Üzemanyagrendszeri visszahívás, hat ellenőrzési terület és akár 925 000 forintos motorjavítás: ezt mutatják a svéd vizsgálati adatok a Mercedes GLC plug-in hibridről.

Mercedes GLC vizsgálati hibák: fekete Mercedes-Benz GLC 300e plug-in hibrid szabadidő-autó háromnegyedes elölnézetben.
Fotó: Wikimedia Commons · Mercedes-Benz GLC 300e (X254), Damian B Oh (CC BY-SA 4.0)Forrás megnyitása

Mercedes GLC vizsgálati hibák: a plug-in hibrid két hajtáslánca duplázza a hibapontokat

Mercedes GLC vizsgálati hibák: a svéd BilKoll nyilvántartása a Mercedes-Benz GLC-t magas kockázati szintre teszi – két visszahívás és hat ellenőrzési terület tartozik hozzá. A három vizsgált Mercedes-modell közül ez a legkedvezőtlenebb kép, és a költségsávok is magasabbak.

A Mercedes-Benz GLC a márka modellkínálatában a legnépszerűbb szabadidő-autó és a mezőny egyetlen plug-in hibridje: elektromos és benzinmotoros változatban is létezik. A modell két generációban készült: X253 (2015–2022, 2019-es facelift) és X254 (2022/2023-tól). A Mercedes GLC plug-in hibrid használtan két hajtásláncot jelent, és ezzel kétszer annyi hibapontot kell átvizsgálni.

Mercedes GLC visszahívás: két üzemanyagrendszeri kampány, magas kockázattal

A svéd BilKoll két nyilvántartott visszahívást tart nyilván a Mercedes-Benz GLC-hez, és mindkettő az üzemanyagrendszert érinti: a nagy nyomás alatti szivárgás (2024. április 15.) és az üzemanyagpumpa váratlan leállása (2023. július 1.). A BilKoll mindkét tételt magas kockázatúnak minősíti, forrása a svéd Transportstyrelsen.

A GLC a legnépszerűbb Mercedes-szabadidő-autó, ezért a kampányok nagy példányszámot érintenek. Plug-in hibridnél a tétel nem mellékes: a benzinmotor és az üzemanyagrendszer a villanyhajtás mellett is a hajtáslánc része.

A visszahívási nyilvántartások piaconként eltérnek: a modellszintű adatok amerikai (NHTSA) nyilvántartáson alapulnak, a BilKoll itt a svéd Transportstyrelsen listáját idézi – ezért alakszám alapján érdemes ellenőrizni.

A kampány teljesítése a lényeg: a gyártó a visszahívással javít, a kezeletlen kampány viszont nyitott kockázat marad.

Mercedes GLC szervizköltségek: a legdrágább tétel 925 000 forint

A GLC-hez a svéd BilKoll hat ellenőrzési területet és hat dokumentált, visszatérő hibát rendel, utóbbiakat tételes javítási költséggel. A legtöbb tétel a hagyományos mechanikához tartozik – ezért a plug-in hibridnél a benzinoldal is vizsgálati célpont.

A legdrágább dokumentált tétel a benzinmotor vezérműlánca: az M274-es motor láncnyúlása a BilKoll szerint 12 000–25 000 SEK (kb. 445 000–925 000 Ft), és a hiba legtöbbször elhanyagolt olajcsere következménye. A forrás ezt a tételt kifejezetten a 350e plug-in hibrid változathoz is odaírja.

A dízelváltozatoknál az OM651-es motor EGR-szennyeződése (6 000–15 000 SEK) és az AdBlue-, illetve NOx-rendszer (4 000–8 000 SEK) a jellemző; ezek a plug-in hibridre nem vonatkoznak. Változatfüggetlen a 9G-Tronic váltó rángatása (4 000–7 000 SEK), a légrugózás (AIRMATIC) öregedése (6 000–10 000 SEK) és a MBUX, illetve COMAND infotainment akadása (1 500–3 000 SEK). A koronasávokat 1 SEK = 37 Ft árfolyamon váltottuk forintra (tájékoztató érték):

  • Biztonsági kampány – két nyilvántartott visszahívás az üzemanyagrendszer körül (amerikai NHTSA- és svéd Transportstyrelsen-adatok). Költség: változó.
  • Fékek – tárcsák, betétek, rögzítőfék, a plug-in hibrid változatoknál is. Javítás: 1 800–6 500 SEK (kb. 67 000–240 000 Ft).
  • Futómű – lengőkarok, szilentblokkok; a GLC nehéz, a futómű fokozottan terhelt. Javítás: 1 500–7 000 SEK (kb. 56 000–260 000 Ft).
  • Abroncsok – az elektromos és hibrid változatok súlya gyorsítja a gumi kopását. Csere: 3 500–12 000 SEK (kb. 130 000–445 000 Ft).
  • Elektronika – a TPMS-, ABS- és motorfigyelmeztetéseknek indításkor el kell aludniuk. Javítás: 800–6 000 SEK (kb. 30 000–220 000 Ft).

Miért rozsdásodik a GLC féktárcsája, és mi köze ehhez a tömegnek?

A GLC fékrendszere azért dolgozik másképp, mint egy hagyományos szabadidő-autóé: a villanyhajtás lassításkor generátorként veszi vissza az energiát, a mechanikus fék pedig ilyenkor alig kap munkát. A féktárcsa felülete így rozsdásodni kezd, a féknyereg beszorulhat – a téli útsó ezt csak gyorsítja.

Plug-in hibridnél ez különösen könnyen előfordul: a rövid, városi, elektromos szakaszokon a mechanikus fék szinte nem is dolgozik. A Mercedes-Benz GLC tömege ezt erősíti: a fékek javítási sávja 1 800–6 500 SEK (kb. 67 000–240 000 Ft).

Hibrid Mercedes GLC akkumulátor állapot mérés: becslés helyett mért érték

A svéd műszaki vizsga nem méri a hajtóakkumulátor állapotát: a vizsgálat a fékekre, a futóműre, a világításra és az elektronikára szorítkozik. A Mercedes-Benz GLC plug-in hibrid hajtáslánca két, egymástól függetlenül elhasználódó rendszerből áll: a nagyfeszültségű oldalból és a benzinmotorból.

A BilKoll hat dokumentált hibája között egyetlen nagyfeszültségű tétel sincs – a forrás a mechanikára koncentrál. Ez nem azt jelenti, hogy a nagyfeszültségű oldal hibátlan: erről a vizsgálati adat nem ad képet, ezért mérés kell.

A fedélzeti SoH-becslés és a külső mérés eltérhet egymástól – a BMS kiolvasása nem azonos az AVILOO mérésével. Az AVILOO 500 000 mérése szerint a típuson belüli szórás 13,5 százalékpontig terjedhet; 150 000 kilométer után a medián SoH 87 és 94 százalék között alakult.

Mercedes GLC vásárlás előtt mit kell ellenőrizni? – így vizsgáld a két hajtásláncot

Aki Mercedes GLC plug-in hibridet vesz használtan, annak két dolgot kell igazolnia: elvégezték-e a visszahívásokat, és milyen állapotban van a két hajtáslánc. A BilKoll szerint a Mercedes-Benz GLC-t a hiányzó szervizelőzmény értékcsökkenti leginkább: a dokumentált szerviztörténet itt a legfontosabb alkupozíció.

  • Kérj írásos igazolást a visszahívásokról alakszám alapján: a nyilvántartások piaconként eltérnek, ezért az alakszám dönti el, melyik kampány vonatkozik rá.
  • Olvasd el a besiktningsprotokollt és a szervizelőzményt vásárlás előtt – a BilKoll ezt teszi az első helyre. Az olajcsere-intervallumokról a vezérműlánc kopása múlik: 12 000–25 000 SEK (kb. 445 000–925 000 Ft).
  • Hallgasd meg a váltót kis sebességen: a 9G-Tronic rángatása dokumentált hiba, olajszivárgásra a parkolóhely foltjai utalnak.
  • Nézd meg, hogy álló helyzetben nem süllyed-e össze az autó: ez a légrugózás (AIRMATIC) első jele, a javítás 6 000–10 000 SEK (kb. 220 000–370 000 Ft).
  • Ellenőrizd a világítást és a figyelmeztető lámpákat: indításkor egynek sem szabad világítania, a féklámpától a rendszámtábláig mindennek működnie kell.
  • Mérd fel az abroncsok állapotát – mennyibe kerül a Mercedes GLC gumicsere: 3 500–12 000 SEK (kb. 130 000–445 000 Ft), ez a legnagyobb dokumentált költségsáv.
  • Kérj független mérést a nagyfeszültségű rendszerre, és vizsgáltasd meg a benzinmotort is: a hibrid hajtáslánc kétszer annyi hibapontot jelent.

Mit tartalmaz az 50 000 forintos GLC-állapotfelmérés?

A helyszíni EVX-állapotfelmérés a Mercedes-Benz GLC mindkét hajtásláncára kiterjed. A karosszériánál a rétegvastagság mérést, az alsó részeket és az akkudoboz környezetét nézzük; a fékeknél pedig nem a fékbetétet, hanem a tárcsa rozsdásodását.

A nagyfeszültségű akkumulátort külön mérőműszerrel vizsgáljuk: a fedélzeti becslés és a mért érték eltérhet egymástól. Az elektronikából kiolvassuk a hibakódokat és a visszahívások állapotát, a töltés ellenőrzését a helyszínen elvégezzük, próbaúton pedig a váltót, a légrugózást és a benzinmotort is.

Több mint 200 autót vizsgáltunk már, és az esetek mintegy 10 százalékában a vásárlás ellen javasoltunk; a publikus esetek között egy 167 442 kilométert futott Audi e-tron vizsgálata is megtalálható.

  • EVX-állapotfelmérés: 50 000 Ft
  • EVX + AVILOO-akkumulátorriport: 60 000 Ft
  • AVILOO Flash önmagában: 40 000 Ft
  • Kiszállás: 8 000 Ft Budapesten és Pest vármegyében, 12 000 Ft Kecskemét, Tatabánya és Székesfehérvár környékén
  • Időigény: 50–60 perc, a végén írásos riport minden mért adattal

Összegzés: a két üzemanyagrendszeri kampány és a mért akkumulátor dönt

A Mercedes-Benz GLC magas kockázati besorolása két forrásból jön: a benzinoldal dokumentált hibalistájából (üzemanyagrendszeri kampányok, M274 vezérműlánc, 9G-Tronic, AIRMATIC) és a nagyfeszültségű rendszer mérési igényéből. A visszahívási adatok piaconként eltérnek – a modellszintű számok amerikai (NHTSA) nyilvántartáson alapulnak, a két üzemanyagrendszeri tétel a svéd Transportstyrelsen listájáról származik.

A döntési szabály egyetlen mondatban: a visszahívások írásos igazolása és a nagyfeszültségű akkumulátor független mérése együtt kezelt kockázatot jelent – e nélkül a vételár mögötti bizonytalanságot a vevő fizeti meg.

A három vizsgált Mercedes modell egy táblázatban

Ugyanaz a gyártó, három különböző kockázati kép – a svéd vizsgálati adatbázis modellszintű adatai alapján.

ModellKockázatVisszahívásEllenőrzési terület
Mercedes-Benz EQAalacsony-közepes04
Mercedes-Benz EQCközepes15
Mercedes-Benz GLCmagas26
Forrás: BilKoll (Svédország) modellszintű vizsgálati adatai, 2026. A visszahívási adatok amerikai (NHTSA) nyilvántartáson alapulnak, ezért az európai példányokra nem feltétlenül vonatkoznak.

Kapcsolódó útvonalak

Innen érdemes folytatni

Mercedes-Benz EQA: nulla visszahívás, négy ellenőrzési terület A testvérmodell a Mercedes elektromos belépő szintje, jóval kedvezőbb vizsgálati képpel.Mercedes-Benz EQC: egy biztonsági kampány, öt ellenőrzési terület A Mercedes első sorozatgyártású elektromos modellje közepes kockázattal.A BMW iX kapta a legtöbb visszahívást a mezőnyben – kettő a hajtást érinti A sorozat korábbi cikke: nyolc visszahívás, nyolc terület, részletes költségekkel.Az ID.3 leggyakoribb vizsgahibája nem az akkumulátor – hanem a fék Ugyanaz a villanyautó-jelenség egy másik modellen, svéd vizsgálati adatokkal.A műszaki vizsga nem vizsgálja az akkumulátort – mit jelent ez vásárlásnál? Mi marad ki a hatósági vizsgálatból, és hogyan pótolható független méréssel.Mercedes-Benz modellek: műszaki adatok és vásárlási szempontok Az EVX Mercedes-modelloldala a vizsgált típusokkal és a jellemző kérdésekkel.Áraink és kiszállási zónáink Csomagok, díjak és a végösszeg kalkulátor egy helyen.

Kapcsolódó források és továbbolvasás