől a 2021-es visszahívásról (122 darab, 2020. májusi/júniusi cellák) — ne elégedj meg szóbeli válasszal.
2. Ellenőrizd az uniós Safety Gate A12/00062/21 riasztást, és kérd meg a szervizt, hogy erősítse meg: az adott alvázszámra nem vonatkozik-e még a csere.
3. Kérj AVILOO FLASH vizsgálatot, és hasonlítsd a mért SoH-t a dokumentált EVX-esetünkhöz (89,9% 52 327 km-nél).
4. Mérd meg a valós hatótávot egy vegyes próbaúton: a publikált WLTP-érték 115/128 km volt, amiből a téli és autópályás használat érdemben lefarag.
5. Próbáld ki az AC-töltést és a DC-gyorstöltést is, és figyeld a töltési teljesítményt és a hibajelzéseket.
6. Ellenőrizd a fűtést és a klímát, mert a kis pakkos autóknál a fűtés fogyasztása a hatótáv legnagyobb tényezője.
7. Nézd meg a 12 V-os segédakkumulátor korát és állapotát, mert a kis elektromos autóknál ez a leggyakoribb „nem indul” hiba forrása.
8. Ellenőrizd a töltőcsatlakozót és a kábelt: a kisautóknál a napi töltés miatt ez a leginkább igénybe vett alkatrész.
9. Vizsgáld meg a karosszériát és az alsó részeket, különösen a küszöböket és a kerékjárati íveket, mert a városi használat és a téli sózás itt hagy nyomot.
10. Hasonlítsd a hirdetett futásteljesítményt a töltési ciklusokhoz és a mért kapacitáshoz, mert kis pakknál a ciklusszám a degradáció fő hajtóereje.

## Gyakori kérdések

### VW e-up! akkumulátor-degradáció: mennyi a mért SoH 52 000 km után?

A dokumentált EVX-esetünkben egy 2019-es, 52 327 km-t futott e-up! **89,9% AVILOO SoH-t** adott. A publikált energiatartalom 15,3 / 17,0 kWh, a WLTP-becslés 115 / 128 km volt. Ez egyetlen eset, nem típusátlag.

### Volt visszahívás a VW e-up!-ra?

Igen: 2021 januárjában a Volkswagen a KBA által felügyelt visszahívásban 122 darab e-up!-ot hívott vissza, amelyekből 81 Németországban volt. Az érintett cellák 2020 májusában és júniusában készültek, és előzetes sérülésük miatt rövidzárlat vagy tűz keletkezhetett volna. A megoldás az akkumulátor cseréje volt, díjmentesen. Ugyanezt a hibát az uniós Safety Gate A12/00062/21 számon tartja nyilván.

### Kompatibilis a VW e-up! az AVILOO Flash teszttel?

Igen, mindkét változat: az AVILOO listáján „e-Up – 18,7 kWh” és „e-Up – 36,8 kWh” szerepel. A vizsgálat az OBD-2 csatlakozón keresztül, próbaút nélkül, körülbelül három perc alatt lefut, és nem a jármű saját BMS-értékét közli vissza.

### Mennyi a valós hatótávja a VW e-up!-nak?

A dokumentált EVX-esetünknél a publikált WLTP-becslés 115 / 128 km volt, a mért 89,9%-os SoH-val számolva ez nagyságrendileg 103-115 km-t jelent — ez számítás a publikált adatokból, nem mért hatótáv. Télen, fűtéssel és autópályán a valós érték ennél érdemben rövidebb lehet, ezért az e-up! elsősorban városi és rövid ingázó autó.

### Melyik VW e-up! változatot érdemes választani: a 18,7 vagy a 36,8 kWh-s pakkot?

A nagyobb pakk érdemben hosszabb hatótávot ad, ami a mindennapi használhatóságot és a téli tartalékot is javítja. A kisebb pakkos változat viszont könnyebb és városban takarékosabb. A döntést a valós használat döntse el — és mindkét változatnál a mért SoH a mérvadó, nem a hirdetésben szereplő hatótáv.

### Van dokumentált EVX-eset VW e-up!-ról?

Van egy dokumentált EVX-esetünk: egy 2019-es, 52 327 km-t futott e-up!, amelynél az AVILOO FLASH 89,9% SoH-t mért. Ez egyetlen eset, nem típusátlag.

### Mennyibe kerül egy VW e-up! vásárlás előtti állapotfelmérés?

Az EVX-nél a csomagdíj 50 000 Ft az állapotfelmérésért, 40 000 Ft az önálló AVILOO Flash akkumulátorvizsgálatért, 60 000 Ft a kettő együtt; a kiszállási díj zónánként fix: Budapesten és Pest vármegyében 8 000 Ft, Tatabánya, Székesfehérvár és Kecskemét környékén 12 000 Ft. Így a teljes EVX + AVILOO csomag Budapesten 68 000 Ft. A díj nem tartalmaz javítást, bontásos hibafeltárást és nem jelent hibamentességi garanciát.

### Mire figyeljek a leginkább e-up! vásárlásnál?

Két dologra: az elvégzett 2021-es visszahívásra (alvázszám alapján, írásos igazolással) és a függetlenül mért SoH-ra. Emellett a valós hatótávot érdemes próbaúton ellenőrizni, mert kis pakknál a kapacitásvesztés azonnal és arányosan látszik a hatótávon.

### Mennyit veszít a hatótávból az e-up! 10% kapacitásvesztésnél?

A 128 km-es publikált WLTP-értékből kiindulva 10 százalékpont kapacitásvesztés körülbelül 13 km-t jelent, a 115 km-es értéknél pedig mintegy 11-12 km-t. Ez kis pakknál különösen érzékeny, mert egy 100 km-es napi ingázásnál már töltési szokást kényszeríthet ki.

### Az e-up! jó választás használtan?

A mért adataink szerint a pakk átlagosan öregszik (89,9% 52 327 km-nél), és a típus a városi használatra kiváló. A döntés kulcsa a valós hatótáv és az elvégzett visszahívás ellenőrzése — nem a felszereltség.

## Ajánlat

Volkswagen e-up! vásárlása előtt kérj helyszíni EVX-állapotfelmérést: a csomagdíj 50 000 Ft az állapotfelmérésért, az AVILOO Flash akkumulátorvizsgálattal együtt 60 000 Ft, plusz 8 000 Ft kiszállási díj Budapesten és Pest vármegyében, illetve 12 000 Ft Tatabánya, Székesfehérvár és Kecskemét környékén — Budapesten összesen 68 000 Ft.

## Források

- https://www.autohaus.de/nachrichten/autohersteller/brandgefahr-vw-ruft-kleine-zahl-von-elektro-up-zurueck-2830696
- https://ec.europa.eu/safety-gate-alerts/api/download/notification/detail/pdf/10002883/en
- https://aviloo.com/en/vehicle-coverage
- https://aviloo.com/en/blog/buying-a-used-electric-car-why-the-odometer-reading-alone-says-nothing-about-the-battery
