VW ID.5 vagy ID.4 használtan? Ugyanaz a MEB-technika, de más karosszéria és gyártási időszak. Két saját mérésünk: 91% SoH 198 105 km-nél és 94,3% SoH. Táblázat és döntési szabály.

VW ID.5 vagy ID.4 használtan: szürke Volkswagen ID.5 elektromos autó hátsó háromnegyed nézetben.
Fotó: Wikimedia Commons · Volkswagen ID.5, Fiver, der Hellseher (CC BY-SA 4.0)Forrás megnyitása

VW ID.5 vagy ID.4 használtan: melyiket vedd, és miért?

A VW ID.5 vagy ID.4 kérdésre a rövid válasz az, hogy ugyanaz az autó két karosszériával: mindkettő a Volkswagen MEB-platformján épül, azonos hajtáslánccal. Az ID.5 a hatótávolságban, az ID.4 a hátsó fejtérben és az árban jobb.

Az ADAC Autokatalog adatai szerint azonos kivitelben a 77 kWh nettó akkumulátoros ID.5 562 kilométer WLTP-hatótávolságot és 15,9 kWh/100 kilométer fogyasztást ad, az ID.4 518 kilométert és 17,0 kWh/100 kilométert. Az ID.5 2022 májusa óta kapható, az 52 kWh-s Pure csak 2024 végétől, ezért a használt példányok zöme 77 kWh-s.

Három adat, amit a hirdetés elhallgat a vásárlás előtt

A hirdetések évjáratot, futásteljesítményt és árat közölnek – egyik sem árulja el viszont, ami a vételár kockázatát meghatározza: az akkumulátor állapotát és a szoftvergenerációt.

A futásteljesítmény önmagában félrevezető. A BilKoll svéd adatai szerint az ID.5-öt évi 1 034 mérföld futással hirdetik, az ID.4-et 2 005 mérfölddel – az ID.4-es példányok tehát kétszer annyit futnak. Ugyanaz az évjárat így kétféle kopási pályát jelent.

A kilométeróra nem akkumulátormutató

A fedélzeti kijelző SoH-értéke a gyártó saját modelljén alapuló becslés, és a BMS-adat nem azonos az AVILOO független mérésével. A kettő nálunk 2 százalékponttal tért el: 93%, illetve 91%.

Mit mutat a BilKoll adatlapja és az ADAC visszahívás-nyilvántartása?

Az ADAC 2026 márciusi visszahívása konkrét gyártási időszakot nevez meg: a hibás nagyfeszültségű akkumulátor-modulok miatti tűzveszély a 2022 februárja és 2024 augusztusa között gyártott ID.3, ID.4 és ID.5 példányokat érinti. A kampány 22 182 németországi és 74 579 járművet fed le, szoftverfrissítéssel és modulcserével.

A svéd és a német nyilvántartás jól kiegészíti egymást. A BilKoll ID.4-adatlapja nyolc ellenőrzési területet és nyolc visszahívást listáz, a részletes listán 25 visszahívással, amelyből 21 magas kockázatú. A legutóbbi 2026. január 21-én a hajtásakkumulátort érintette.

Az ID.5 adatlapja nyolc anomáliát sorol fel költségsávval, az ADAC pedig ugyanezt a 2022 és 2024 közötti időszakot jelöli meg. Ezért alvázszám alapján kell igazoltatni, hogy az adott autón elvégezték-e a kampányt.

Csomagtartó, hátsó fejtér és fordulókör: a karosszéria ára

Az ADAC Autokatalog azonos kivitelre vonatkozó adatai szerint az ID.5 4 599 milliméter hosszú és 1 618 milliméter magas, az ID.4 4 584, illetve 1 632 milliméter. A tengelytáv azonos, 2 771 milliméter, a csomagtartó 549 liter az ID.5-nél és 543 liter az ID.4-nél, lehajtott ülésekkel 1 561, illetve 1 575 liter.

Amit a literadatok elrejtenek, az a forma. A Carbuyer szerint a hátsó fejtér az ID.5-ben 12 milliméterrel kevesebb, és az ADAC ugyanezt pontozza: a hátsó térre az ID.5 3,0-es, az ID.4 2,8-as értéket kapott. A csomagtartó néhány literrel nagyobb, de laposabb, ezért magas tárgyaknál az ID.4 praktikusabb.

A futómű-hangolás személyes döntési pont. Az azonos kivitelű ID.5 2 204 kilogramm, az ID.4 2 231 kilogramm, a fordulókör 10,3, illetve 11,6 méter. A Top Gear 2026-os tesztje a GTX futóművét nevezi feszesnek, nem a hátsókerék-hajtású változatokét.

Melyik a jobb vétel? Két saját mérés választ ad

A példányok közötti szórás nagyobb, mint a két típus közötti különbség. A 198 105 kilométert futott, 2022-es ID.4 független mérése 91% SoH, a BMS 93%, a használható kapacitás 67,3 kWh az újkori 74 kWh-hoz képest.

A második eset egy Hollandiából importált 77 kWh-s ID.4: 94,3% SoH, 73/77 kWh energiatartalom, kitűnő akkumulátorállapot. A mérés mellé itt rétegvastagság és hibakód-ellenőrzés is társult.

Ugyanez az értéksáv az ID.5-nél is megjelenik: az Electrifying.com tesztjében egy hároméves, 72 000 mérföldet futott ID.5 akkumulátora 94% élettartamot mutatott. Az AVILOO 500 000 független mérése szerint viszont egy típuson belül akár 13,5 százalékpont szórás is előfordul.

Akkumulátor, töltési csúcs és téli hatótávolság a gyakorlatban

Három tényező hordozza a kockázatot: a szoftvergeneráció, az akkumulátor kora és a gyorstöltés valós viselkedése. A 8 év vagy 160 000 kilométer garancia ebből csak az egyiket fedi, legalább 70 százalék kapacitással – az ADAC ezt mindkét modellnél ugyanígy adja meg.

A töltési csúcs kivitelről kivitelre változik. Az ADAC szerint a 77 kWh-s, 4MOTION ID.5 165 kW, a hasonló ID.4 175 kW csúcsot tud, a 10–80 százalékos töltés 29, illetve 28 perc. A korábbi, 77 kWh-s példányoknál 135 kW a jellemző. A próba: 30–50 százalékos töltöttségnél mérd meg a csúcsot – 80 kW alatt diagnosztika kell.

A hőszivattyú az ADAC és a Carbuyer szerint is opciós tétel volt, körülbelül 1 000 euróért. Az ilyen autók télen rövidebb hatótávolsággal járnak, és utólag nem pótolhatók.

A regeneratív fékezés miatt mindkét modellnél a hátsó féktárcsák rozsdásodnak és a féknyergek szorulnak be leggyakrabban. Tengelyenként 4 800–7 500 SEK (kb. 180 000–280 000 Ft), a 12V-os akkumulátor cseréje 1 500–2 800 SEK. A dokumentált szervizelőzmény a vételár 10–15 százalékát is jelentheti.

Ellenőrzőlista: hét lépés a döntés előtt

A hét pont végigjárása a helyszínen jellemzően 50–60 percet vesz igénybe, és a cél nem a tökéletes autó megtalálása, hanem a kockázat beárazása: mennyit ér a hirdetési ár ahhoz képest, amit a példány állapotáról tudunk.

A sorrend szándékosan ilyen: előbb a papírok és a kampányok, aztán a mérés, végül a fizikai szemle. Ha az első kettőn elbukik az autó, a többire már nem kell időt fordítani.

  • Kérd le a szoftververziót. Az ID. Software 3.0 vagy újabb az elvárás. Ha 2022-es vagy újabb autón 2.x-es verziót találsz, azt az átadás előtt frissíteni kell: garanciában ingyenes, egyébként 1 500–3 200 SEK.
  • Időzítsd a hidegindítást. Az érett szoftver 10–18 másodperc alatt tölti be a központi kijelzőt, a frissítés nélküli 25–40 másodperc alatt.
  • Teszteld a kamerát és az asszisztenseket. A korai ID.5-eknél ez a jellemző anomália: hátrameneti kamera késleltetése, sávtartó asszisztens hibája, lassú Matrix LED.
  • Ülj be hátra, és nézd meg a fejteret. Az ID.5-nél 12 milliméterrel kevesebb a hátsó fejtér, amit kizárólag a helyszínen lehet eldönteni. Vidd magaddal azt, aki rendszeresen hátul utazik.
  • Mérj DC-töltést a próbaúton. Tölts 15–20 percet nyilvános gyorstöltőn 30–50 százalékos töltöttségnél, és jegyezd fel a mért csúcsot kW-ban.
  • Ellenőrizd a hőszivattyút és a fékeket. A hátsó tárcsáknál a rozsdás perem, a féknyergeknél a beszorulás a leggyakoribb jelzés. A féktárcsák és féknyergek ellenőrzése szintén a vizsgálat része.
  • Kérj független SoH-mérést, és igazoltasd a visszahívást. Az ADAC 2026-os kampánya a 2022 és 2024 közötti időszakot érinti, ezért alvázszámra szóló, igazolt lista nélkül ne fizesd ki a vételárat.

Így mérjük fel az ID.5-öt és az ID.4-et a helyszínen

Négy területet járunk végig a helyszínen: karosszéria (rétegvastagság, akkudoboz környezete), futómű és fékek, elektronika, valamint a töltőrendszer és az utastér. Próbaút is része a vizsgálatnak, ami 50–60 percet vesz igénybe.

A hajtóakkumulátor külön mérést kap, mert a BMS becslése és az AVILOO független mérése nem ugyanaz. A 198 105 kilométert futott ID.4-nél a BMS 93, a független mérés 91 százalékot adott.

A teljes állapotfelmérés 50 000 forint, az AVILOO méréssel együtt 60 000 forint, az önálló AVILOO Flash 40 000 forint. Kiszállásért Pest vármegyében 8 000, Kecskemét, Tatabánya és Székesfehérvár környékén 12 000 forintot számolunk fel.

Több mint 200 autót vizsgáltunk már meg, és az esetek mintegy 10 százalékában inkább a vásárlás elhagyását javasoltuk. Egy hajtóakkumulátor cseréje több százezer forintos tétel, a döntéshez szükséges adatot viszont egyetlen mérés megadja.

Összegzés: melyik modellt érdemes választani?

Az ID.5 és az ID.4 ugyanannak az autónak két karosszériaváltozata: azonos MEB-platform, hajtáslánc és akkumulátortechnológia. Az ID.5 hatótávolságban, az ID.4 hátsó fejtérben, fordulókörben és árban erősebb.

A döntési szabály: a szoftvergeneráció ismerete és a független SoH-mérés együtt kezelt kockázatot ad. Ha mindkettő rendben van, az olcsóbbik példányt vedd, mert a forma felára nem termel értéket.

Ha a hatótávolság és a kupé-forma fontos, az ID.5 a jobb választás, ha a hátsó fejtér és az ár dönt, az ID.4. A vételt mindkét esetben ugyanaz zárja le: mérd meg az akkumulátort, és igazoltasd a visszahívást.

VW ID.4 és ID.5 használtan – a lényegi különbségek

Azonos kivitelre (220 kW, 4MOTION, 77 kWh nettó) vonatkozó gyári adatok az ADAC Autokatalógusból, kiegészítve a Carbuyer és az Electrifying.com független méréseivel. A BilKoll adatai a svéd nyilvántartásból, a mérések a saját EVX-méréseinkből származnak.

SzempontVolkswagen ID.4Volkswagen ID.5
Hosszúság / magasság4 584 mm / 1 632 mm4 599 mm / 1 618 mm
Tengelytáv2 771 mm2 771 mm
Csomagtartó (ülés fel / lehajtva)543 liter / 1 575 liter549 liter / 1 561 liter
Hátsó fejtérreferencia12 mm-rel kevesebb
ADAC hátsó tér pontszám2,83,0 (kisebb a jobb)
WLTP-hatótávolság (77 kWh, 4MOTION)518 km562 km
WLTP-fogyasztás (kombinált)17,0 kWh/100 km15,9 kWh/100 km
DC-töltési csúcs / 10–80%175 kW / 28 perc165 kW / 29 perc
Gyorsulás 0–100 km/h6,6 s6,1 s
Menetkész tömeg / fordulókör2 231 kg / 11,6 m2 204 kg / 10,3 m
Akkumulátor-változatok52 és 77 kWh nettó77 kWh nettó (52 kWh 2024 végétől)
Akkumulátor-garancia8 év vagy 160 000 km, min. 70%8 év vagy 160 000 km, min. 70%
Használtpiaci felárreferenciakb. 1 500–3 000 font (kb. 700 000–1 400 000 forint)
BilKoll adatlap8 ellenőrzési terület, 25 visszahívás8 nyilvántartott anomália költségsávval
ADAC visszahívás (2026. március)érintett (2022. 02. – 2024. 08.)érintett (2022. 02. – 2024. 08.)
Saját mérésünk (ID.4)91% SoH · 198 105 km · 67,3/74 kWh—
Saját mérésünk (ID.4, import)94,3% SoH · 73/77 kWh—
A visszahívási adatok amerikai (NHTSA) és német (ADAC) nyilvántartáson alapulnak; az ADAC-kampány 22 182 németországi és 74 579 járművet érint. A költségsávok svédországi műhelyárak, 1 SEK = 37 Ft árfolyamon. A mérési adatok konkrét, névtelen EVX-mérésekre vonatkoznak, nem a modell összes példányára.

Kapcsolódó útvonalak

Innen érdemes folytatni

Volkswagen ID.4 (2021–) adatlap: visszahívások, degradáció és ellenőrzőlista A típus teljes, forrásolt mélyelemzése: gyakori hibák forintban kifejezett költséggel, mért SoH-sávok és a vásárlás előtti ellenőrzőlista.VW ID.5 vizsgálati hibák: MEB-szoftver, fékrozsda és 12V A Volkswagen ID.5 nyilvántartott anomáliái költségsávval, a BilKoll adatlapja alapján.Audi Q4 e-tron vizsgálati hibák: ugyanaz a MEB-technika Hét visszahívás és nyolc nyilvántartott tétel a platform testvérmodelljénél.CUPRA Born vizsgálati hibák: a hajtáslánc két legdrágább tétele Négy nyilvántartott tétel és nulla visszahívás a MEB-platform belépő modelljénél.VW ID.3 vizsgálati hibák: a fék a gyenge pont, az akkumulátor az ismeretlen A sorozat korábbi VW-cikke a berohadt féktárcsákról és a 12V-os rendszerről.Volkswagen ID.4 2022, 77 kWh: 91% AVILOO SoH 198 105 km-nél A cikkben idézett saját mérés teljes adatsora és értelmezése.Volkswagen ID.4 77 kWh: 94,3% SoH előélet- és állapotellenőrzéssel A második saját mérésünk: holland import ID.4, 73/77 kWh energiatartalommal.Hajtóakkumulátor SoH: mit tud az AVILOO Flash a BMS-kiolvasáshoz képest? Miért tér el a fedélzeti becslés a független méréstől, és mit jelent a két érték együtt.Volkswagen ID.4 átvizsgálási útmutató A modell átvizsgálási szempontjai az EVX modelloldalán.Használt elektromos autó átvizsgálása: a 12 pont, amelyet nem hagynánk ki A teljes ellenőrzési sorrend vásárlás előtt, a diagnosztikától a próbaútig.EVX állapotfelmérés és AVILOO mérés A helyszíni vizsgálat menete, a mért adatok és az írásos riport.EVX árak Az állapotfelmérési csomagok és a kiszállási díjak áttekintése.

Kapcsolódó források és továbbolvasás