Hat visszahívás az EV6-nál, nyolc az Ioniq 5-nél, mindkettőnél ICCU a listán. Platform, csomagtartó, fék és a saját mérésünk: 96,4% SoH közel 74 000 km-nél, döntési szabállyal.

KIA EV6 vagy Hyundai Ioniq 5 használtan: ezüst Kia EV6 elektromos autó hátsó háromnegyed nézetben.
Fotó: Wikimedia Commons · Kia EV6, Alexander Migl (CC BY-SA 4.0)Forrás megnyitása

KIA EV6 vagy Hyundai Ioniq 5 használtan: a rövid válasz

A KIA EV6 vagy Hyundai Ioniq 5 kérdésre a rövid válasz az, hogy ugyanannak az autónak a két változatát látod, mert mindkettő a Hyundai Motor Group E-GMP platformjára épül, azonos 800 V-os töltési architektúrával.

A különbség három ponton mérhető: a karosszéria formáján, a futómű hangolásán és a visszahívási mintán. A svéd BilKoll adatbázisában a KIA EV6 hat, a Hyundai Ioniq 5 nyolc visszahívással szerepel, mindkettő magas kockázati szinten.

A vételárról viszont egyik adat sem dönt. Ami dönt, az a konkrét példány akkumulátora és az, hogy a kampányokat elvégezték-e rajta.

Mit nem árul el egyik hirdetés sem a két testvérnél?

A használt hirdetések három adatot közölnek: évjáratot, futásteljesítményt és árat. Egyik sem mondja meg, hogy az adott EV6 vagy Ioniq 5 akkumulátora mennyit veszített a kapacitásából.

Az AVILOO 500 000 független mérése szerint ugyanazon a típuson belül akár 13,5 százalékpontos szórás is előfordul, a modellek medián SoH-ja pedig 150 000 kilométer után 87 és 94 százalék között mozog. Két azonos hirdetésű autó közül tehát bármelyik lehet a jobb vétel.

A fedélzeti kijelző SoH-értéke és a független mérés eredménye nem ugyanaz, ezt a BMS-kiolvasás és az AVILOO-mérés különbsége magyarázza részletesen.

Az ICCU-minta és a két modell eltérő visszahívási képe

A két modell visszahívási listájának közös pontja az ICCU (integrált töltésvezérlő): ha az egység meghibásodik, leáll a 12V-os akkumulátor töltése, és az autó elveszítheti a hajtást. Az EV6-nál ez a hiba kétszer is szerepel a nyilvántartásban, 2024. november 18-án és 2024. március 14-én, mindkétszer magas kockázattal.

A Hyundai az ICCU-ra és a biztosítékra a 2021 és 2024 közötti példányokra 15 év vagy 300 000 kilométeres garanciát adott, a svéd adatlap ezt a tételt 20 000–40 000 SEK (kb. 740 000–1 480 000 Ft) közötti összeggel tartja nyilván – az EV6-nál ez a modell legdrágább javítása.

Az aktivitás is eltér: az Ioniq 5 adatlapján nyolc tétel szerepel, köztük két akkumulátort érintő kampány (2026. február 6-án a nagyjából meghúzott busbar, 2025. július 24-én egy további akkumulátor-tétel), az EV6-nál hat, az utolsó bejegyzés 2024. november 18-áról.

A visszahívási sorok amerikai (NHTSA) nyilvántartáson alapulnak, ezért európai példányoknál a gyártói szervizigazolás a mérvadó.

Mennyire tér el a két modell fékje és futóműve a valóságban?

Mindkét modellnél ugyanaz a márkafüggetlen jelenség vezeti a vizsgálati listát: a visszatápláló fékezés miatt a fékbetét alig kopik, a féktárcsa felülete viszont rozsdásodik. Ez a villanyautók közös gyengéje.

A gyakorlat egyszerű: fékezz néhányszor határozottan egy hosszabb úton a vizsga előtt. Ez letisztítja a tárcsák felületét. A részletes féktárcsa- és féknyereg-ellenőrzés a helyszíni vizsgálat része.

A futómű terhelése hasonló: mindkét autó nehéz, a gumikopás gyorsabb az átlagnál, az EV6-nál pedig az első tengelyt terheli jobban a nagy nyomaték.

A két modell számokban: BilKoll-adatok egymás mellett

A svéd BilKoll adatlapjai szerint a KIA EV6 hat visszahívással és nyolc ellenőrzési területtel, a Hyundai Ioniq 5 nyolc visszahívással és szintén nyolc területtel szerepel, mindkettő magas kockázati szinten. A magyar használtautó-importban az Ioniq 5 népszerűbb: az EVX modelladatai szerint 1 456 példány érkezett belőle, az EV6-ból 1 022.

A karosszéria felépítése eltér: az Ioniq 5 magasabb, szögletesebb formát hoz, az EV6 alacsonyabb tetővonallal és sportosabb hangolással készül. Papíron mindkettő 58 vagy 77,4 kWh akkumulátorral készült, a 77,4 kWh-os hátsókerekes kivitel gyári WLTP-hatótávja legfeljebb 528 (EV6), illetve 507 kilométer (Ioniq 5) volt.

A féktárcsák rozsdásodása és a gumikopás ugyanúgy szerepel mindkét listán: a fék 1 800–5 500 SEK (EV6), illetve 1 800–6 000 SEK (Ioniq 5).

Amit a táblázat nem mutat meg, az a hátsó fejtér és a csomagtartó pakolhatósága; a kivitelekhez a KIA EV6 modelloldala ad kiindulást.

Akkumulátor-mérés és gyorstöltés: amit a két modell papírja elrejt

Az EVX saját mérése egy közel 74 000 kilométert futott, 77,4 kWh-os KIA EV6-nál 96,4 százalék SoH-t mutatott, 0 mV cellafeszültség-eltéréssel, „kitűnő állapot” minősítéssel. A részletes a 74 000 kilométeres EV6 mérése minden adatot tartalmaz.

Az Ioniq 5-nél a 72,6 kWh-os változat medián SoH-ja 150 000 kilométer után 92,8 százalék volt, a példányok között viszont több mint 12 százalékpontos eltérést mértek – a szórásról szóló elemzésünk ezt járja körül.

A 800 V-os architektúra mindkét modellnél ugyanazt jelenti: ugyanakkora teljesítményhez kisebb áram tartozik, ezért a kábelek és a csatlakozók kevésbé melegszenek. Az időt a töltési görbe és az akkumulátor hőmérséklete szabja meg.

Mindkét modellnél dokumentált tétel a fedélzeti töltő túlmelegedése és az ICCU termikus terhelése. A helyszíni próba ezért a töltésre irányul: induljon el AC-n és DC-n is, és fusson végig megszakítás nélkül – erről az AC- és DC-töltés ellenőrzésénél írtunk részletesen.

Vásárlási ellenőrzőlista a két E-GMP testvérhez

A hét pont a helyszínen végigjárható; a cél a kockázat beárazása.

  • Kérd le az alvázszámra szóló visszahívási igazolást. Az ICCU-kampány a legfontosabb; a Hyundai a 2021–2024-es példányokra 15 év vagy 300 000 kilométer garanciát ad.
  • Indíts hidegen, és figyeld a 12V-os rendszert. Az ICCU-hiba első jele a „Check electric vehicle system” üzenet és a napok alatti lemerülés; a csere 2 000–3 500 SEK.
  • Próbáld ki a töltőajtót és a töltést. Az Ioniq 5 motoros töltőajtaja nem nyílik vagy télen befagy, javítása 2 500–5 000 SEK; vésznyitó kábel a csomagtérben van.
  • Mérj DC-töltést a próbaúton. Tölts 15–20 percet nyilvános gyorstöltőn, és jegyezd fel a csúcsteljesítményt és a töltés lefutását.
  • Nézd meg a féktárcsákat és a gumikat. Rozsdás perem, beszoruló féknyereg és egyenetlen gumikopás a két leggyakoribb jelzés.
  • Fuss egy próbautat rossz úton. A futómű játékát és a lengéscsillapítók állapotát a svéd adatlapok nem mérik.
  • Kérj független SoH-mérést. A BMS becslése nem mérés; a 96,4 százalékos EV6-os esetünk is mérésből származik.

Mit vizsgálunk mi egy EV6-on vagy Ioniq 5-ön?

Az EVX helyszíni állapotfelmérése a járműnél történik, és négy területet fed le: karosszéria (rétegvastagság, az akkudoboz környezete), futómű és fékek, elektronika, valamint a töltőrendszer és az utastér. A vizsgálat 50–60 perc, próbaúttal.

Az akkumulátort külön mérjük, mert a BMS által közölt SoH és az AVILOO független mérése nem ugyanaz. A csomagok ára: 50 000 forint a helyszíni állapotfelmérésért, 60 000 forint az EVX és AVILOO együttes vizsgálatáért, 40 000 forint az önálló AVILOO Flash mérésért. Budapesten és Pest vármegyében 8 000 forint a kiszállás, a Kecskemét, Tatabánya és Székesfehérvár környéki helyszínekért pedig 12 000 forint.

Több mint 200 autót vizsgáltunk meg eddig, és minden tizedik esetben a vásárlás ellen szólt a véleményünk. Egy ICCU-egység cseréje vagy egy hajtóakkumulátor javítása több százezer forintos tétel, a döntéshez szükséges adat pedig egyetlen mérésből megvan.

Összegzés: a mért akkumulátor dönt, nem a márkajelzés

A KIA EV6 és a Hyundai Ioniq 5 ugyanaz a technika kétféle karosszériában: azonos E-GMP platform, azonos 800 V-os töltési architektúra és nagyrészt átfedő hibalista. Az ICCU mindkét visszahívási listán ott van.

A döntési szabály egy mondatban: a lezárt visszahívások igazolása és a mért SoH együtt kezelt kockázatot ad – ha bármelyik hiányzik, az ár nem elég alacsony.

Ha a magasabb építés és a szögletesebb forma fontos, az Ioniq 5 a kézenfekvőbb, ha a sportosabb futómű-hangolás tetszik, az EV6. Mindkét esetben ugyanaz dönt: mérd meg az akkumulátort, és igazoltasd a kampányokat – a folytatáshoz a Hyundai Ioniq 5 használt vásárlási útmutatója adja a részleteket.

KIA EV6 és Hyundai Ioniq 5 használtan – a lényegi különbségek

A két modell ugyanarra az E-GMP platformra épül, a különbség a karosszériában, a visszahívási mintában és a mért akkumulátorokban van. Az adatok a svéd BilKoll modell-adatlapjairól, az EVX modelladataiból és saját mérésünkből származnak.

SzempontKIA EV6Hyundai Ioniq 5
Platform és töltésE-GMP, 800 V-os architektúraE-GMP, 800 V-os architektúra
BilKoll: visszahívások6 nyilvántartott tétel8 nyilvántartott tétel
Legutóbbi visszahívás az adatlapon2024. november 18. (ICCU)2026. február 6. (akkumulátor busbar)
BilKoll: ellenőrzési területek8 terület8 terület
BilKoll: kockázati szintmagasmagas
Akkumulátor-változatok58 vagy 77,4 kWh58 vagy 77,4 kWh
Gyári WLTP (77,4 kWh, RWD)legfeljebb 528 kmlegfeljebb 507 km
Fékek költségsávja (BilKoll)1 800–5 500 SEK (kb. 67 000–204 000 Ft)1 800–6 000 SEK (kb. 67 000–222 000 Ft)
Gumik költségsávja (BilKoll)4 500–13 000 SEK (kb. 167 000–481 000 Ft)4 000–13 000 SEK (kb. 148 000–481 000 Ft)
ICCU (dokumentált tétel)kétszer szerepel a visszahívási listán20 000–40 000 SEK, 15 év / 300 000 km garancia (2021–2024)
Saját mérésünk96,4% SoH · közel 74 000 km · 0 mVnincs saját mérésünk
Import-volumen (EVX-adat)1 022 példány1 456 példány
A visszahívási adatok amerikai (NHTSA) nyilvántartáson alapulnak, ezért európai példányokra nem feltétlenül vonatkoznak. A költségsávok svédországi műhelyárak, 1 SEK = 37 Ft árfolyamon átszámítva. A mérési adat egy konkrét, névtelen EVX-mérésre vonatkozik, nem a modell összes példányára.

Kapcsolódó útvonalak

Innen érdemes folytatni

KIA EV6 vizsgálati hibák: hat visszahívás és a 800 V-os töltőlánc terhelt pontjai A testvércikk az EV6 nyolc nyilvántartott területéről, ICCU-tételéről és a négy költségsávról.Hyundai Ioniq 5 vizsgálati hibák: ugyanaz a platform, más hibakép Nyolc visszahívás és nyolc terület a Hyundai oldaláról, a svéd adatbázis alapján.KIA EV6 77,4 kWh, közel 74 000 km: 96,4% mért SoH A cikkben idézett saját mérés teljes adatsora: cellafeszültség-eltérés és AVILOO-minősítés.12 százalékpontos szórás ugyanazon a modellen: mit jelent vásárlásnál? Az Ioniq 5 72,6 kWh-os változatának medián SoH-ja és a példányok közötti eltérés.Hyundai Ioniq 5 használt vásárlási útmutató A másik testvér teljes vásárlási szempontrendszere egy cikkben.KIA EV6 az EVX modelloldalán A modell kivitelei, gyári adatai és a vizsgálatnál kiemelt pontok.VW ID.5 vagy ID.4 használtan: a karosszéria dönt, a szoftver áraz A sorozat másik összehasonlító cikke ugyanazzal a döntési logikával.

Kapcsolódó források és továbbolvasás