Két mért Škoda Enyaq iV 77 kWh: 89,6% SoH 154 176 km-nél és 88,7% 177 792 km-nél. Mit jelent ez kWh-ban, hatótávban és forintban használt vásárlásnál?

Mit mutat a két mérés – és mit nem?
A Škoda Enyaq használtan a magyar piacon jellemzően 8-10 millió forintos autó, amelynek legdrágább alkatrésze a hajtóakkumulátor; a vásárló első kérdése ezért az akkumulátor állapota. Két saját mérésünk erre a kérdésre ad kézzelfogható választ, és a két eredmény meglepően közel van egymáshoz.
Az első egy 2021-es Škoda Enyaq iV 80 volt: 89,6% független AVILOO SoH 154 176 kilométernél, publikált rendelkezésre álló energiával 69 kWh. A második egy 177 792 kilométert futott Enyaq iV, szintén 77 kWh-s pakkal: 88,7% SoH, 68 kWh hasznos energiatartalommal.
A két mérés nem azt bizonyítja, hogy az Enyaqok egyformák. Azt mutatja, hogy ez a két példány közel azonos eredményt adott – az AVILOO 500 000 mérésének tanulsága szerint ugyanazon a típuson belül akár 13,5 százalékpontos szórás is előfordul.
Miért nem elég a hirdetés a használt Enyaq vásárlásához
A hirdetés három adatot közöl: típust, évjáratot és futásteljesítményt. A használt Enyaq vásárlásánál viszont arra a kérdésre kell válaszolni, hogy mennyi energia van még a pakkban. A kilométeróra állása önmagában erre nem ad választ, mert a futás mellett a napi töltési rutin, a DC-gyorstöltések aránya és a hőmérsékleti kitettség is formálja az öregedést.
A mérés további érvét az AVILOO saját összefoglalója adja meg: a fedélzeti kijelző értéke a gyártó saját modelljén alapul, ezért nem azonos a független SoH-méréssel.
A svéd BilKoll modellszintű adatlapja öt ellenőrzési területet és egy visszahívást tart nyilván a Škoda Enyaqhoz, közepes vizsgálati kockázattal. Az átvizsgáláskor ezek a tételek rendben szoktak lenni, az akkumulátor mért állapota viszont egyik listán sem szerepel.
Két mért Enyaq iV egymás mellett
A két Enyaq között 23 616 kilométer a különbség, a mért SoH-ban viszont csak 0,9 százalékpont. A Škoda Enyaq iV 80 esetében tehát a jóval nagyobb futás nem járt érdemben rosszabb akkumulátorral – legalábbis ebben a két esetben.
A módszer sem volt azonos, és ez önmagában is tanulságos: az első autót AVILOO Flash mérés mellett valós terhelés alatti megfigyeléssel vizsgáltuk, a másodiknál a Flash mérés karosszéria-rétegvastagság-méréssel egészült ki. Az akkumulátor megítélésében mindkét esetben az AVILOO független mérése a döntő.
- Első autó: 2021-es Enyaq iV 80, 154 176 km, 89,6% SoH, 69 / 77 kWh, holland flottából.
- Második autó: Enyaq iV 77 kWh, 177 792 km, 88,7% SoH, 68 / 77 kWh, WLTP-becslés 522 km.
- Mindkét riport minősítése: jó állapot, rendellenes cellaszórás vagy gyenge modulra utaló jel nélkül.
A két mérés tanulsága kWh-ban, hatótávban és forintban
A 77 kWh-s pakkon egy százalékpont SoH nagyságrendileg 0,77 kWh hasznos energiát jelent. A két autó közötti 0,9 százalékpontos eltérés így kevesebb mint 0,8 kWh, amit a publikált energiatartalom 1 kWh különbsége vissza is igazol.
Az igazi üzenet a szórás: 13,5 százalékpont ugyanazon a típuson belül ezen a pakkon több mint 10 kWh különbséget jelent két hasonló korú példány között.
Az 522 kilométeres WLTP-becslést alapul véve ez nagyságrendileg 70 kilométer – egyszerűen nem ugyanazt az autót kapod. A WLTP-érték a valós vegyes használatban jellemzően alacsonyabb, ezért ez felső becslés.
- 0,9 százalékpont a két mért autó között – nem érdemi eltérés, és nem is trend két járműből.
- 13,5 százalékpont a típuson belüli szórás az AVILOO adatbázisában – körülbelül 10,4 kWh ezen a pakkon.
- Körülbelül 70 km becsült hatótávolság-különbség a szórás két végpontja között, az 522 km-es WLTP-érték arányában számolva.
A SoH önmagában kevés, a cellaszórás és a töltési görbe is kell
Egyetlen SoH-érték önmagában kevés. A SoH megmutatja, mennyi energia fér bele a hajtóakkumulátorba, de arról nem szól, hogyan viselkednek a cellák terhelés alatt, DC-töltés közben vagy télen. A vásárló kockázata éppen ezekben a helyzetekben jelenik meg.
Ezért érdemes három dolgot együtt nézni: a mért SoH-t (85% alatt komoly alkupozíció vagy vétó), a cellafeszültségek szórását terhelés és visszatáplálás közben, valamint a töltési görbét AC-n és DC-n egyaránt. Utóbbinál az a kérdés, hogy a töltés elindul-e és nem szakad-e meg, a teljesítmény nem esik-e össze, és a töltőcsatlakozó reteszelése rendben van-e.
Mindkét mért Enyaq flottából került ki, és az EVX saját mérései szerint egyiknél sem jelentkezett terhelés közben gyenge cellára vagy modulra utaló jel. Ez jó hír, viszont nem pótolja a saját autón elvégzett mérést: a riport arról a konkrét példányról szól, nem a típusról.
Ellenőrzőlista használt Enyaq vásárlásához
A helyszíni munka három kérdés köré szerveződik: mennyi energia van a pakkban, hogyan viselkedik a nagyfeszültségű rendszer, és milyen állapotban van a karosszéria, a fék és az elektronika.
- Kérd írásos SoH-mérést, ne kijelző-fotót: dátumozott értéket kérj, és a 85 százalék alatti eredményt kezeld kockázatként.
- Nézd meg a cellafeszültségek szórását és a BMS hibakódjait a nagyfeszültségű rendszerben.
- Mérd végig a karosszériát rétegvastagság-mérővel: a második mért Enyaqnál a mért értékek gyári tartományban maradtak, és nem találtunk utólagos fényezés nyomát.
- Próbáld ki a fékeket. A BilKoll adatlapja szerint a hátsó féktárcsák rövid távú, kímélő használatnál rozsdásodnak; a javítási sáv 1 500–4 500 SEK (kb. 55 000–165 000 forint). Néhány határozott fékezés a próbaúton sokat elárul.
- Ellenőrizd a figyelmeztető lámpákat: a TPMS, az ABS, az ESC és a start-stop hibajelzése a BilKoll listáján 700–5 000 SEK (kb. 26 000–185 000 forint) közötti tétel.
- Teszteld a kormánykerék érintésérzékeny felületét, amely a svéd nyilvántartás szerint a modell egyetlen visszahívását adja (alacsony kockázat, a forrás a Transportstyrelsen).
- Kérj kampány- és szervizigazolást, és olvasd el a szervizelőzményt a megállapodás előtt.
Mennyit fizetsz az Enyaq állapotfelméréséért, és mit kapsz érte?
Az EVX helyszíni állapotfelmérése 50 000 Ft, AVILOO-riporttal együtt 60 000 Ft, önálló AVILOO Flash mérésként pedig 40 000 Ft. A helyszínre jutás díja a fővárosban és Pest vármegyében 8 000 Ft, Kecskemét, Tatabánya vagy Székesfehérvár környékén 12 000 Ft.
A helyszíni munka jellemzően 50–60 percet vesz igénybe, és minden mért adatot tartalmazó írásos riport zárja. Az akkumulátornál két adatot vetünk össze: amit a BMS saját becslése, és amit az AVILOO műszere mér. A 2026-os működésünk során 200 autónál többet vizsgáltunk meg, és a vizsgált esetek mintegy 10 százalékában a vásárlás ellen javasoltunk.
Aki csak az akkumulátor állapotára kíváncsi, annak az AVILOO Flash önálló mérése is elég; teljes körű döntéshez viszont a karosszéria, a futómű, a fékek és az elektronika is hozzátartozik.
A döntési szabály egy mondatban
A két mért Enyaq egyformán jó hírt hozott: 89,6% SoH 154 176 kilométernél és 88,7% SoH 177 792 kilométernél, 69, illetve 68 kWh hasznos energiával. Az AVILOO 500 000 mérése viszont arra figyelmeztet, hogy ugyanazon a típuson belül 13,5 százalékpont is lehet a különbség. Ez ezen a pakkon több mint 10 kWh, ami a publikált 522 kilométeres WLTP-becslés arányában nagyságrendileg 70 kilométer.
A döntési szabály ezért: használt Škoda Enyaqot csak dátumozott, független SoH-méréssel, rendben lévő cellaszórással és igazolt szervizelőzménnyel vegyél – ha bármelyik hiányzik, ne az árat alkud, hanem léptess hátrébb.
Két mért Škoda Enyaq iV egy táblázatban
Két saját, anonimizált EVX-mérés ugyanabból a 77 kWh-s akkumulátoros kivitelből, független AVILOO Flash méréssel.
| Adat | Enyaq iV 80 | Enyaq iV 77 kWh |
|---|---|---|
| Évjárat | 2021 | nincs megadva |
| Futásteljesítmény | 154 176 km | 177 792 km |
| Független AVILOO SoH | 89,6% | 88,7% |
| Hasznos energiatartalom | 69 / 77 kWh | 68 / 77 kWh |
| Mérés módszere | AVILOO Flash + terhelés alatti megfigyelés | AVILOO Flash + rétegvastagság-mérés |
| Riport minősítése | jó állapot, nincs rendellenes cellaszórás | jó állapot, nincs rendellenesség |
| Korábbi használat | holland flotta | nincs megadva |