Nyolc visszahívás, köztük kettő akkumulátor-túlmelegedés a gyorstöltő portnál – és egy hűtés nélküli csomag, amely 126 131 kilométernél 82,0 százalék SoH-t mutatott. Költségek forintban.

Nissan Leaf ZE1 vizsgálati hibák: kék Nissan Leaf elektromos autó háromnegyedes elölnézetben.
Fotó: Wikimedia Commons · Nissan Leaf (ZE1), Alexander Migl (CC BY-SA 4.0)Forrás megnyitása

Nissan Leaf ZE1 vizsgálati hibák: nyolc terület, nyolc kampány, magas kockázat

A Nissan Leaf ZE1 vizsgálati hibák svéd adatlapja magas kockázatot, nyolc ellenőrzési területet és nyolc visszahívást mutat. A ZE1 a Leaf második generációja (2018-tól), 40 kWh-s akkumulátorral és a 62 kWh-s Leaf e+ kivitelben; az első generáció a ZE0/AZE0 (2011–2017, 24 és 30 kWh).

A modell egyedi gyenge pontja a passzív, levegővel hűtött akkumulátor: aktív hűtőkör nélkül a cellák a gyorstöltések hőjét nem adják le, ezért a BMS visszafogja a töltési teljesítményt, hosszú távon pedig a kapacitás is csökken. Legérzékenyebb pontként a svéd oldal a motort, a biztonsági rendszereket és a fékeket nevezi meg.

Van-e visszahívása a Nissan Leaf ZE1-nek? Nyolc tétel, kettő a hajtóakkumulátorról

A svéd BilKoll nyolc visszahívást tart nyilván a Nissan Leafhez, és ezek közül kettő közvetlenül a hajtóakkumulátort érinti: a lítium-ion csomag 3-as szintű gyorstöltés közben túlmelegedhet.

Az akkumulátoros tételek, valamint a tolatókamera- és a sebességszabályozó kampány is amerikai (NHTSA) nyilvántartásból származik; a 2024. február 10-i ütközésérzékelő viszont a svéd Transportstyrelsen bejegyzése.

  • 2025. október 1. és 2024. november 15. – hajtóakkumulátor-túlmelegedés. Két kampány ugyanarra a hibára: a Level 3 gyorstöltő porttal szerelt 2019–2020-as és 2021–2022-es példányoknál a cellák túlhevülhetnek.
  • 2024. február 10. – ütközésérzékelő. Az oldalütközést nem érzékeli; a svéd hatóság magas kockázatú tételként tartja nyilván.
  • 2024. február 2. – tolatókamera. A kábelköteg sérülése miatt a kép torzulhat vagy eltűnhet a 2018–2022-es Leafeknél.
  • 2023. július 17. és július 1. – két további tétel. Az elsőt a forrás magas kockázattal jegyzi leírás nélkül, a második alacsony kockázatú, forrása a Nissan Motor.

Nissan Leaf ZE1 vizsgálati hibák: mennyibe kerül a dokumentált tételek javítása?

A BilKoll öt dokumentált modellhibát sorol fel a Leafhez; a legdrágább az akkumulátor-degradáció: 60 000–110 000 SEK (kb. 2,2–4,1 millió Ft).

A második legdrágább tétel a fedélzeti töltő (OBC): 25 000–35 000 SEK (kb. 925 000–1 295 000 Ft). Az egység a PDM-modulba épül, és nedvesség, valamint öregedő elektronika miatt eshet ki – ilyenkor az autó AC-ról egyáltalán nem vesz fel töltést. Ez főleg a ZE0/AZE0 példányokat érinti.

A 12V-os indítóakkumulátor 1 500–3 000 SEK (kb. 55 500–111 000 Ft) közötti tétel, és ez a Leaf leggyakoribb „meghibásodása": az autó a teli hajtóakkumulátor ellenére sem indul. Nálunk is előkerült: a 28 059 kilométert futott Leafünknél ez volt az egyetlen cserére szoruló elem (12V-os rendszer).

A svéd besiktning-oldal négy területhez ad költségsávot (1 SEK = 37 Ft):

  • Fékek – a rozsdásodó tárcsák és a beszoruló féknyergek javítása 1 800–6 000 SEK (kb. 66 600–222 000 Ft).
  • Abroncsok – a nehéz autó és a nagy nyomaték gyorsítja a kopást; cserére 4 000–13 000 SEK (kb. 148 000–481 000 Ft).
  • Elektronika – akkumulátor-, töltés- és ABS-figyelmeztetések; a sáv 800–6 000 SEK (kb. 29 600–222 000 Ft).
  • Világítás – LED-fényszórók, fényvisszaverők, kamerák és érzékelők; a sáv 300–3 000 SEK (kb. 11 100–111 000 Ft).

Miért rozsdásodnak a Nissan Leaf féktárcsái, ha a motor fékez helyettünk?

A Leaf a lassítás nagy részét a villanymotorral végzi: B-módban és e-Pedal üzemmódban a mechanikus fékek hetekig alig érnek a tárcsához. A felület így nem kopik le, a nedvesség és a téli útsó viszont megtámadja; a svéd hibalista ezt 3 000–6 000 SEK (kb. 111 000–222 000 Ft) közötti tételként jegyzi.

A folyamat nem áll meg a rozsdafoltoknál: a féknyereg beszorulhat, a betét ferdén kopik, fékezéskor pedig kaparó hang jelentkezik. A vizsga előtt ezért néhány határozott fékezést javasolunk.

Mi az a rapidgate, és mit mutat a mérés a Nissan Leaf ZE1 akkumulátoráról?

A rapidgate a 40 kWh-s ZE1 konstrukciós korlátja: mivel a csomagot csak levegő hűti, a második vagy harmadik CHAdeMO gyorstöltésnél a BMS 45–50 kW-ról 20–25 kW-ra vagy az alá is visszafogja a teljesítményt. A svéd hibalista a 2018–2021-es, 40 kWh-s példányokhoz köti; a 62 kWh-s e+ kevésbé érzékeny, de nem mentes tőle.

A vizsga a fékre, a futóműre, a világításra és az elektronikára szorítkozik, az akkumulátor kapacitásáról nem készít mérést; ezt független akkumulátormérés pótolja.

Két saját mérésünk mutatja a típuson belüli szórást. A 126 131 kilométert futott 40 kWh-s Leaf ZE1 független AVILOO-mérése 82,0 százalékos SoH-t adott „megfelelő állapot" minősítéssel, 5 mV cellaelgüléssel és 24,0–25,0 °C-os akkumulátorhőmérséklettel.

A 28 059 kilométert futott testvérdarab 92,5 százalék független SoH-t mutatott (AVILOO Flash), miközben a BMS 92 százalékot jelzett, a cellafeszültségek pedig 99 százalékos töltöttségnél 6 mV eltéréssel álltak. Az EVX-pontszám 84/100, a nettó kapacitás 36,1 kWh az újként megadott 39,0 kWh-hoz képest – 7,4 százalékos veszteség.

Mit kell ellenőrizni használt Nissan Leaf ZE1 vásárlása előtt?

A Leaf vásárlásánál a kockázat két részre bontható: amit a helyszínen magad is kipróbálhatsz, és amit csak mérni lehet. Az első csoportba a fékek, a 12V-os rendszer és a töltés tartozik, a másodikba az akkumulátor valódi kapacitása.

  • Mérd meg a 12V-os akkumulátort, és indítsd az autót hosszabb állás után is: a lemerült kis akkumulátor a Leaf leggyakoribb „nem indul" oka.
  • Fékezz néhányszor határozottan, majd hallgasd meg a féket: a kaparó hang a beszorult féknyeregre és a rozsdás tárcsára utal.
  • Próbáld ki az AC- és a DC-töltést: ha AC-ról nem indul, az OBC/PDM-egység a 25 000–35 000 SEK-es tétel.
  • Gyorstölts kétszer egymás után ugyanazon a napon: ha a második menetben 20–25 kW körülre esik a teljesítmény, az rapidgate.
  • Kérdezd meg a kapacitássávokat: a Nissan kapacitásgaranciája a 9 sáv alá csökkenésnél lép be, ami nagyjából 66 százalékos SoH.
  • Kérj független SoH-mérést, és vesd össze a fedélzeti értékkel: a BMS becslése és az AVILOO mérése nem ugyanaz.
  • Igazoltasd a két akkumulátoros kampányt alvázszámra, és nézd meg az akkudoboz környékét is.

EVX-vizsgálat Nissan Leaf ZE1-en: mit kap a vevő 50 000 forintért?

A helyszíni állapotfelmérés díja 50 000 forint, AVILOO-riporttal 60 000 forint; ha csak az akkumulátor állapotára vagy kíváncsi, az önálló AVILOO Flash-teszt 40 000 forint. A kiszállásért Budapesten és Pest vármegyében 8 000, a Kecskemét, Tatabánya vagy Székesfehérvár környéki helyszíneken 12 000 forintot számítunk fel.

A munka jellemzően 50–60 percet vesz igénybe, és minden mért értéket tartalmazó írásos riporttal zárul. Négy blokkot járunk végig: a karosszériát, a futóművet és a fékeket, az elektronikát, valamint a töltőrendszert az utastérrel és próbaúttal.

A Leafnél a töltési próba is mérési adat: eddig több mint 200 autót vizsgáltunk, és nagyjából minden tizedik esetben a vásárlás ellen javasoltunk.

Összegzés: a Leaf ZE1 kockázatát a rapidgate-teszt és a mért SoH együtt kezeli

A Nissan Leaf ZE1 a svéd adatbázisban magas kockázattal, nyolc ellenőrzési területtel és nyolc visszahívással szerepel, a nyolc kampány közül pedig kettő a hajtóakkumulátor gyorstöltés közbeni túlmelegedéséről szól. A visszahívási adatok amerikai (NHTSA) nyilvántartáson alapulnak.

A döntési szabály egy mondatban: a két akkumulátoros kampány igazolása és egy független SoH-mérés együtt adják a megvásárolható Nissan Leaf ZE1-et – a rapidgate és a fékrozsda ehhez képest alkukérdés, nem kizáró ok.

A Nissan Leaf öt dokumentált modellhibája javítási költség szerint

A BilKoll modellhiba-listája a legrosszabb esetre becsült javítási költség szerint rendezve, svéd koronában és forintban (1 SEK = 37 Ft). A rapidgate külön sor, mert nem javítható tétel.

HibatételÉrintett példányokJavítás SEK-benJavítás forintban
Akkumulátor-degradáció, kapacitássávok elvesztéseZE1, tartós gyorstöltésnél gyorsabb60 000–110 000 SEKkb. 2,2–4,1 millió Ft
Fedélzeti töltő (OBC) a PDM-egységbenfőleg ZE0/AZE0, ZE1-nél elvétve25 000–35 000 SEKkb. 925 000–1 295 000 Ft
Fűtés és hőszivattyúminden évjárat, hideg éghajlaton5 000–15 000 SEKkb. 185 000–555 000 Ft
Féktárcsa- és féknyereg-korrózióminden évjárat, B-mód/e-Pedal használatnál3 000–6 000 SEKkb. 111 000–222 000 Ft
12V-os indítóakkumulátorminden évjárat1 500–3 000 SEKkb. 55 500–111 000 Ft
Rapidgate, a gyorstöltés visszafogása2018–2021, 40 kWh ZE1konstrukciós korlátnem javítható tétel
Forrás: BilKoll (Svédország) dokumentált modellhibái a Nissan Leafhez, 2026. A költségek a legrosszabb esetre becsült javítási sávok, a svéd koronaösszegeket 1 SEK = 37 Ft árfolyamon számoltuk át. A visszahívási adatok amerikai (NHTSA) nyilvántartáson alapulnak.

Kapcsolódó útvonalak

Innen érdemes folytatni

Nissan Leaf ZE1 (2018–2023) — 40 kWh és Leaf e+ 62 kWh adatlap: visszahívások, degradáció és ellenőrzőlista A típus teljes, forrásolt mélyelemzése: gyakori hibák forintban kifejezett költséggel, mért SoH-sávok és a vásárlás előtti ellenőrzőlista.Nissan Leaf 40 vagy 60 kWh használtan: melyiket érdemes választani? A testvércikk ugyanabból a körből a két akkumulátorváltozat döntéséről.KIA EV6 vizsgálati hibák: a következő modell a 2. hullámból Ugyanazzal a módszerrel, svéd vizsgálati adatokkal és költségekkel.Az ID.3 leggyakoribb vizsgahibája nem az akkumulátor, hanem a fék A sorozat korábbi darabja ugyanarról a fékjelenségről, más modellen.Nissan Leaf e+: a nagyobb akkumulátoros kivitel az EVX adatbázisában A modelloldal a 62 kWh-s változat adataival és a vásárlási szempontokkal.Nissan Leaf ZE1 40 kWh: 82,0 százalék SoH 126 131 kilométernél A saját mérésünk arról a példányról, amelyik a cikk akkumulátoros szakaszában szerepel.Elektromos autó 12V-os akkumulátora: a leggyakoribb nem indulás oka Miért merül le a kis akkumulátor a teli hajtóakkumulátor ellenére is.Áraink és kiszállási zónáink Csomagok, díjak és a végösszeg kalkulátor egy helyen.

Kapcsolódó források és továbbolvasás