A Mazda MX-30 vizsgálati hibák listája rövid: nulla visszahívás és négy terület. A 35,5 kWh-s pakk miatt a degradáció és a téli hatótáv másképp érinti, mint a nagyobb villanyautókat.

Mazda MX-30 vizsgálati hibák: sötétszürke Mazda MX-30 elektromos autó hátsó nézetben, MX-30 típusjelöléssel.
Fotó: Wikimedia Commons · Mazda MX-30, Tokumeigakarinoaoshima (CC BY-SA 4.0)Forrás megnyitása

Mazda MX-30 vizsgálati hibák: négy nyilvántartott terület és nulla visszahívási sor

A Mazda MX-30 vizsgálati hibák képe a svéd BilKoll adatbázisában a legenyhébb a 2. hullám modelljei között: alacsony-közepes kockázat, négy ellenőrzési terület és nulla modellhez kötött visszahívási sor. A Mazda MX-30 e-Skyactiv 2020 és 2023 között készült, elsőkerékhajtású kompakt crossover, 35,5 kWh-s akkumulátorral – ezzel a mezőny legkisebb pakkjával érkezik a használtpiacra.

A négy nyilvántartott terület a fék, a futómű, az elektronika és a világítás; mindegyikhez tartozik koronasáv. A legmagasabb a futóműé: 1 200–6 500 SEK (kb. 44 400–240 500 Ft). Számszerű átengedési arányt a svéd adatlap nem közöl.

Mit jelent a nulla visszahívás a Mazda MX-30-nál?

A nulla visszahívási sor nem azt jelenti, hogy a Mazda MX-30-nak egyáltalán nincs kampánya, csupán azt, hogy a svéd adatbázisban nincs modellhez kötött bejegyzés. A modell saját hibaguide-ja dokumentál egy 2021 áprilisi, ADAC-listás utasoldali légzsák-kampányt, amely a 2020 május és november között gyártott példányokra vonatkozik.

A kampány csak az érintett gyártási időszak autóit érinti, nem a teljes állományt, a cserét pedig hivatalos szervizben végzik; a BilKoll modelloldala szerint VIN alapján kérhető írásos igazolás arról, hogy az adott példányon már elvégezték.

Ugyanez az oldal figyelmeztet arra, hogy a tisztán elektromos MX-30 e-Skyactiv EV-t nem szabad összekeverni az R-EV változattal, amelyben benzinmotoros hatótávnövelő is dolgozik. Svédországban az első vizsga legfeljebb 36 hónappal a forgalomba helyezés után esedékes, utána 24 hónap, majd évente; az utóellenőrzés 360 SEK (kb. 13 300 Ft).

Mennyibe kerül a Mazda MX-30 négy nyilvántartott hibaterületének javítása?

A svéd adatlap mind a négy területhez költségsávot ad, és a legdrágább tétel a futómű 1 200–6 500 SEK (kb. 44 400–240 500 Ft) közötti sávval. Az elektronika 700–6 000 SEK (kb. 25 900–222 000 Ft), a fék 1 500–5 500 SEK (kb. 55 500–203 500 Ft), a világítás pedig 300–2 500 SEK (kb. 11 100–92 500 Ft).

Három terület közepes, a világítás alacsony kockázatú. Hajtásláncra vonatkozó nyilvántartott hibatétel nincs a Mazda MX-30 adatlapján.

  • Fék – közepes kockázat, 1 500–5 500 SEK (kb. 55 500–203 500 Ft). Féktárcsák, fékbetétek és rögzítőfék.
  • Futómű – közepes kockázat, 1 200–6 500 SEK (kb. 44 400–240 500 Ft). Lengőkarok, szilentblokkok, kormányrudak, lengéscsillapítók.
  • Elektronika – közepes kockázat, 700–6 000 SEK (kb. 25 900–222 000 Ft). Indításkor nem világíthat motor-, ABS-, légzsák- vagy TPMS-figyelmeztetés.
  • Világítás – alacsony kockázat, 300–2 500 SEK (kb. 11 100–92 500 Ft). Fényszórók, index, féklámpa, ködlámpa, rendszámtábla-világítás.

Miért rozsdásodnak a Mazda MX-30 féktárcsái visszatápláló fékezés mellett?

A fék azért vezeti a Mazda MX-30 vizsgálati listáját, mert a lassítás nagy részét a villanymotor végzi visszatáplálással: a fékbetét alig kopik, a féktárcsa felülete viszont nedvesen és sózottan marad. A svéd adatlap ezt a tételt közepes kockázattal, 1 500–5 500 SEK (kb. 55 500–203 500 Ft) sávban adja meg.

Az MX-30 jellemzően városi, rövid utakon fut, ahol a tárcsa ritkán melegszik át annyira, hogy a felületi nedvesség elpárologjon. A folyamat kaparó hanggal kezdődik, és beszoruló féknyeregig juthat.

Mit mutat a 35,5 kWh-s akkumulátor a mérésen – és mit nem lát a műszaki vizsga?

Az EVX saját mérése egy 2021-es Mazda MX-30 e-Skyactivnál 40 835 kilométernél 95,4 százalék független AVILOO SoH-t és 81/100 EVX SCORE-t mutatott; a BMS 96 százalékot közölt, a cellafeszültség-eltérés 5 mV volt.

A kis pakk miatt a degradáció és a téli hatótávolság másképp érinti a Mazda MX-30-at, mint a nagyobb villanyautókat. Ugyanaz a százalékos veszteség itt kevesebb abszolút energiát jelent, a fűtés viszont ugyanannyit visz el. A 35,5 kWh-s akkumulátor állapotát ezért vásárlás előtt független mérés igazolja, ne a műszerfal becslése.

Arra, hogy két kisakkumulátoros modell mennyire eltérő értéket adhat ugyanabban a futássávban, példa a saját mérésanyagunk: a Mazda MX-30 95,4 százalékot 40 835 kilométernél, a Fiat 500e 91,9 százalékot 44 247 kilométernél. Az AVILOO 500 000 mérése szerint ugyanazon a típuson belül 13,5 százalékpontos szórás is előfordul, 150 000 kilométer felett pedig a medián SoH 87 és 94 százalék között alakult.

A hatósági vizsga a hajtóakkumulátor állapotáról semmit nem mond, mert a műszaki vizsga nem vizsgálja az akkumulátort. A vizsgált autónál nem volt aktív hibakód, AC/DC töltési próba viszont nem szerepelt a dokumentált anyagban.

Mit érdemes a helyszínen ellenőrizni használt Mazda MX-30 vásárlása előtt?

A svéd adatlap öt pontot ad a vásárlás előtti szemlére, ezt egészíti ki a légzsák-kampány igazolása és a saját mérésünk tapasztalata. A döntés két kérdésre vezethető vissza: elvégezték-e a kampányt, és mennyi energia van a 35,5 kWh-s pakkban.

  • Kérj VIN-alapú írásos igazolást a légzsák-kampányról. A 2020 május és november között gyártott példányoknál ez az egyetlen dokumentált kampánytétel.
  • Azonosítsd a hajtásláncot. Az e-Skyactiv EV tisztán elektromos, az R-EV változat benzinmotoros hatótávnövelőt is tartalmaz.
  • Indítás után figyeld a műszerfalat. Motor-, ABS-, légzsák- és TPMS-figyelmeztetés nem maradhat égve.
  • Próbáld ki a teljes világítást. Tompított és távolsági fényszóró, index, féklámpa, ködlámpa, rendszámtábla-világítás.
  • Fékezz néhányszor határozottan. Rövid távon használt autónál ez mutatja meg a tárcsák felületének állapotát.
  • Tölts AC-n és DC-n is. Figyeld, elindul-e a töltés, megszakítás nélkül fut-e végig, és melegszik-e a csatlakozó; a folyamatot az AC- és DC-töltés ellenőrzésénél járjuk végig.
  • Nézesd át az alsó részeket, és kérj független SoH-mérést. A vizsgált példánynál a bal első felni sérült volt, a hátsó fékrendszer viszont új; a karosszéria 18/20, az elektronika és a töltés 16/20, az előélet 5/15 pontot kapott egy 2026 januári német sérülési bejegyzés miatt.

Mit tartalmaz a Mazda MX-30 EVX állapotfelmérése, és mennyibe kerül?

Nálunk a helyszíni vizsgálat 50 000 forint, AVILOO-riporttal együtt 60 000 forint, önálló AVILOO Flash mérésként 40 000 forint; a kiszállási díj Budapesten és Pest vármegyében 8 000 forint, Kecskemét, Tatabánya és Székesfehérvár környékén 12 000 forint. A munka 50–60 perc, és minden mért adatot tartalmazó írásos riporttal zárul.

A helyszínen négy blokkot járunk végig. A karosszériánál a rétegvastagság-mérést, az alsó részeket és az akkudoboz környékét nézzük meg, utána a futómű és a fékek következnek. A harmadik blokk az elektronika a hibakódokkal, a negyedik a töltőrendszer az utastérrel, végül egy próbaút.

Az akkumulátornál két adatot vetünk össze: amit a fedélzeti BMS számol, és amit az AVILOO függetlenül mér. Eddig több mint 200 autó került a műszerünk alá, és az esetek mintegy 10 százalékában a vásárlástól eltanácsoltuk a vevőt.

Összegzés: a Mazda MX-30 kockázatát a mérés és a kampányigazolás kezeli

A svéd BilKoll adatlapja négy nyilvántartott területet, nulla modellhez kötött visszahívási sort és alacsony-közepes kockázatot jegyez a Mazda MX-30-hoz, a modell saját hibaguide-ja ugyanakkor egy 2021-es utasoldali légzsák-kampányt dokumentál. A legmagasabb költségsáv a futóműé 1 200–6 500 SEK (kb. 44 400–240 500 Ft), a féké 1 500–5 500 SEK (kb. 55 500–203 500 Ft).

A döntési szabály egy mondatban: a VIN-hez kötött kampányigazolás és a 35,5 kWh-s pakk független SoH-mérése együtt kezelt kockázatot ad – ha bármelyik hiányzik, az ár helyett a bizonytalanságot veszed meg.

A Mazda MX-30 négy nyilvántartott területe egy táblázatban

A svéd BilKoll adatlapja négy területet tart nyilván a Mazda MX-30-hoz, és mindegyikhez kockázati szintet meg összeget ad. Az átváltás 1 SEK = 37 Ft.

TerületKockázatKöltségsáv (SEK)Költségsáv (forint)
Fékekközepes1 500–5 500kb. 55 500–203 500
Futóműközepes1 200–6 500kb. 44 400–240 500
Elektronikaközepes700–6 000kb. 25 900–222 000
Világításalacsony300–2 500kb. 11 100–92 500
Forrás: BilKoll (Svédország) Mazda MX-30 besiktning-adatlapja, 2026. A visszahívási adatok amerikai (NHTSA) nyilvántartáson alapulnak, ezért az európai példányokra nem feltétlenül vonatkoznak.

Kapcsolódó útvonalak

Innen érdemes folytatni

Mazda MX-30 e-Skyactiv (2020–2024, 35,5 kWh) adatlap: visszahívások, degradáció és ellenőrzőlista A típus teljes, forrásolt mélyelemzése: gyakori hibák forintban kifejezett költséggel, mért SoH-sávok és a vásárlás előtti ellenőrzőlista.Mazda MX-30 használtan: a kis pakk vásárlási útmutatója A testvércikk ugyanabból a körből, a 35,5 kWh-s akkumulátor döntéseivel.Fiat 500e vizsgálati hibák: a másik kisakkumulátoros modell Ugyanaz a módszer a városi kisautók mezőnyéből, saját mérési adatokkal.VW ID.3 vizsgálati hibák: a fék a gyenge pont, az akkumulátor nem A sorozat korábbi darabja ugyanarról a jelenségről, nagyobb pakkal.Mazda modellek az EVX adatbázisában A Mazda-modelloldal a vizsgált típusokkal és a jellemző vásárlási kérdésekkel.A műszaki vizsga nem vizsgálja az akkumulátort Miért marad láthatatlan a hajtóakkumulátor állapota a hatósági vizsgán.A BMS által közölt SoH és az AVILOO mérése nem ugyanaz A fedélzeti becslés és a független mérés különbsége, példákkal.Mazda MX-30 e-Skyactiv: 95,4 százalék SoH 40 835 kilométernél A saját mérési esetünk az EVX SCORE pontszámaival és a Cebia-bejegyzéssel.Áraink és kiszállási zónáink Csomagok, díjak és a helyszíni vizsgálat menete egy helyen.

Kapcsolódó források és továbbolvasás