Nyolc dokumentált ID.5-tétel forintban, valós hatótávolság a WLTP-hez képest, 10–80 százalékos töltési idő és 8 év akkumulátor-garancia – ellenőrzőlistával.

VW ID.5 vizsgálati hibák: fehér Volkswagen ID.5 elektromos kupé-szabadidő-autó háromnegyedes elölnézetben.
Fotó: Wikimedia Commons · Volkswagen ID.5, Alexander Migl (CC BY-SA 4.0)Forrás megnyitása

VW ID.5 vizsgálati hibák: nyolc dokumentált tétel, öt Euro NCAP-csillag

A VW ID.5 vizsgálati hibák listája a svéd BilKoll ID.5-adatlapján nyolc tételből áll, a hátsó féktárcsák rozsdásodásától a Matrix LED fényszóró állítómotorjáig. A tétellista mellé a modell műszaki képe is ismert: 2022-ben indult kupé-SUV, 77 kWh-s nettó akkumulátorral, öt Euro NCAP-csillaggal és 2023-tól 175 kW-os DC-töltéssel.

A Euro NCAP 2022-es tesztjén az ID.5 a felnőtt utasok védelmében 93, a gyermekeknél 89, az asszisztenseknél 85, a gyalogosoknál 76 százalékot ért el.

A hajtáslánc a Volkswagen ID.4 és a Škoda Enyaq MEB-platformjáról származik, a karosszéria viszont kupé-formájú. A 2023-as frissítés új, hatékonyabb villanymotort hozott: a Pro kivitel 210 kW (286 LE), a GTX 250 kW (340 LE) teljesítményű, a WLTP-hatótávolság pedig 556 km-ig emelkedett.

Van-e visszahívása a Volkswagen ID.5-nek, és mit mutat a platform-testvér listája?

Az ID.5 saját svéd besiktning-adatlapján nincs visszahívási táblázat, a modell 2022-es, ezért rövidebb a kampányelőzménye. A platform-testvér Volkswagen ID.4 adatlapja nyolc NHTSA-visszahívást tart nyilván, és a táblázatban hat tétel szerepel dátummal.

Három sor a nagyfeszültségű akkumulátorhoz kötődik: a 2023–2024-es példányoknál elmozdult elektródák, a 2023–2025-ösöknél túlmelegedés miatt indult kampány. További tétel a 12V-os akkumulátor, a fékrendszer és a kerékcsavarok; ezek ID.4-en dokumentált sorok.

A visszahívási adatok amerikai (NHTSA) nyilvántartáson alapulnak, ezért az európai példányokra nem feltétlenül érvényesek; az adott alakszámnál a márkaszerviz igazolása dönt. Az ID.5 biztonsági mérlege ugyanakkor ötcsillagos.

Mennyibe kerül a Volkswagen ID.5 nyolc nyilvántartott tételének javítása?

A BilKoll ID.5-protokollja nyolc tételt sorol fel árazott javítási sávval. A svéd utóvizsgálat díja 200–350 SEK (kb. 7 400–13 000 Ft). Az átváltás 1 SEK = 37 Ft, tájékoztató jelleggel:

  • Hátsó féktárcsa rozsdás peremmel – 4 800–7 500 SEK (kb. 177 600–277 500 Ft) tengelyenként. Regeneratív fékezésnél, 50 000 km felett jelenik meg.
  • 12V-os akkumulátor – 1 500–2 800 SEK (kb. 55 500–103 600 Ft). Két-három éves korban gyengül.
  • Töltőport zárja – 2 500–4 500 SEK (kb. 92 500–166 500 Ft). Két-három tél után a retesz mozgása nehezedik el.
  • Matrix LED állítómotor – 4 500–8 500 SEK (kb. 166 500–314 500 Ft) oldalanként. A 2022–2023-as példányoknál a fénysáv nem igazodik az útvonalhoz.
  • Első lengőkar szilentblokkja – 3 800–6 500 SEK (kb. 140 600–240 500 Ft) oldalanként. 100 000 km felett kopogó hangként jelentkezik.
  • Gumiabroncs ferde kopása – 2 800–5 000 SEK (kb. 103 600–185 000 Ft) darabonként. A 21 hüvelykes kerekeknél gyakoribb.
  • Vezetőasszisztens figyelmeztető lámpája – OTA-frissítéssel ingyenes. A 3.5-ös ID. Software előtti autóknál égve marad.
  • Tolatókamera fagyott képe – OTA-frissítéssel ingyenes. A legkorábbi, 2022-es példányoknál fordult elő.
  • A szervizintervallum két év vagy korlátlan futásteljesítmény. A 21 hüvelykes gumi viszont darabonként 260 font fölé is kerülhet.

Miért rozsdásodnak a Volkswagen ID.5 hátsó féktárcsái regeneratív fékezés mellett?

Azért, mert az ID.5 normál vezetésnél alig használja a mechanikus fékeket. Amikor elveszed a gázt vagy rálépsz a fékpedálra, a lassítás első részét a villanymotor végzi. A fékbetétek így nem érnek a tárcsához elég gyakran ahhoz, hogy letisztítsák a rozsdát.

A vizsgaállomás a fékerőt méri, és szemléli a tárcsa felületét. A rozsdás peremmel övezett, középen fényes tárcsa jellemzően egyenlőtlen fékerőt ad, ezért gyakori a „kettes” minősítés. A jelenség márkafüggetlen: ugyanez a tétel szerepel a Volkswagen ID.3 és a CUPRA Born nyilvántartásában is.

Mennyi a Volkswagen ID.5 valós hatótávolsága, és mennyi a 10–80 százalékos töltési idő?

A 77 kWh-s ID.5 Pro Performance 2022-es WLTP-hatótávolsága 487–517 km, a BEV Database valós becslése viszont 411 km, ami 21 százalékkal kevesebb. Hideg időben, autópályán 321 km-rel érdemes számolni.

A töltés a gyakorlatban: 10-ről 80 százalékra körülbelül 26 perc, 15 perc alatt mintegy 290 km tölthető vissza, a csúcsteljesítmény 143 kW. A 2023-as frissítés ezt 175 kW-ra emelte, a Pro kivitel 210 kW-ra, a GTX 250 kW-ra erősödött.

A degradáció az Electrifying 2026-os használttesztje szerint évi 1–2 százalék körül alakul. Egy hároméves, 116 000 km-t futott példány akkumulátor-ellenőrzése 94 százalékos állapotot mutatott.

Az AVILOO 500 000 mérése szélesebb sávot ad: egy típuson belül akár 13,5 százalékpontos SoH-szórás is előfordul. Ugyanerre a hajtásláncra két saját mérésünk is van, mindkettő Volkswagen ID.4-en. A 198 105 km-t futott 2022-es példány 91 százalékos AVILOO SoH-t és 93 százalékos BMS-értéket mutatott, egy másik 77 kWh-s ID.4 pedig 94,3 százalékot. A fedélzeti BMS-érték és a külső műszeres mérés nem ugyanaz a műfaj.

Mit érdemes ellenőrizni egy használt Volkswagen ID.5 megtekintésén?

A használt VW ID.5 vásárlás két kérdésre szűkíthető: melyik ID. Software-verzió van az autón, és mennyi van az akkumulátorban. A 2023-as frissítés utáni példányok gyorsabb DC-töltéssel érkeztek, a típusdöntésben a VW ID.5 vagy ID.4 összevetés segít.

  • Kérd le az ID. Software verziószámát és a szervizelőzményt. A két év vagy korlátlan futásteljesítményű intervallum kihagyása a fékeken látszik meg.
  • Mérj fogyasztást a próbaúton. A valós becslés 411 km, 21 százalékkal a WLTP alatt; az eltérés a fűtéstől és a tempótól függ.
  • Teszteld a DC-töltést alacsony töltöttségnél. A 10–80 százalékos szakasz mutatja meg, hogy a csúcs valóban megjelenik-e.
  • Kérj független SoH-mérést. Az évi 1–2 százalékos degradáció elfogadható, a típuson belüli szórás viszont nagy.
  • Nézd meg a hátsó féktárcsákat a keréktárcsa rései között. A rozsdás perem a leggyakoribb vizsgálati tétel, 277 500 forintig terjedő csereáron.
  • Kérdezz rá a hőszivattyúra. Új korában 1000 fontos tétel volt, használtan viszont alig emeli az árat.
  • Ellenőrizd a gumikat és a felniméretet. A 21 hüvelykes szett darabonként 260 font fölött lehet, a 19 hüvelykesé 160 font körül.
  • Számolj az ID.5 felárával. A használtpiacon a hasonló ID.4-hez képest 1500–3000 font a különbség.
  • A Volkswagen ID.4 modelloldalán látszik, mennyire azonos a két autó technikája.

Hogyan vizsgáljuk a Volkswagen ID.5-öt az EVX helyszíni felmérésén?

A helyszíni felmérésünk négy blokkból áll: karosszéria (rétegvastagság, alsó részek, az akkudoboz környéke), futómű és fékek, elektronika (hibakódok), valamint töltőrendszer és utastér. Az ID.5-nél a féktárcsák rozsdaprofílja és a töltőport zárja kap kiemelt figyelmet.

Az akkumulátorhoz nem a fedélzeti becslést vesszük alapul: külön kapacitásmérést végzünk, amelyhez a BMS SoH-értékét csak viszonyítási pontként használjuk. Több mint 200 autót vizsgáltunk, és körülbelül minden tizediknél a vásárlás ellen szóltunk. A felmérés 50–60 percet vesz igénybe, és írásos riporttal zárul.

Összegzés: a Volkswagen ID.5-nél a garancia, a mérés és a helyszíni szemle dönt

Az ID.5 mérlege: öt Euro NCAP-csillag, 556 km-es WLTP-csúcs, 175 kW-os DC-töltés és 8 év vagy 160 000 km akkumulátor-garancia. Mellette a svéd BilKoll nyolc dokumentált tétele adja a javítási költségeket.

A döntési szabály egy mondatban: a mért SoH és a valós hatótávolság együtt mutatja meg, mennyit ér az autó, a féktárcsák és a szoftver ellenőrzése pedig kizárja a legdrágább tételeket.

Az ID.5 kivitelei és a testvérmodell egy táblázatban

A 2023-as frissítés átrendezte a kínálatot: a WLTP-hatótávolság 556 km-ig, a DC-csúcsteljesítmény 175 kW-ig nőtt. A valós becslés ehhez képest 21 százalékkal alacsonyabb.

KivitelAkkumulátorWLTP-hatótávolságDC-csúcsteljesítmény
Volkswagen ID.5 Pro Performance (2022)77 kWh nettó487–517 km143 kW
Volkswagen ID.5 Pro (2023-as frissítés)77 kWh nettó556 km-ig175 kW-ig
Volkswagen ID.5 GTX (2023-as frissítés)77 kWh nettókb. 528 km175 kW-ig
Volkswagen ID.4 Pro (2023-as frissítés)77 kWh nettó550 km-ig175 kW-ig
Forrás: Volkswagen Newsroom (a 2023-as ID.4/ID.5 frissítés adatai), Electrifying.com használtteszt (2026), BEV Database (ID.5 Pro Performance 2022) és BilKoll (Svédország). A WLTP-értékek hivatalos mérési eredmények, a valós hatótávolság becslés.

Kapcsolódó útvonalak

Innen érdemes folytatni

VW ID.5 vagy ID.4 használtan: melyik a jobb választás? Ugyanaz a MEB-platform és hajtáslánc, eltérő formatervezés – a döntés szempontjai.Audi Q4 e-tron vizsgálati hibák: hét visszahívás, nyolc terület Ugyanaz a platform, jóval hosszabb visszahívási listával.CUPRA Born vizsgálati hibák: nulla visszahívás, négy terület A platform legkedvezőbb kockázati képe, hasonló féktárcsa-jelenséggel.Az ID.3 leggyakoribb vizsgahibája nem az akkumulátor – hanem a fék Korábbi sorozatcikk ugyanarról a márkáról, ugyanazzal a fékjelenséggel.Volkswagen ID.4: modellek, adatok és vásárlási szempontok Az EVX Volkswagen ID.4 oldala a vizsgált típusokkal.Akkumulátor-garancia használt villanyautón: mit érdemes kérni? A garancia feltételei, a szervizelőzmény szerepe és az átírás kérdései.Volkswagen ID.4 77 kWh: 94,3% SoH előélet-ellenőrzéssel Saját mérési eset a platform-testvérről, holland előélettel.

Kapcsolódó források és továbbolvasás