Az EX30 318 literes csomagtartója 134 literrel kisebb, és négy visszahívást tart nyilván rá a BilKoll, köztük kettőt a hajtóakkumulátorra. Méret, töltés, SoH-mérés, döntési szabállyal.

Volvo EX30 vagy XC40 használtan: a rövid válasz
A Volvo EX30 vagy XC40 kérdésre a rövid válasz az, hogy két különböző méretosztály autójáról van szó. Az EX30 423 centiméter hosszú és 154,9 centiméter magas, az XC40 Recharge 444 centiméter hosszú és 164,7 centiméter magas, a csomagtartó pedig 318, illetve 452 liter.
A svéd BilKoll nyilvántartásában mindkét modell magas kockázati szinten, nyolc ellenőrzési területtel szerepel, a visszahívások száma viszont eltér: az EX30-nál négy, az XC40 Recharge-nál nyolc tétel van a listán.
Mindkettőnél a konkrét példány dönt: az akkumulátor mért állapota és a lezárt kampányok száma többet nyom a latban.
Mit árul el a két visszahívási lista a méretkülönbségnél is többet?
A visszahívási listák amerikai (NHTSA) nyilvántartáson alapulnak, és nem ugyanazt a mintázatot mutatják. Az EX30-nál a négy kampány közül kettő közvetlenül a hajtóakkumulátort érinti: 2026. január 2-án és február 20-án is rövidzárlat és túlmelegedés miatt hívták vissza a 2025-ös példányokat.
Az XC40 Recharge nyolc tétele másfelé mutat: két tolatókamerás szoftverhiba, egy fékfunkciót érintő szoftvereset 2025. június 24-én, valamint a 2026. június 26-i cellamodul-kampány, amelynél a gyártó a javításig kéri a töltés mellőzését (64 089 jármű).
A BilKoll adatlapján az XC40 legfrissebb bejegyzése a 2026. júniusi tétel, az EX30-nál a 2026. március 11-i biztonsági öves megfelelőségi hiba, a legrégebbi pedig a 2025. januári műszerklaszter-szoftverhiba.
Mire kell számítani a szervizben a két modellnél?
Mindkét modellnél nyolc nyilvántartott ellenőrzési terület van, a költségsávok viszont eltérnek. Az EX30-nál négy tételhez tartozik koronasáv: fékek 1 800–6 500 SEK (kb. 67 000–241 000 Ft), futómű 1 500–7 000 SEK, abroncsok 3 500–12 000 SEK, elektronika 800–6 000 SEK.
Az infotainment javítása 1 000–2 500 SEK (kb. 37 000–93 000 Ft), az első futóműé 1 500–3 000 SEK, az elektronikáé 700–4 500 SEK, az abroncsoké 3 500–10 000 SEK (kb. 130 000–370 000 Ft). A 12V-os indítóakkumulátor cseréje 1 800–3 000 SEK (kb. 67 000–111 000 Ft), a fékeké 1 800–5 500 SEK (kb. 67 000–204 000 Ft) – utóbbi az egyetlen tétel, amely mindkét listán azonos értékkel szerepel.
A legdrágább tétel mindkét listán az abroncs, a legszélesebb sáv pedig az EX30-nál a futómű. Az XC40 Recharge-nál a 12V-os rendszer a jellemző pont: néhány napos állás után lemerülhet, és ez a leggyakoribb szervizlátogatási ok a Recharge-változatoknál.
Miért rozsdásodnak a tárcsák a Volvo elektromos modelljein?
A regeneratív fékezés miatt a fékbetét alig kopik, a féktárcsa felülete viszont rozsdásodik, és a féknyereg is könnyen beszorul. Ez a villanyautók közös, márkafüggetlen jelensége, a Volvo két elektromos modelljén ugyanúgy jelentkezik.
Az XC40 Recharge adatlapja a fékeket 1 800–5 500 SEK (kb. 67 000–204 000 Ft) sávban tartja nyilván, az EX30-nál ugyanez a tétel 1 800–6 500 SEK (kb. 67 000–241 000 Ft). A vizsga előtt érdemes néhány határozott fékezést végrehajtani, mert ez letisztítja a tárcsák felületét.
Ha viszont a tárcsa pereme már rozsdás, vagy a féknyereg szorul, akkor a csere nem megúszható – a részleteket a féktárcsa- és féknyereg-ellenőrzésről szóló cikkünk mutatja meg.
Mit nem mutat meg a műszaki vizsga a hajtóakkumulátorból?
Az EX30-nál a két akkumulátor-visszahívás miatt különösen fontos, hogy a dokumentumok igazolják az elvégzésüket, hiszen a gyártó annak idején a töltés mellőzését kérte.
A fedélzeti SoH-kijelző és a független mérés eredménye nem ugyanaz, ezt a BMS és az AVILOO-mérés különbsége magyarázza részletesen.
Az AVILOO 500 000 mérése szerint ugyanazon a típuson belül akár 13,5 százalékpontos szórás fordul elő, 150 000 kilométer után pedig a medián SoH 87 és 94 százalék között mozog. Két hasonló hirdetésű autó közül tehát bármelyik lehet a jobb vétel.
Az EX30 használt példányai jellemzően még a gyártói akkumulátor-garancia idején belül vannak, de ez nem helyettesíti a mérést: a garancia feltételeiről szóló összefoglalónk szerint a garancia csak szabályos karbantartás mellett érvényesíthető.
Melyik Volvo elektromos modellt vedd használtan? Hét pont a helyszínre
A hét pont sorrendben végigjárható; a cél a kockázat beárazása, nem a hirdetés igazolása.
- Kérd le az alvázszámra szóló visszahívási igazolást. A négy EX30-as és a nyolc XC40-es tétel közül a legfontosabb az EX30 2026. januári és februári akkumulátor-visszahívása, valamint az XC40 2026. júniusi cellamodul-kampánya.
- Indíts hidegen, és figyeld a 12V-os rendszert. Az XC40 Recharge-nál a 12V-os indítóakkumulátor néhány napos állás után lemerülhet, ami rövid távú használatnál visszatérő hiba; a tüneteket a 12V-os akkumulátor hibájáról szóló cikkünk sorolja fel.
- Nézd meg a féktárcsákat és a féknyergeket. Rozsdás perem vagy szoruló nyereg esetén mindkét modellnél a sáv felső felére kell számítani.
- Próbáld végig az infotainmentet. Az Android Automotive fagyásai, fekete képernyője és a CarPlay-kiesés dokumentált tétel; mivel a klíma is ezen a felületen vezérelhető, a hiba a használhatóságot rontja.
- Mérd le a csomagtartót a saját felszereléseddel. Az EX30 318 literes, az XC40 Recharge 452 literes rakteret ad, és a hátsó fejtér is eltér a két modellnél.
- Tölts AC-n és DC-n is. Az EX30-nál 10-ről 80 százalékra nagyjából 29,5 perc alatt 31,6 kWh töltés megy bele, az XC40 Recharge-nál ugyanez 46,2 kWh és mintegy 32 perc; a töltés ellenőrzésének menetét érdemes előre átnézni.
- Kérj független SoH-mérést. A BMS kijelzése és a mért érték eltérhet; ez az egyetlen adat, amely a vételárról érdemben szól.
Mit vizsgálunk mi egy EX30-on vagy XC40 Recharge-on?
Az EVX helyszíni állapotfelmérése a járműnél történik, és négy területet ölel fel: karosszéria rétegvastagsággal és az akkudoboz környezetével, futómű és fékek, elektronika, valamint töltőrendszer és utastér. A vizsgálat 50–60 perc, próbaúttal együtt.
Az akkumulátort külön mérjük, mert a BMS becslése és az AVILOO független mérése nem ugyanaz. Az árak: 50 000 forint a helyszíni állapotfelmérésért, 60 000 forint az EVX és AVILOO együttes vizsgálatáért, 40 000 forint az önálló AVILOO Flash mérésért. A kiszállás Budapesten és Pest vármegyében 8 000 forint, a Kecskemét, Tatabánya és Székesfehérvár környéki helyszíneken 12 000 forint.
Több mint 200 autót vizsgáltunk meg eddig, és az esetek mintegy 10 százalékában a vásárlás ellen szólt a véleményünk. Egy hajtóakkumulátor javítása vagy cseréje több százezer forintos tétel, a döntéshez szükséges adat pedig egyetlen mérésből megvan.
Összegzés: a tér és a lezárt kampányok döntenek
A Volvo EX30 és az XC40 Recharge két különböző felépítésű elektromos modell. Az EX30 423 centiméter hosszú, 154,9 centiméter magas, csomagtartója 318 liter; az XC40 Recharge 444 centiméter hosszú és 164,7 centiméter magas, 452 literes raktérrel.
A BilKoll nyilvántartása mindkettőt magas kockázati szinten, nyolc területtel tartja számon, visszahívásból viszont az EX30-nál négy, az XC40 Recharge-nál nyolc szerepel – az EX30-nál főként a hajtóakkumulátort érintve.
A döntési szabály egy mondatban: a lezárt visszahívások igazolása és a mért SoH együtt kezelt kockázatot ad, és ha bármelyik hiányzik, az ár nem elég alacsony.
Ha a nagyobb raktér és a magasabb építés fontos, az XC40 Recharge a kézenfekvőbb; ha városban a rövidebb karosszéria és a fiatalabb példányok számítanak, az EX30. Mindkettőnél ugyanaz dönt: a kampányok igazolása és a mért SoH – erről a Volvo XC40 Recharge használt vásárlási útmutatója ad részleteket.
Volvo EX30 és XC40 Recharge használtan – a lényegi különbségek
A két modell közötti választás a méretnél kezdődik, és a visszahívási mintánál folytatódik. A BilKoll-adatok a svéd modell-adatlapokról, a méretadatok a carsized.com összehasonlításából, a töltési értékek az EVKX töltési görbe adataiból származnak.
| Szempont | Volvo EX30 | Volvo XC40 Recharge |
|---|---|---|
| Karosszéria hossza | 423,3 cm | 444 cm |
| Magasság | 154,9 cm | 164,7 cm |
| Tengelytáv | 265 cm | 270,2 cm |
| Csomagtartó (EU) | 318 liter | 452 liter |
| Csomagtartó lehajtott ülésekkel | 904 liter | 1 328 liter |
| BilKoll: visszahívások | 4 nyilvántartott tétel | 8 nyilvántartott tétel |
| BilKoll: ellenőrzési területek | 8 terület | 8 terület |
| BilKoll: kockázati szint | magas | magas |
| A visszahívások jellege | kettő a nagyfeszültségű akkumulátort érinti (2026. január 2., február 20.) | tolatókamera kétszer, fékfunkció és cellamodul-kampány (2026. június 26.) |
| Fékek költségsávja (BilKoll) | 1 800–6 500 SEK (kb. 67 000–241 000 Ft) | 1 800–5 500 SEK (kb. 67 000–204 000 Ft) |
| További jellemző tétel | futómű 1 500–7 000 SEK (kb. 56 000–259 000 Ft) | 12V-os akkumulátor 1 800–3 000 SEK (kb. 67 000–111 000 Ft) |
| Csúcsteljesítmény DC-töltésnél | 150 kW | 150 kW |
| Töltött energia 10–80% között | 31,6 kWh · kb. 29,5 perc | 46,2 kWh · kb. 32 perc |
Kapcsolódó források és továbbolvasás
- BilKoll (Svédország) – Volvo EX30 besiktning: 4 visszahívás, 8 terület, magas kockázat
- BilKoll (Svédország) – Volvo XC40 besiktning: 8 visszahívás és a nyolc ellenőrzési terület
- AVILOO – a BMS-kiolvasás és a független akkumulátorteszt különbsége
- auto-motor-und-sport.de: 500.000 Batterietests – E-Auto-Batterien halten länger als ihr Ruf
- EVX – állapotfelmérési csomagok, kiszállási díjak és árak