# Volkswagen ID.4 (2021–) — EVX modell-adatlap

> Gépi olvasásra szánt összefoglaló. A teljes oldal: https://evx.hu/modellek/volkswagen/id4
> Minden állítás forráshoz kötött; a saját méréseink külön jelölve.

Az ID.4 az AVILOO 2026-os jelentésének egyik négy részletesen bemutatott típusa: a mért medián 50 000 km-nél 95,4%, 100 000 km-nél 92,7%, 150 000 km-nél 90,9%, a valós hatótáv pedig 373 kilométerről 355-re csökken. Ugyanennek a jelentésnek a legfontosabb tanulsága éppen az ID.4-nél látszik a legjobban: 150 000 kilométernél akár 44 kilométer is lehet a különbség a legjobb és a leggyengébb példány között. A típus emellett az ID.3-mal azonos MEB-platformra épül, ezért ugyanazok a szoftveres és 12 V-os jellemzők is érintik.

## Kulcsadatok

- Medián SoH 50 000 km-nél: **95,4%**
- Medián SoH 100 000 km-nél: **92,7%**
- Medián SoH 150 000 km-nél: **90,9%**
- Valós hatótáv 150 000 km-nél: **355 km**
- Példányok közötti szórás 150 000 km-nél: **44 km**
- 12 V-os akkumulátor cseréje: **59 000–105 000 Ft**
- Dokumentált EVX-eseteink: **91,0% és 94,3%**

## Ami kizárólag erre a típusra igaz

Az ID.4 az AVILOO 2026-os jelentésének egyik négy részletesen bemutatott típusa, és az egyetlen ezek közül, amelynél a 150 000 kilométeres medián (90,9%) és a valós hatótáv (355 km) mellett a példányok közötti szórás is számszerűen dokumentált: 44 kilométer, ami hosszú úton egy plusz töltési megállást jelent — miközben a típus az ID.3-mal azonos MEB-platformra épül, és ugyanaz a két nagyfeszültségű visszahívás (93MI, 93MU) érinti.

## Akkumulátor-változatok

- ID.4 Pro – 77 kWh: az AVILOO járműlefedettségi listáján önálló soron szerepel; ez a leggyakoribb európai változat.
- ID.4 Pro 4M – 77 kWh: összkerékhajtású változat, szintén szerepel az AVILOO listáján.
- ID.4 AWD – 77 kWh és ID.4 GTX – 77 kWh: a GTX a sportos, összkerékhajtású változat, ugyanezzel a 77 kWh-s csomaggal.
- ID.4 GTX – 79 kWh: a későbbi, nagyobb kapacitású változat, külön soron az AVILOO listáján.
- Első generáció 2021–2023, frissített változat 2024-től (erősebb motorokkal és fejlettebb szoftverrel) — a svéd BilKoll modelloldala így különíti el a két generációt.
- Az ID.4 az ID.3-mal azonos MEB-platformra épül, ezért a nagyfeszültségű akkumulátor moduljaira vonatkozó visszahívások egyszerre érintik az ID.3, ID.4, ID.5 és ID. Buzz modelleket.

## Ismert hibák és költségek

### 93MI visszahívás — gyárilag hibás nagyfeszültségű akkumulátor-modulok (2023.06.24.–2024.08.23. között gyártott autók)

Az uniós Safety Gate SR/00953/26 riasztás szerint a nagyfeszültségű akkumulátor cellamoduljai töltés közben túlmelegedhetnek, ami tűzhöz vezethet. A KBA 16271R számú visszahívása és a Volkswagen 93MI kódja alatt futó akció világszerte 74 579 ID.3, ID.4, ID.5 és ID. Buzz példányt érint. Tünet a hatótávolság csökkenése és a sárga visszajelző lámpa felgyulladása. A márkaszerviz először szoftverfrissítést végez, majd ellenőrzi és szükség szerint cseréli a modulokat — a munka díjmentes. Használt vásárlásnál az alvázszám alapján kötelező ellenőrizni, hogy az akciót elvégezték-e.

- Javítási költség: **0 Ft (a visszahívás keretében a gyártó állja)**
- Forrás: https://ec.europa.eu/safety-gate-alerts/api/download/notification/detail/pdf/10098446/en

### 93MU visszahívás — megnövekedett önkisülés a nagyfeszültségű akkumulátorban (Magyarországot is érinti)

Az uniós Safety Gate SR/00373/26 riasztás szerint gyártási hiba miatt egyes cellák fokozott önkisülést mutatnak, ami az akkumulátoron belüli termikus túlterheléshez, végső esetben járműtűzhöz vezethet. Az érintett példányok gyártási ablaka 2023.09.02.–2024.03.21., és a riasztás kifejezetten felsorolja Magyarországot is azon országok között, ahol az intézkedést végrehajtották. A hiba javításáig a Volkswagen átmenetileg legfeljebb 80%-os töltést és a DC-gyorstöltés mellőzését kéri, ami a mindennapi használhatóságot érdemben rontja — ezért vásárlás előtt az alvázszámmal kell egyeztetni, hogy a példány érintett-e.

- Javítási költség: **0 Ft (a visszahívás keretében díjmentes)**
- Forrás: https://ec.europa.eu/safety-gate-alerts/api/download/notification/detail/pdf/10097687/en

### 12 V-os akkumulátor lemerülése — az ID.4 legdrágább „nem indul” hibája

A svéd BilKoll ID.4-modelloldala ezt nevezi meg a modell legdrágább javításaként: a 12 V-os akkumulátor lemerül, és az autó „bezárul”. Tünet: a jármű nem reagál a távirányítós kulcsra, az ajtók nem nyithatók, a rendszer nem indul — mindezt úgy, hogy a hajtóakkumulátor tele van. Jellegzetesen néhány hét állás után jelentkezik. A Volkswagen a probléma egy részét szoftverfrissítésekkel kezelte, de a svéd oldal szerint a jelenség nem szűnt meg teljesen. Ez az a hiba, amelyik a leghíresebb „teljesen használhatatlan, pedig tele van” esetet okozza.

- Javítási költség: **59 000–105 000 Ft (BilKoll: 1 800–3 200 SEK, 32,7 Ft/SEK árfolyamon)**
- Forrás: https://minbilkoll.se/vanliga-fel/volkswagen/id-4/

### Szoftverhibák és fagyó infotainment (ID. Software / MIB3)

A svéd BilKoll modelloldala szerint a szoftverhibák és a fagyó infotainment-kijelző a leggyakoribb dokumentált típushiba, elsősorban a 2021–2022-es évjáratoknál, a korai ID. Software-verziókkal, és 2023 felé csökkenő gyakorisággal. Tünet: a képernyő menet közben lefagy vagy spontán újraindul, a navigáció és a hangvezérlés leáll, a töltöttség- és hatótávkijelzés hibás értéket mutat, a tolatókamera fekete képet ad. Ez a tétel önmagában nem veszélyes, de a használt vásárlásnál a szoftververzió ellenőrzése és a frissítés elvégzése a legolcsóbb „javítás”.

- Javítási költség: **Nyilvános, egységes javítási költségadat nélkül; a szoftverfrissítés a márkaszervizben jellemzően díjmentes**
- Forrás: https://minbilkoll.se/vanliga-fel/volkswagen/id-4/

### Hőszivattyú nélküli példányok — jelentősen rövidebb téli hatótáv

A svéd BilKoll ID.4-oldala külön kiemeli azokat az elsősorban 2021–2022-es autókat, amelyeket hőszivattyú nélkül rendeltek meg: ezeknél télen rendellenesen magas a fogyasztás és rövidebb a hatótáv, mert a fűtés közvetlenül az akkumulátort terheli. Ez nem meghibásodás, hanem felszereltség kérdése — viszont a használtpiacon nem látszik a hirdetésből, és télen akár 20–30%-os hatótáv-különbséget jelenthet ugyanazon típus két példánya között. Az állapotfelmérésnél ezért érdemes ellenőrizni a hőszivattyú meglétét és működését.

- Javítási költség: **A tétel nem javítási költség, hanem használati érték: a hőszivattyú nélküli példány téli hatótávja jelentősen rövidebb**
- Forrás: https://minbilkoll.se/vanliga-fel/volkswagen/id-4/

## Akkumulátor-degradáció

MIT JELENT AZ AKKUMULÁTOR-DEGRADÁCIÓ? Azt, hogy a hajtóakkumulátor eredeti kapacitásából mennyi veszett el véglegesen. A SoH (State of Health) a megmaradt eredeti kapacitás százaléka: a 90,9% SoH nem hibakód, hanem annyi, hogy a csomag az új kori energiamennyiségének 90,9%-át tudja tárolni.

MÉRT MEDIÁNOK FUTÁSTELJESÍTMÉNY SZERINT (AVILOO Certified EV Battery Report, 2026. szeptember 3., 500 000+ FLASH-teszt a 2022–2026 közötti időszakból, 20 típus):
• 50 000 km: 95,4%
• 100 000 km: 92,7%
• 150 000 km: 90,9%
Az ID.4 ezzel mindhárom mérési ponton a mezőny felső harmadában van: a vizsgált húsz típus mediánja 50 000 km-nél 91,2% és 97,1%, 150 000 km-nél 86,7% és 93,8% között mozog.

SZAVAKBAN — MIT JELENT EZ KM-BEN? Az AVILOO valós hatótáv-számítása szerint az ID.4 medián példánya 50 000 km-nél 373 km-t, 150 000 km-nél 355 km-t megy el egy feltöltéssel. A jelentés ugyanakkor éppen az ID.4-nél mutatja meg a legfontosabb tanulságot: 150 000 kilométernél akár 44 kilométer is lehet a különbség a legjobb és a leggyengébb példány között. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy két ugyanannyit futott, ugyanolyan korú ID.4 közül az egyik 44 kilométerrel többet megy el egy töltéssel — hosszú úton ez akár egy plusz töltési megállást is jelenthet.

SZAVAKBAN — MIT JELENT EZ PÉNZBEN? Az ID.4-nél a hajtóakkumulátor a gyártói garancia hatálya alá esik, ezért a tipikus vásárló számára nem az akkumulátorcsere a fő kockázat. A svéd BilKoll ID.4-modelloldala a 12 V-os akkumulátor lemerülését nevezi meg a modell legdrágább javításaként: 1 800–3 200 SEK, azaz 32,7 Ft/SEK árfolyamon 59 000–105 000 forint. A típuson belüli szórás ugyanakkor az AVILOO 20 típust vizsgáló jelentése szerint 150 000 km-nél elérheti a 16,4 százalékpontot, ezért a konkrét példány állapota itt is többet nyom a latban, mint a típusátlag.

AZ EVX DOKUMENTÁLT ESETEI (AVILOO-riporttal dokumentálva): 91,0% SoH 198 105 km-nél, 8 mV cellafeszültség-eltéréssel — ez a példány közel 200 000 kilométeren is a 150 000 km-es AVILOO-medián (90,9%) szintjén áll, tehát a típusátlagnál jobb példány. Emellett egy másik 77 kWh-s ID.4-en 94,3% SoH-t mértünk (a futásteljesítmény ennél az esetnél nem publikus). A két EVX-mérés együtt jól mutatja a típuson belüli szórást: ugyanaz a csomag, két különböző állapot — pontosan ezért nem elég a típusátlag a vásárlási döntéshez.

## AVILOO-kompatibilitás

IGEN, KOMPATIBILIS — az AVILOO járműlefedettségi listáján a Volkswagen márkánál külön soron szerepel az „ID.4 Pro – 77 kWh”, az „ID.4 Pro 4M – 77 kWh”, az „ID.4 AWD – 77 kWh”, az „ID.4 GTX – 77 kWh” és az „ID.4 GTX – 79 kWh”, tehát az Európában elterjedt változatok mindegyike vizsgálható. A FLASH Test az OBD-2 csatlakozón keresztül, próbaút nélkül, háromperces diagnosztikai szakasszal fut le, és nem a jármű saját SoH-kijelzését közli vissza: az AVILOO saját statisztikai modellel számol, amelyet több százezer hasonló használt járművön tanítottak. Az elemzett adatbázis 500 000+ FLASH-eredményt tartalmaz a 2022–2026 közötti időszakból. Az EVX hivatalos AVILOO-partnerként 40 000 Ft fix csomagdíjért végzi a FLASH-vizsgálatot.

## Mit kérdezz az eladótól?

1. Az alvázszám alapján a Volkswagen márkaszerviz igazolja-e, hogy a 93MI és a 93MU visszahívást elvégezték? A 93MI a 2023.06.24. és 2024.08.23. között, a 93MU a 2023.09.02. és 2024.03.21. között gyártott példányokat érinti.
2. Volt-e a járművön a 93MU idején előírt átmeneti korlátozás (legfeljebb 80%-os töltés, DC-gyorstöltés mellőzése), és meddig tartott? Ez a töltési előélet része, ami a degradációt közvetlenül befolyásolja.
3. Van-e az autóban hőszivattyú? A svéd modelloldal szerint a hőszivattyú nélküli, jellemzően 2021–2022-es példányoknál télen jelentősen rövidebb a hatótáv, és ez a hirdetésből nem derül ki.
4. Volt-e olyan eset, hogy az autó nem reagált a kulcsra, nem nyíltak az ajtók, vagy néhány hét állás után nem indult el? A 12 V-os akkumulátor lemerülése a modell legdrágább dokumentált javítása (59 000–105 000 Ft).
5. Melyik szoftververzió van az autón, és frissítették-e az elmúlt évben? A svéd modelloldal szerint a fagyó infotainment és a hibás kijelzések elsősorban a 2021–2022-es, korai szoftverű példányokat érintik.
6. Mi az aktuális SoH-érték független vizsgálatból? Ehhez van nyilvános referencia: az AVILOO 20 típust vizsgáló jelentésében az ID.4 mediánja 100 000 km-nél 92,7%, 150 000 km-nél 90,9%.
7. Mekkora a téli fogyasztás kWh/100 km-ben, és mennyi a valós hatótáv fűtéssel? Az AVILOO valós hatótáv-számítása 150 000 km-nél 355 km, de ez enyhébb körülményekre vonatkozó mediánérték, nem a konkrét példány téli értéke.

## Vásárlás előtti ellenőrzőlista

1. Alvázszám alapján kérj Volkswagen márkaszerviz-igazolást a 93MI (KBA 16271R, gyártási ablak 2023.06.24.–2024.08.23.) és a 93MU (2023.09.02.–2024.03.21.) visszahívás elvégzéséről. A 93MI világszerte 74 579 ID-modellt érint, és a nagyfeszültségű modulok túlmelegedése miatt tűzkockázatot jelent.
2. Kérdezd meg, hogy az autó érintett volt-e a 93MU idején előírt korlátozásban (legfeljebb 80%-os töltés, DC-gyorstöltés mellőzése), és mennyi ideig. Ez közvetlenül a töltési előélet és a degradáció része.
3. Ellenőrizd a hőszivattyú meglétét és működését hideg indításnál. A svéd modelloldal szerint a hőszivattyú nélküli példányok téli hatótávja jelentősen rövidebb, és ez felszereltség kérdése.
4. Kérdezd meg, volt-e olyan eset, hogy az autó hetek állás után nem indult el vagy nem reagált a kulcsra, és mikor cserélték a 12 V-os akkumulátort. A csere a svéd adatlap szerint 59 000–105 000 Ft.
5. Olvastasd ki a szoftververziót, és kérdezd meg, volt-e fagyó infotainment, spontán újrainduló kijelző, hibás hatótávkijelzés vagy fekete tolatókép. Ezek a 2021–2022-es példányok jellemző tünetei.
6. Kérj független SoH-mérést, és vesd össze a nyilvános referenciával: az AVILOO jelentésében az ID.4 mediánja 50 000 km-nél 95,4%, 100 000 km-nél 92,7%, 150 000 km-nél 90,9%.
7. Próbáld ki a DC-gyorstöltést, és figyeld a töltési teljesítményt és a töltés stabilitását. A 93MI és a 93MU visszahívás is a nagyfeszültségű rendszerhez kapcsolódik, ezért a töltési próba itt különösen fontos.
8. Mérd meg a téli fogyasztást kWh/100 km-ben fűtéssel, és hasonlítsd össze a fedélzeti hatótávbecsléssel. Az AVILOO valós hatótáv-adata 150 000 km-nél 355 km, de ez mediánérték, nem az adott példány értéke.
9. Emelőn vizsgáld meg a féktárcsákat, a féknyergek mozgását és az alvázat, valamint a hajtóakkumulátor házának peremét. Az ID.4 az ID.3-mal azonos MEB-platformra épül, ezért a rekuperáció miatti tárcsarozsdásodás itt is jellemző.
10. Kérdezd meg, hol és hogyan töltötték az autót (otthon AC-ról vagy rendszeresen DC-gyorstöltőről), és mennyi a napi átlagos futásteljesítmény. Az AVILOO elemzése szerint a töltési szokások és a ciklusszám érdemben befolyásolják a degradációt.

## Gyakori kérdések

### Volkswagen ID.4 akkumulátor-degradáció 150 000 km után — mennyi a valós kapacitás?

Az AVILOO 2026-os, 500 000+ FLASH-tesztet feldolgozó jelentésében az ID.4 medián SoH-ja 50 000 km-nél 95,4%, 100 000 km-nél 92,7%, 150 000 km-nél 90,9%. A valós hatótáv ugyanezen számítás szerint 373 kilométerről 355-re csökken. Fontos azonban, hogy ez medián: 150 000 kilométernél akár 44 kilométer is lehet a különbség a legjobb és a leggyengébb példány között. Az EVX saját, AVILOO-riporttal dokumentált esete ezt megerősíti: egy 2022-es, 77 kWh-s ID.4-en 198 105 kilométernél 91,0% SoH-t mértünk 8 mV cellaeltéréssel — ez közel 200 000 kilométeren is a 150 000 km-es medián szintje, tehát a típusátlagnál jobb példány. Egy másik 77 kWh-s esetünkben 94,3% SoH-t mértünk.

### Kompatibilis a Volkswagen ID.4 az AVILOO Flash teszttel?

Igen. Az AVILOO járműlefedettségi listáján külön soron szerepel az ID.4 Pro 77 kWh, az ID.4 Pro 4M 77 kWh, az ID.4 AWD 77 kWh, valamint az ID.4 GTX 77 és 79 kWh. A FLASH Test az OBD-2 csatlakozón keresztül, próbaút nélkül, három perc alatt lefut, és független statisztikai modellel számol a jármű saját kijelzése helyett. Az EVX-nél a vizsgálat fix csomagdíja 40 000 Ft.

### Mely Volkswagen ID.4 példányokat érinti a visszahívás?

Kettőt kell ismerni. A 93MI visszahívás (uniós riasztás SR/00953/26, KBA 16271R) a 2023. június 24. és 2024. augusztus 23. között gyártott példányokat érinti: a nagyfeszültségű akkumulátor cellamoduljai töltés közben túlmelegedhetnek. Világszerte 74 579 ID.3, ID.4, ID.5 és ID. Buzz érintett. A 93MU visszahívás (SR/00373/26) a 2023. szeptember 2. és 2024. március 21. között gyártott autókra vonatkozik, megnövekedett cella-önkisülés miatt — ezt Magyarországon is végrehajtották. Mindkettő díjmentes, és alvázszám alapján ellenőrizhető.

### Miért nem indul el a Volkswagen ID.4, pedig tele van az akkumulátor?

A svéd BilKoll ID.4-modelloldala szerint ez a modell legismertebb és legdrágább javítása: a 12 V-os segédakkumulátor lemerül, ezért a jármű nem reagál a távirányítós kulcsra, az ajtók nem nyithatók, a rendszer nem indul — miközben a hajtóakkumulátor tele van. Jellegzetesen néhány hét állás után jelentkezik, és a Volkswagen szoftverfrissítései csak részben szüntették meg. A csere a svéd adatlap szerint 1 800–3 200 SEK, azaz 59 000–105 000 forint.

### Mennyivel rövidebb a téli hatótáv a hőszivattyú nélküli ID.4-nél?

A svéd BilKoll ID.4-oldala külön kiemeli azokat az elsősorban 2021–2022-es példányokat, amelyeket hőszivattyú nélkül rendeltek meg: ezeknél télen rendellenesen magas a fogyasztás és rövidebb a hatótáv, mert a fűtés közvetlenül az akkumulátort terheli. Ez nem meghibásodás, hanem felszereltség kérdése, és a használtpiacon a hirdetésből nem derül ki. Az AVILOO valós hatótáv-mediánja 150 000 km-nél 355 km, de ez enyhébb körülményekre vonatkozik.

### Volkswagen ID.3 vagy ID.4 — melyiknél jobb az akkumulátor állapota használtan?

Az AVILOO 20 típust vizsgáló 2026-os jelentésében az ID.4 medián SoH-ja mindhárom mérési ponton magasabb: 50 000 km-nél 95,4%, 100 000 km-nél 92,7%, 150 000 km-nél 90,9%, míg ugyanezeken a pontokon a vizsgált mezőny legalja 91,2%, 88,3% és 86,7% volt. Az ID.3-ra a gyártó saját, 160 000 kilométeres ADAC-tartóstesztje 91%-ot közölt. A két típus ugyanarra az MEB-platformra épül, és ugyanazok a visszahívások is érintik őket.

### Mennyi a Volkswagen ID.4 valós hatótávja 150 000 km után?

Az AVILOO számítása szerint az ID.4 medián példánya 150 000 kilométernél 355 kilométert megy el egy feltöltéssel, szemben az 50 000 kilométeres 373 kilométerrel. Ez a jelentés valós hatótáv-modellje, nem WLTP-érték. A példányok közötti szórás ugyanitt 44 kilométer, tehát ugyanannyit futott autók között is jelentős különbség lehet.

### Mennyibe kerül egy Volkswagen ID.4 vásárlás előtti állapotfelmérés Magyarországon?

Az EVX-nél a fix csomagdíj 50 000 Ft az állapotfelmérésért, 40 000 Ft az önálló AVILOO Flash akkumulátorvizsgálatért, és 60 000 Ft a kettő együtt. Ehhez zónánként fix kiszállási díj jár: Budapesten és Pest vármegyében 8 000 Ft, Tatabánya, Székesfehérvár és Kecskemét környékén 12 000 Ft — így a teljes EVX + AVILOO csomag Budapesten 68 000 Ft. A díj nem tartalmaz javítást, bontásos hibafeltárást és hibamentességi garanciát.

### Milyen szoftverproblémák jellemzők a Volkswagen ID.4-re?

A svéd BilKoll modelloldala szerint a szoftverhibák és a fagyó infotainment a leggyakoribb dokumentált típushiba, elsősorban a 2021–2022-es évjáratoknál, és 2023 felé csökkenő gyakorisággal. Tünet: a központi kijelző menet közben lefagy vagy újraindul, a navigáció és a hangvezérlés leáll, a töltöttség- és hatótávkijelzés hibás, a tolatókamera fekete képet ad. Vásárlás előtt a szoftververzió ellenőrzése és frissítése a legolcsóbb megelőző lépés.

### Az első generációs vagy a frissített Volkswagen ID.4-et érdemes választani?

A svéd BilKoll modelloldala két generációt különít el: az első generáció 2021–2023 között készült, a frissített változat 2024-től érkezett erősebb motorokkal és fejlettebb szoftverrel. A dokumentált szoftverhibák és a 12 V-os problémák jellemzően a korai példányokat érintik. Ugyanakkor a nagy visszahívások (93MI, 93MU) éppen a 2023–2024-es gyártási ablakot fedik le, ezért a frissített autóknál különösen fontos az alvázszámhoz kötött kampányellenőrzés.

## Ajánlat

Volkswagen ID.4 (2021–) vásárlása előtt kérj helyszíni EVX-állapotfelmérést: a fix csomagdíj 50 000 Ft, az AVILOO Flash akkumulátorvizsgálattal együtt 60 000 Ft, plusz 8 000 Ft kiszállási díj Budapesten és Pest vármegyében, illetve 12 000 Ft Tatabánya, Székesfehérvár és Kecskemét környékén — Budapesten tehát összesen 68 000 Ft.

## Források

- https://aviloo.com/en/blog/buying-a-used-electric-car-why-the-odometer-reading-alone-says-nothing-about-the-battery
- https://aviloo.com/en/vehicle-coverage
- https://ec.europa.eu/safety-gate-alerts/api/download/notification/detail/pdf/10098446/en
- https://ec.europa.eu/safety-gate-alerts/api/download/notification/detail/pdf/10097687/en
- https://minbilkoll.se/vanliga-fel/volkswagen/id-4/
