Egy 2021-es Mazda MX-30 40 835 kilométernél 95,4% független AVILOO SoH-t és 81/100 EVX Score-t ért el. Mit ér a 35,5 kWh-s pakk télen, és kinek jó vétel?

Mazda MX-30 használtan: mit mutat a 40 835 kilométeres mérés?
A Mazda MX-30 használtan azoknak a vevőknek kerül a látókörébe, akik kis akkumulátoros villanyautót keresnek városi második autónak. A saját mérésünk egy 2021-es MX-30 e-Skyactiv példányon 95,4 százalékos független AVILOO SoH-t, 5 mV-os cellafeszültség-eltérést és 81/100 EVX Score-t mutatott 40 835 kilométernél.
A hajtóakkumulátor jó állapotban van, a kockázat viszont az előéletben és a hiányzó töltési próbában jelent meg: az előélet és az iratok pontszáma 5/15 lett egy tisztázatlan, 2026. januári németországi sérülési bejegyzés miatt.
Miért nem elég a hirdetés egy használt Mazda MX-30-nál?
A hirdetés évjáratot, futásteljesítményt és gyári hatótávot közöl. A Mazda Motor Europe adatai szerint az európai MX-30 e-Skyactiv EV 35,5 kWh-s pakkal, 107 kW-os villanymotorral és körülbelül 200 kilométeres kombinált WLTP-hatótávval készült; ez a szám a típusra vonatkozik, nem a konkrét példányra.
A kilométeróra állása az akkumulátorról keveset árul el: ugyanaz a pakk másképp öregszik, ha sok DC-gyorstöltést kapott vagy hidegben állt.
A fedélzeti rendszer a vizsgált autónál 96 százalékos SoH-t jelzett, a független AVILOO-mérés 95,4 százalékot mért, vagyis a két érték 0,6 százalékpontra került egymáshoz. Ez kedvező jel, de a BMS és az AVILOO mérése nem ugyanaz: a BMS a gyártó saját modelljére támaszkodik, a független műszer közvetlenül az akkumulátor adataiból dolgozik.
Hogy a pakk mennyi energiát tart még, arról egyedül a mérés teljes adatlapja ad képet.
Mit mutat a mért adatlap a vizsgált Mazda MX-30-on?
A mérésből négy szám érdemes kiemelni: 95,4% független AVILOO SoH, 5 mV cellafeszültség-eltérés, 81/100 EVX Score és 40 835 kilométer futásteljesítmény.
A pontszámok megoszlanak: az elektronika és a töltés 16/20, a karosszéria és az alj 18/20 pontot kapott, az előélet és az iratok viszont csak 5/15-öt egy tisztázatlan, németországi sérülési bejegyzés miatt.
A helyszíni vizsgálat szerint a mért karosszériaelemek rétegvastagsága egységes volt, a bal első felni viszont sérült, ezért a javítás és a centírozás ellenőrzése indokolt; a hátsó fékrendszer új volt.
Két dolgot a dokumentált anyag nem tartalmaz: fékpadi mérést és AC/DC töltési próbát. Aktív hibakód nem volt, a tárolt hibák pedig 12 V-os akkumulátorhoz köthetők lehetnek, igazolatlan okkal.
Mennyi energia marad a 35,5 kWh-s pakkban, és mire elég télen?
A 95,4 százalékos SoH a 35,5 kWh-s bruttó pakkon nagyságrendileg 33,9 kWh energiatartalmat jelent, mert egy százalékpont 0,355 kWh. A gyári, körülbelül 200 kilométeres WLTP-érték arányosan 191 kilométerre jön ki, ez azonban számított érték, nem mért hatótáv.
A hideg idő átmenetileg csökkenti a hatótávot, tartós degradációt viszont nem okoz, ezért a hatását a méréskori hőmérséklettel együtt kell értelmezni.
A fűtés energiaigénye nem csökken a pakk méretével: nagyjából ugyanannyi kilowattórát kér a kis és a nagy pakk mellett, a 35,5 kWh-s tartalékból viszont arányosan kétszer akkora részt. A téli használhatóságot ezért a napi útvonal hossza dönti el.
A típuson belüli szórás ezt tovább élesíti: az AVILOO 500 000 mérése szerint ugyanazon a típuson belül akár 13,5 százalékpontos eltérés is előfordul, ami a 35,5 kWh-s pakkon 4,8 kWh-t, a gyári hatótáv arányában mintegy 27 kilométert jelent.
Melyik hibatétel drágulhat meg egy használt Mazda MX-30-on?
A svéd BilKoll adatlapja a Mazda MX-30-at alacsony-közepes vizsgálati kockázattal, négy ellenőrzési területtel és nulla nyilvántartott visszahívással tartja nyilván. Mindegyik területhez tartozik koronasáv: a fékek 1 500–5 500 SEK (kb. 55 000–200 000 forint), a futómű 1 200–6 500 SEK (kb. 45 000–240 000 forint), az elektronika 700–6 000 SEK (kb. 26 000–220 000 forint), a világítás 300–2 500 SEK (kb. 11 000–92 000 forint).
A regeneratív fékezés miatt a fékbetét alig kopik, a tárcsák felülete viszont rozsdásodik – ez az elektromos autók közös gyenge pontja.
A nulla nyilvántartott visszahívás nem bizonyíték arra, hogy nincs nyitott kampány: a modell hibaguide-ja 2021 áprilisi, ADAC-listás utasoldali légzsák-kampányt dokumentál a 2020 május és november között gyártott példányokra, ezért a csere igazolását érdemes VIN alapján írásban kérni.
A hibaguide azt is kiemeli, hogy az MX-30 e-Skyactiv EV-t meg kell különböztetni az R-EV változattól, vásárlás előtt pedig töltési próbát kell végezni a saját kábellel és gyorstöltővel.
Vásárlási ellenőrzőlista használt Mazda MX-30-hoz
A lista sorrendje a kockázat nagyságát követi: először a hajtóakkumulátor mérése, aztán az előélet iratai, végül a mechanika és az elektronika. A Mazda MX-30 hibaguide és a svéd adatlap együtt adja a helyszíni listát.
- Kérj dátumozott, független SoH-mérést, és a 85 százalék alatti eredményt kezeld alkupozícióként vagy vétóként.
- Nézd meg a cellafeszültségek eltérését és a BMS hibakódjait; a vizsgált autónál 5 mV volt az eltérés.
- Próbáld ki az AC- és a DC-töltést a saját kábellel és gyorstöltővel, figyelve a megszakadásra és a csatlakozó reteszelésére.
- Kérd be a sérülési bejegyzés iratait: állapotlapot, kárleírást és javítási bizonylatot, mert itt ez volt a legnagyobb nyitott kérdés.
- Igazoltasd a 2021 áprilisi légzsák-kampányt VIN alapján, mert a svéd nyilvántartásban nincs modellhez kötött visszahívási sor.
- Mérd végig a karosszériát rétegvastagság-mérővel, és nézd meg a felniket: a vizsgált példány bal első felnije sérült volt.
- Fékezz néhányszor határozottan a próbaúton, mert a regeneratív fékezés miatt a tárcsák rozsdásodnak; a javítás sávja 1 500–5 500 SEK.
- Ellenőrizd a figyelmeztető lámpákat és a világítást: a BilKoll listáján az elektronika 700–6 000, a világítás 300–2 500 SEK.
Mit vizsgálunk mi egy Mazda MX-30-on, és mennyibe kerül?
Az EVX helyszíni állapotfelmérése 50 000 forint, AVILOO-riporttal együtt 60 000 forint, önálló AVILOO Flash mérésként 40 000 forint. A kiszállási díj 8 000 forint Budapesten és Pest vármegyében, 12 000 forint pedig Kecskemét, Tatabánya és Székesfehérvár térségében.
A helyszíni vizsgálat jellemzően 50–60 perc, és minden mért adatot tartalmazó írásos riporttal zárul. A riportban a független SoH-érték mellett a BMS saját becslése is szerepel.
Négy területet járunk végig: a karosszériát, a futóművet és a fékeket, az elektronikát hibakódokkal, valamint a töltőrendszert és az utastért. Több mint 200 autót vizsgáltunk már meg, és az esetek mintegy 10 százalékában a vásárlás ellen javasoltunk.
A következő lépés egy időpont-egyeztetés a helyszínre, a mérést pedig a vételár-alkuhoz használd.
Összegzés: kinek jó vétel a Mazda MX-30 használtan?
A mérés összképe kedvező: 95,4% SoH 40 835 kilométernél, 5 mV cellaszórás és 81/100 EVX Score egy 2021-es MX-30 e-Skyactivon, miközben az előélet és az iratok 5/15 pontot kaptak.
A 35,5 kWh-s pakk reális használati esete a városi második autó és a rövid ingázás, ahol otthon vagy a munkahelyen tudsz tölteni. Ahol a napi útvonal rendszeresen 150 kilométer körül mozog, ott az arányosított 191 kilométerből alig marad tartalék, mert 150 kilométerhez 22,6 kWh/100 km alatti átlagfogyasztás kellene.
Használt Mazda MX-30 akkor jó vétel, ha a napi útvonalad rövid, otthon tudsz tölteni, és a mért SoH, a töltési próba meg a sérülési iratok együtt rendben vannak; ha ezek közül bármelyik hiányzik, a vételáron való alkudozás nem pótolja a hiányzó mérést.
A gyári adat és a mért állapot a vizsgált Mazda MX-30-on
Egy 2021-es Mazda MX-30 e-Skyactiv saját, anonimizált EVX-mérése: a gyári és típusadat mellett a mért értékek a 40 835 kilométeres állapotot mutatják.
| Adat | Gyári vagy típusadat | Mért érték a vizsgált példányon |
|---|---|---|
| Akkumulátor | 35,5 kWh bruttó | 95,4% AVILOO SoH, számított energia kb. 33,9 kWh |
| Kombinált WLTP-hatótáv | körülbelül 200 km | arányosított érték kb. 191 km, nem mért hatótáv |
| Futásteljesítmény | nincs típusadat | 40 835 km |
| BMS által közölt SoH | nincs típusadat | 96% |
| Cella-feszültség eltérés | nincs típusadat | 5 mV |
| EVX Score | nincs típusadat | 81/100 |
| Elektronika és töltés | nincs típusadat | 16/20 pont |
| Karosszéria és alj | nincs típusadat | 18/20 pont |
| Előélet és iratok | nincs típusadat | 5/15 pont, tisztázatlan sérülési bejegyzés |
Kapcsolódó források és továbbolvasás
- BilKoll (Svédország) – Mazda MX-30 besiktning: 4 ellenőrzési terület, 0 nyilvántartott visszahívás, alacsony-közepes kockázat
- BilKoll (Svédország) – Vanliga fel på Mazda MX-30: légzsák-kampány, töltési próba, EV és R-EV megkülönböztetése
- AVILOO – a fedélzeti kiolvasás és a független mérés különbségéről
- auto motor und sport – 500 000 Batterietests: az akkumulátorok tovább bírják a vártnál
- EVX – állapotfelmérési csomagok és árak